8842
Межі можливого: скільки людей здатна прогодувати наша планета
За оцінками ООН, 31 жовтня 2011 року чисельність населення Землі переступить за позначку в 7 млрд людей, а до 2050 року може досягти 9 млрд. Чи вистачить на всіх природних ресурсів і продовольства?
Щорічно населення нашої планети збільшується на 80 мільйонів чоловік. Для порівняння: приблизно стільки ж людей проживає сьогодні в Німеччині. Згідно з Доповіддю ООН про народонаселення Землі, яка була представлена 26 жовтня в Нью-Йорку, 31 жовтня кількість людей, що проживають на нашій планеті, досягне позначки в 7 мільярдів. Якщо темпи приросту населення залишаться колишніми, то до 2050 року на Землі будуть жити більше 9 мільярдів чоловік. Щоб прогодувати таку кількість людей, в найближчі 40 років необхідно подвоїти, а то й потроїти обсяг виробництва продовольчих товарів. Чи можливо це?
В принципі, можливо, хоча й не все так просто, вважає професор факультету сільського господарства в Берлінському університеті імені Гумбольдта Гаральд фон Вітцьке (Harald von Witzke). Справа в тому, що зростання виробництва сільгосппродукції в останні десятиліття на 80 відсотків було досягнуте шляхом підвищення родючості ґрунту і лише на 20 відсотків - завдяки розширенню площі сільськогосподарських угідь.
"У майбутньому для забезпечення людства продовольством доведеться робити ставку на ефективне використання наявних земельних ресурсів, оскільки територія, придатна для сільського господарства, обмежена", - підкреслює фон Вітцьке.
Резерви родючих угідь вичерпані
Вже сьогодні 40 відсотків поверхні Землі використовують під потреби сільського господарства. На території площею 16 мільйонів квадратних кілометрів - що відповідає площі всієї Південної Америки - вирощують зернові культури. 30 мільйонів квадратних кілометрів - приблизна площа Африки - відведені під пасовищні угіддя. У багатьох частинах світу не залишилося резервів родючого ґрунту, яку можна було б використати для посівів або випасу худоби.
Винятком є хіба країни, що розвиваються. За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, зараз на потреби сільського господарства в цих державах використовують трохи більше третини земельних угідь, теоретично придатних для цих цілей. Однак перетворити тропічні ліси і болотисті місцевості на орні угіддя часом неможливо не тільки через високі витрати, але і з природоохоронних причин.
Перешкода для росту - дефіцит води
Індія: проблеми з питною водою існують вже зараз. Тому не залишається нічого іншого, окрім як робити ставку на ефективне використання наявних земельних ресурсів. Однак і його гальмують різні чинники - в першу чергу дефіцит води та електроенергії. Сільськогосподарська галузь - найбільший споживач водних ресурсів у світі. За словами заступника генерального директора Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН Олександра Мюллера (Alexander Müller), дефіцит води може стати однією з головних світових проблем уже найближчими роками.
"Ми вивчили проблему глобального розподілу обмежених водних ресурсів і дійшли висновку, що дефіцит води торкнеться саме тих регіонів планети, де спостерігається найбільший приріст населення", - підкреслює Мюллер. Виходить, що в країнах, які будуть особливо гостро потребувати продовольчих товарів, не виявиться головних передумов зростання виробництва сільгосппродукції.
Ефективно використовувати вже наявні земельні угіддя доведеться, удосконалюючи сорти сільськогосподарських культур та методи їх обробітку. Завдяки цьому вдалося б підвищити обсяг світового виробництва продовольства на 60 відсотків - такі дані дослідження міжнародної групи вчених Інституту навколишнього середовища при університеті Міннесоти. Йдеться про виведення сортів зернових і овочів, стійких і плодоносних в різних кліматичних умовах. Крім того, у майбутньому так звані основні продукти харчування повинні містити якомога більше поживних мікроелементів: квасоля - залізо, пшоно - цинк, картопля, кукурудза і рис - провітамін А. Цього можна домогтися за допомогою як селекції, так і генних технологій, стверджують вчені.
Більше досліджень в сфері сільського господарства
Пробірки з рослинами. Більше досліджень - такий девіз часу. Цільові дослідження в сфері сільського господарства і цілеспрямована політика підтримки аграрного сектора країн, що розвиваються, на думку експертів, могли б поліпшити ситуацію на глобальному ринку виробництва продовольства. Проте зараз спостерігається швидше зворотна динаміка: якщо в 1980 році частка сільського господарства в програмах допомоги країнам, що розвиваються становила від 18 до 19 відсотків, то в 2007 році - лише 3,5 відсотка.
Складнощі в цих державах зберігаються також в сфері консультаційних послуг, підготовки фахівців, доступу до кредитів, отримання високоякісного насіння, а також до інформації про можливості збуту продукції.
...і менше воєн
Майже половина врожаю в країнах, що розвиваються втрачається через його неправильний збір, помилкові транспортування, способи зберігання і подальшої обробки. Крім того, недосконалі і методи боротьби з комахами-шкідниками. До всього цього слід додати безліч конфліктів і громадянських воєн, що заважають ефективно використовувати природні ресурси і трудовий потенціал населення.
Скільки людей може прогодувати наша планета? Точну відповідь, на думку експертів, дати неможливо. Природних і трудових ресурсів, наявних на Землі, теоретично достатньо, щоб прогодувати і 10 мільярдів осіб. Але розподілені вони нерівномірно: саме там, де населення планети зростає швидше за все, незабаром може початися голод.
Сабіне Кінкарц, Віктор Вайц
За матеріалами: Deutsche Welle
Поділитися новиною