1137
Банки заплатять за ризик
— Валюта
Ініціатива експертів НБУ ґрунтується на побоюваннях повторити досвід 2008-2009 рр., коли майже всі вклади з Фонду гарантування вимило внаслідок банкрутства декількох банків. "Адже якщо подивитися, вкладникам яких банків відшкодовували депозити, то це, як правило, банки, у яких були дорогі депозити, досить ризикована кредитна політика, що закінчувалося погано, а потім із загальної кишені ми всі разом платили за ці банки їхнім клієнтам, - коментує голова правління UniCredit Bank Борис Тимонькін.- Якщо банк надійний, він може дешево залучати ресурси - він менше платить, а якщо ненадійний і залучає дорогі ресурси, то й платити повинен більше".
На думку банкіра, сьогоднішня рівність відрахувань суперечить здоровому глузду, а розрив депозитних ставок на ринку від 9% до 19% не є природним коридором. У результаті необґрунтовано високі відсоткові ставки спотворюють сприйняття вкладників реальної вартості грошей. Внести відповідні зміни до закону про ФГВФО ініціатори нововведення розраховують ще до кінця року.
Голова правління "Райффайзен Банку Аваль" Володимир Лавренчук впевнений, що диференціація внесків матиме позитивний вплив на економіку в цілому. "Високі відсоткові ставки за депозитами свідчать про ставлення того чи іншого банку до високоризикових операцій. Тому що виправдати такі високі ставки можна тільки високовідсотковими кредитами, а значить, ризикованими, - міркує Володимир Лавренчук.- Диференціація ж внесків буде стримувати високоризиковані операції, в результаті зменшить ціну грошей на ринку. Тобто це призведе до здешевлення кредитного ресурсу і кредитів як таких".
Втім, голова наглядової ради банку "Національний кредит" Андрій Оністрат дотримується іншої думки. "Це шлях до монополізації банківського сектора. І я не думаю, що він доречний прямо зараз", - говорить банкір. На його думку, таким чином, на невеликі банки будуть повішені додаткові витрати - чим менший банк, тим більше доведеться платити до фонду, що, в свою чергу, ще більше ранжує банківську систему на великі і малі банки.
Крім того, на думку Андрія Оністрата, високі ризики банків не корелюють з вартістю кредитів. "Тим більше, що великі банки взагалі практично зараз не кредитують", - додав він. А за рахунок зменшення диверсифікації коштів населення в банківському секторі може зрости залежність країни від декількох великих банків. В цьому випадку виникнуть додаткові ризики для всієї банківської системи і економіки в цілому. Як приклад банкір називає фінансові негаразди у Франції через проблеми найбільшого французького банку BNP Paribas (в результаті дефолту облігацій Греції, якими володіє банк). "Крім того, під час кризи основний тягар проблем і тягар з виплатами на фонд генерували не маленькі за активами банки, а саме великі фінустанови", - зазначає він.
Умови роботи фонду, на думку голови правління банку "Форум" (Commerzbank Group) Вадима Березовика, так чи інакше потребують змін і можуть бути виправдані. "Але ця пропозиція обов'язково має бути винесена на обговорення, оскільки собівартість ресурсів і так на сьогодні дуже висока, і якщо це вплине на її підвищення, то кредитування знову буде під великим питанням", - застерігає він. І рекомендує приймати таке рішення поступово з тим, щоб всі учасники ринку змогли адаптуватися - для деяких банків це може стати серйозною перешкодою в поточному залученні ресурсів. На таку адаптацію, за словами Вадима Березовика, банківській системі знадобиться не менше року, а можливо, й більше.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною