Не все те золото, що зростає — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Не все те золото, що зростає

Банківські метали
2407
Минулого тижня увага учасників ринку була прикута до золота. Спочатку ціна на нього мало не пробила немислимий ще недавно бар'єр в $2 тис. за унцію, а потім - всього за кілька годин - воно подешевшало до $1750. Невизначеність у світовій економіці і волатильність на ринках добралися і до головного захисного активу.
Рекорд за рекордом
Навесні 2011 року ціни на золото пробили позначку $1500 за унцію. Здавалося, що це неймовірно багато. Тоді аналітики пояснювали: мовляв, всі ринки перегріті, на цьому тлі золото не виглядало сильно переоціненим. Через кілька місяців золото підібралося до позначки $2 тис., досягнувши 23 серпня максимального історичного значення - $1918 за унцію. Тобто більше $60 - близько 1800 руб. за грам. Ринки акцій між тим відкотилися назад, до рівнів початку 2011 року. Падіння ринків і дало старт новому витку золотої лихоманки.
Бюджетна і боргова криза США, фінансові проблеми єврозони, загострення ситуації на Близькому Сході і в арабських країнах, збройний конфлікт у Лівії і, нарешті, падіння ринків - все це загострило страхи інвесторів, змусивши їх нарощувати частку золота у своїх портфелях. Так повелись не лише приватні інвестори, але і суверенні фонди. Нацбанк Казахстану, наприклад, прийняв 24 серпня рішення про викуп всього золота, призначеного на експорт. Чому ж не вкластися в золото, тим більше що воно так успішно зростає.
Тиха гавань
Золото неухильно дорожчає вже більше 10 років поспіль: інвестори, які увійшли в нього в кінці 1990-х при ціні $300 за унцію, заробили сотні відсотків. У доларах США за останні 12 років золото подорожчало в сім разів, продемонструвавши вражаючу прибутковість майже в 18% річних. Втім, на більш тривалих періодах результат від вкладень в головний захисний актив значно гірший: так, за 32 роки - з серпня 1979-го - середня прибутковість була всього 5,7% річних.
Але особливо помітно підвищення цін на золото прискорилося з початком світової економічної кризи. Незважаючи на відносно тривалі періоди зростання на ринках, криза досі не подолана, і інвестори почуваються невпевнено. Їхнє бажання застрахуватися підтвердив і "чорний понеділок" 8 серпня, і золоті котирування пішли вгору на тлі падіння світових фондових індексів. Золото бачилося тихою і надійною гаванню, в якій можна перечекати бурю на ринку.
Додаткові емісії та "кількісні пом'якшення" тільки прискорюють зростання золота: гроші, минаючи реальну економіку, через фінансові ринки перетікають в сировинні інструменти, насамперед - в золото. "Раніше обсяги емісій відповідали золотим запасам, зараз гроші друкуються у відриві від фізичного золота", - говорить Євген Гавриленков, головний економіст групи компаній "Трійка Діалог".
Бреттон-Вудська система, яка прив'язувала курс валют і, головне, долара до золота, давно вже не працює. "Умовний золотий вміст в активах падає, і це набуло системного характеру, - пояснює "Деньгам" головний аналітик казначейства Сбербанку Микола Кащеєв.- Хороші приклади - це срібло, яке досягло на COMEX рівнів вище забезпечення запасу, і псевдопапери на золото ETFs, що торгуються без всякого забезпечення".
У нинішньому стрімкому зростанні цін на золото є і інвестиційна, і спекулятивна складові. Якщо дивитися на використання, на попит, порівнювати частки ювелірного та інвестиційного золота, то виявляється, що вони цілком порівнянні за масштабами. Але зростання йде не лише за рахунок інвестицій, воно рівномірне у всіх секторах - "ювелірка" зростає лише трохи менше.
Та й промисловість, як видно, наприклад, з регулярних оглядів Всесвітньої золотої ради, постійно придумує для золота все нові застосування: може статися, що крім електронної промисловості і стоматології благородний метал почнуть масово використовувати в каталізаторах.
Спекулятивний характер операцій, звичайно, впливає на формування цін, але фундаментальна причина рекордного зльоту золотих котирувань - зростання простого попиту на фізичне золото. І при цьому не важливо, звідки цей попит виходить - від американського інвестиційного банкіра, який нещодавно вигідно перевівся в готівку і шукає інструменти заощадження, індійського селянина, якому скоро видавати заміж дочку, а до неї і придане в кілька злитків, або арабського торговця, якому Коран забороняє вкладатися в процентні інструменти.
Остання інстанція
Золото завжди наділялося особливим статусом і символізувало успіх. "Треба розуміти, що вибір золота - це якась умовність, - зазначає Микола Кащеєв.- Взяли матеріал з певними властивостями по рідкості і схоронності і вирішили, що це буде загальний еквівалент, остання інстанція у світі". Тут важливо те, що золото від початку не несе в собі таких смислів, а володіє ними через те, що ми його ними наділили. Але за минулі тисячоліття ми увірували в історії, які самі придумали.
Одного разу, після Другої світової війни, долар замінив золото в сприйнятті в ролі останньої інстанції. Бреттон-Вудська система прив'язала долар до золота і зафіксувала обмінний курс. Втім, проіснувала ця система недовго: як розповідають історики, в 1965 році Шарль Де Голль відправив у США корабель з $750 млн готівки на борту з проханням обміняти на золото. Франція отримала 825 тонн золота і відправила туди ж другий корабель. На цей раз американці відмовилися проводити обмін, тому що продовження подібної практики загрожувало різким скороченням золотого запасу в США. Для Франції це закінчилося тривалим періодом охолодження відносин з Америкою і припиненням членства в НАТО.
Сьогодні долар, а також 14-трильйонний американський держборг золотом начебто не забезпечені. Зате вони забезпечені підтримкою американських авіаносців, а також розумінням того, що США завжди будуть здатні розплатитися за своїми боргами. Втім, для цього знадобиться надрукувати так багато грошей, що простим зростанням інфляції не відбудешся. Може впасти вся світова фінансова система, будуть знищені заощадження держав, компаній і домогосподарств по всьому світу.
"Нещодавно все крутилося навколо долара, але тепер він ослаб, і зникла benchmark (точка відліку, орієнтир), - говорить Євген Гавриленков.- Не може бути основним світовим еквівалентом валюта, емітент якої має такі борги і дефіцити". На хвилі зростання золота і на тлі ослаблення основних світових валют пожвавилися розмови про повернення до золотого стандарту.
"Повернення до золотого стандарту в чистому вигляді неможливе. Якщо, звичайно, нас не спіткає ядерна війна чи якийсь інший кінець цивілізації", - вважає головний аналітик МДМ-банку Михайло Зак. Він був серед тих, хто ще в 2006 році прогнозував різкий зліт цін на золото, втім, розраховував тоді на те, що нинішні рівні будуть досягнуті лише до 2016 року.
Фіксація курсів і прив'язка до золота не тільки не зможуть забезпечити функціонування сучасної економіки, а й істотно обмежать мобільність капіталів. "Загальне мірило має бути ліквідним, - вважає Євген Гавриленков.- Золото в цьому сенсі не ідеал, бо переміщати його значно важче, ніж гроші по електронних рахунках. А легкість переміщення - основна умова для світового капіталу". Долар, євро, швейцарський франк, фунт стерлінгів, ієна залишаться на найближчий час базовими світовими валютами.
Тимчасова дезорієнтація
Зникнення орієнтирів у фінансовій системі загрожує втратою орієнтації світової економіки. Показники основних індикаторів - валютні курси, сировинні ціни, золото - раз у раз підскакують на десятки відсотків. У цій ситуації виробникам, населенню, всім економічним агентам дуже важко вирішувати свої економічні завдання. Скільки і в чому буде коштувати завтра те, що сьогодні зроблене?
"Ми маємо звикнути жити в світі з високою волатильністю, - сказав "Деньгам" головний економіст Дойче Банку Росії Ярослав Лисоволик.- Волатильність знизиться з нинішніх рівнів, але збережеться і в зростаючій мірі стане буденністю для ринків". Золото в останні дні підтвердило це: злетівши до захмарних $1900 воно скоректувалося до $1750. Поставивши, до речі, черговий рекорд - цього разу продемонструвавши найсильніше падіння з часів нервування 2008 року. "У цих умовах проявиться елемент розбалансування і відхилення від справедливої ціни", - вважає Ярослав Лисоволик.
Між іншим, не виключено, що, добравшись до золота, волатильність пошириться і на інші ринки. Наприклад, з початку 1980-х років спостерігалася стійка закономірність: ціна пшениці, виражена в золоті, була практично постійна - трохи менше 0,01 унції за бушель. Зараз це співвідношення порушене не на користь зерна. Можна припустити, що сільгоспвиробники спробують надолужити згаяне. Хороша новина для наших аграріїв, не надто хороша - для інфляції і мільярдів жителів планети.
Швидке подолання кризи у світових фінансах дозволило б ринкам адекватно оцінити активи. Але у швидку стабілізацію економіки ніхто вже не вірить, частіше говорять про те, що світова економічна криза затягнеться на 10-15 років. На виході з неї нас, можливо, чекає змішана система з національних, регіональних і сурогатних валют. Але за це десятиліття ринки піднесуть багато сюрпризів, а наші уявлення про те, що і скільки коштує, напевно істотно зміняться. Ціни на золото - лише частина цієї великої історії.
Євген Сігал
За матеріалами:
Банки.ру
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас