1212
Єврозона входить в рецесію
— Казна та Політика
"ВВП і єврозони, і всього Євросоюзу збільшився в липні-вересні 2011 р. на 0,2% - в порівнянні з попереднім кварталом. У річному обчисленні ВВП у третьому кварталі зріс на 1,4% і в 17 країнах єврозони, і в 27 державах ЄС", - повідомило вчора статистичне агентство Євростат.
Найактивніше економіка зростала в Румунії (1,9% в квартальному обчисленні і 4,5% - у річному), Литви, де зазначені показники в 1,3% і 7,2% - відповідно, а також Естонії - 0,8% і 7,9%. Падіння ВВП зафіксовано в економіці Голландії (-0,3%), Кіпру (-0,7%), Португалії (-0,4%).
Найпроблемніші країни єврозони - Греція та Італія - поки не надали статистику. У другому кварталі падіння економіки Греції складало 7,4% в порівнянні з торішніми показниками, а в Італії було зафіксовано 0,8%-ве зростання.
Найсильніші економіки єврозони - Німеччини і Франції - зросли в квартальному численні на 0,5% і 0,4% - відповідно. Однак експерти сходяться на думці, що ці міцні країни більше не зможуть тягнути на собі весь блок. За прогнозом глави Європейського центробанку Маріо Драгі, до кінця цього року єврозона зануриться в "м'яку" рецесію.
Тривожний сигнал надійшов з сектора виробництва. У вересні 2011 р. промисловість єврозони, що показала в серпні 1,4%-ве зростання, у вересні скоротилася на 2%.
"Зафіксоване в третьому кварталі збільшення ВВП на 0,2% - це останній ривок перед другим зануренням в рецесію. Тому давайте насолоджуватися цим недовгим підйомом, поки він триває... Є побоювання, що нова рецесія об'єднається з борговою кризою єврозони, яка, судячи з сьогоднішнього подорожчання італійських та іспанських облігацій, досить живуча і здатна до руйнувань", - констатує експерт банку ING Bank Мартін ван Вліет.
Вчора відсоткові ставки за десятирічними облігаціями Італії знову переступили позначку 7%, підвищившись за день на 0,3 відсоткового пункту. Це свідчить про невпевненість інвесторів у платоспроможності третьої за величиною економіки єврозони. Експерти побоюються, що при ставках вище 7% річних Італія не зможе довго рефінансувати свої гігантські борги, що становлять EUR1,9 трлн. (120% ВВП). Курс євро за вчорашній день впав на 1%, до $1,34/EUR1.
За оцінками аналітиків, сукупний борг проблемних країн єврозони становить близько EUR4 трлн., а максимальний обсяг допомоги, яку можуть надати лідируючі країни Євросоюзу і Міжнародний валютний фонд, становить лише EUR1 ,2-1, 3 трлн.
За прогнозом відомого економіста, радника президента США Нуріеля Рубіні, щоб запобігти фінансовій катастрофі, влада єврозони почне радикально знижувати курс своєї валюти.
"Для ЄС не страшно, якщо Греція чи Португалія оголосять дефолт і вийдуть із зони євро. Однак аналогічні кроки Іспанії та Італії призведуть до краху загальноєвропейської валютної системи", - розповів минулої суботи Рубіні.
"Єдиний шлях виходу з боргової кризи - проводити політику економічного зростання. Європейський центральний банк повинен піти на зниження відсоткових ставок і девальвацію євро на 30-40% для подолання кризових явищ в економіці єврозони", - попередив Нуріель Рубіні.
Труднощі єврозони загрожують порушити крихке оздоровлення тісно пов'язаної з цим блоком найбільшої економіки світу - США. Негативні потрясіння чекають і Японію, яка відновлюється після руйнівного землетрусу. Для неї Європа є важливим ринком збуту.
У третьому кварталі 2011 р. ВВП США зріс на 0,6% в порівнянні з попереднім кварталом - після зростання на 0,3% у другому кварталі 2011 р. Економіка Японії збільшилася на 1,5% у третьому кварталі після 0, 3%-вого спаду в квітні-червні.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною
Також за темою
«Податок на Google» приніс Україні понад 13 млрд грн у 2025 році
Кабмін запровадив єдину систему класифікації територій за європейським зразком
З кого податкова може автоматично стягувати борги
МВФ та Україна готують нову програму фінансування
ЄС відкрив конкурс проєктів на 17 млн євро для підтримки громадянського суспільства України
Столиця продовжує вдосконалювати систему освіти та впроваджувати сучасні технології
