Потрапив під злиття. Об'єднання Тігіпка з ПР може стати заходом його політичної кар'єри — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Потрапив під злиття. Об'єднання Тігіпка з ПР може стати заходом його політичної кар'єри

Казна та Політика
1754
Сергій Тігіпко призваний до лав Партії регіонів для порятунку її рейтингу та зменшення впливу на політсилу донецької групи. Для віце-прем'єра це може обернутися крахом політичної кар'єри
"Нас ніхто не попереджав. Ми до останнього дня нічого не знали про прийдешнє об'єднання. І взагалі, до Тігіпка неможливо було потрапити на прийом вже кілька місяців" - так прокоментував один з високопоставлених членів партії "Сильна Україна" майбутнє об'єднання його політсили з Партією регіонів. Спільна прес-конференція Сергія Тігіпка і прем'єр-міністра Миколи Азарова, що відбулась на минулому тижні, на якій вони оголосили про майбутнє об'єднанні, дуже засмутила багатьох членів "Сильної України". Адже вибудовування партструктури багатьом керівникам обласних організацій влетіло в копієчку. За неофіційними даними, середні витрати на осередки досягли $4-5 мільйонів на область, і за такі вливання їхнім керівникам були обіцяні місця в парламентському списку "Сильної України". Тепер же ніякого списку не буде. А питання про те, чи дадуть Тігіпку ввести своїх людей у список ПР, теж залишається відкритим. Гарантовано туди потрапляє лише сам віце-прем'єр. Тігіпко потрібен Партії регіонів у ролі нового публічного обличчя. Однак крім цього він повинен зіграти в гру глави Адміністрації президента Сергія Льовочкіна, мета якого - шляхом впровадження своїх людей посилити власний вплив на партію влади.
Поруч з владою
Парламентські амбіції. Главу Адміністрації президента Сергія Льовочкіна не влаштовує монополія старих донецьких на партію влади. За допомогою Тігіпка він хоче збільшити свій вплив на ПР. Різке падіння рейтингу Сергія Тігіпка (з березня минулого року його антирейтинг підвищився з 18,8% до 58,2%, за даними Центру Разумкова) показує, наскільки виборці виявилися спантеличені його рішеннями, у тому числі входженням у виконавчу владу. Проте нинішній вчинок Тігіпка повністю вписується в логіку його дій в політиці. Наприклад, напередодні призначення віце-прем'єром Тігіпко гаряче заперечував саму можливість співпраці з владою. А незадовго до оголошення новини про злиття партій стверджував, що "Сильна Україна" піде на вибори самостійно.
"Тігіпка вирізняє одна особливість: він діє всупереч логіці політика. Всі його вчинки - це вчинки розважливого бізнесмена, який прагне бути ближче до влади. І через це він у політиці менш успішний, ніж у бізнесі", - міркує політолог Андрій Золотарьов.
Офіційно коментувати майбутнє об'єднання в "Сильній Україні" поки не хочуть. Заступник голови партії Олександра Кужель навідріз відмовилася про це говорити: "Я можу сказати тільки про себе. До Партії регіонів я не піду. Про інше поговоримо після з'їзду партії". Відмовився від коментарів і ще один заступник голови - Кость Бондаренко. Втім, від джерела в "Сильній Україні" Фокус довідався, що дві третини керівництва, в тому числі Бондаренко та Кужель, не підтримують ідею об'єднання. З позицією Тігіпка згоден поки тільки третій його заступник - Олександр Ільчук. "Ми працювали над партією для того, щоб потрапити до парламенту. Тігіпку пообіцяли частину списку Партії регіонів. Але чи виконають цю обіцянку - незрозуміло", - повідомив співрозмовник Фокуса.
Ситуація в самій Партії регіонів напередодні виборів складна, адже скорочення партійного списку ставить перед старожилами цієї політсили питання про те, хто увійде до його прохідної частини. І обіцяна Тігіпку квота може спровокувати бунт в ПР. А значить, наявність депутатів від Тігіпка у списку ПР-2012 залишається під питанням. "Крім того, навіть пройшовши до парламенту за квотою Тігіпка, вони будуть залишатися невід'ємною частиною Партії регіонів. І не факт, що збережуть лояльність людині, яка привела їх в Раду", - вважає Андрій Золотарьов.
Культ публічності
Остання крапля. Злиття та поглинання можуть торкнутися і Народної партії Володимира Литвина. Зараз Тігіпко отримує тільки одне: прохідне місце в списку Партії регіонів. При цьому втрачає партію, яка з великою часткою ймовірності могла б потрапити в парламент, забезпечивши Тігіпку непоганий фундамент для переговорів з владою. "Ми розраховуємо, що на з'їзді члени "Сильної України" приймуть рішення про розпуск партії та доручать обласним організаціям вступити в індивідуальному порядку в ПР, - розповідає заступник голови фракції Партії регіонів Володимир Рибак. - Якщо вони приймуть рішення про ліквідацію, ми відправимо листи у всі наші обласні осередки, щоб вони розглядали ці заяви. Здібні люди отримають керівні посади".
У виграші в цій угоді в будь-якому випадку - Партія регіонів. Її керівник прем'єр Микола Азаров має невисокий особистий політичний рейтинг. Отже, робити його обличчям партії на виборах небажано. Обличчя Януковича теж використовувати не можна: у такому разі вибори перетворюються на умовний референдум з довіри главі держави. А цього допустити, враховуючи рекордне падіння рейтингу президента до 17,3%, не можна. Новим публічним обличчям ПР цілком може стати Сергій Тігіпко. Високопоставлені співрозмовники Фокуса у владі не відкидають можливості прем'єрства Тігіпка з відправкою на пенсію Миколи Азарова. Проте в ефективності цієї логіки деякі експерти сумніваються. "Партія регіонів, більшість членів якої вміють добре рахувати, сподівається, що 13% + 2% буде дорівнювати 15. У грошах все так і є. Але в політиці трапляється інакше. Швидше за все, 13% + 2% дорівнюватиме 10% уже в незабаром", - говорить член політради партії "Фронт змін" Андрій Пишний. Андрій Золотарьов згоден з цим: "Партія регіонів купила собі опудало орла. Вона отримає не тільки представницького політика, який пристойно говорить, але в навантаження та його вагомий антирейтинг".
Контрольна робота
Втім, крім порятунку рейтингу Партії регіонів, вливання в неї Сергія Тігіпка вигідно владі і з інших причин. По-перше, знищення Тігіпка як самостійного політичного суб'єкта грає на руку Януковичу. "Президента і його оточення хвилюють не стільки парламентські, скільки президентські вибори, - говорить нардеп від БЮТ Олександр Гудима. - Тігіпко як кандидат, пасеться з Януковичем на одному політполі, - це загроза для президента. А тепер загрози немає. Банкова розраховує, що на полі Тігіпка за три роки ніхто не виросте".
Крім цього, у процесу укрупнення Партії регіонів є ще один аспект. "Те, що відбувається - третя спроба інтеграції Тігіпка в ПР і інтрига Сергія Льовочкіна", - сказав у розмові з Фокусом один з депутатів-регіоналів. На його думку, зараз глава Адміністрації президента намагається посилити вплив на Партію регіонів і парламент. А для цього треба послабити силу впливу на партію її нинішнього менеджера - першого віце-прем'єра Андрія Клюєва. Розрахунок робиться на те, що в 2012 році за допомогою групи депутатів всередині ПР і групи лояльних мажоритарників роботу парламенту вдасться підпорядкувати безпосередньо главі Адміністрації президента.
Ці плани підтверджує і те, що, як з'ясував Фокус, наступна в черзі на злиття з ПР - Народна партія Володимира Литвина. До речі, для Сергія Льовочкіна Тігіпко і литвинівці - це не чужі люди. Тігіпко знайомий з главою АП з часів роботи в прокучмівській більшості. А сам віце-прем'єр разом з нинішнім заступником голови Народної партії Ігорем Шаровим був членом "Трудової України". Крім того, Льовочкіна з Литвином об'єднує спільна історія: у 2005 році нинішній глава АП був радником Литвина і йшов на вибори Ради в його списку. Його також пов'язують хороші відносини з одним з лідерів Народної партії Сергієм Гриневецьким.
Втім, спроможність цих задумів може бути поставлена під сумнів. Все-таки Андрій Клюєв не остання людина у владі і має прямий доступ до президента. Один раз, у червні, йому вже вдалося зірвати плани Льовочкіна, не давши йому домогтися призначення на пост віце-прем'єра з ЖКГ Сергія Гриневецького.
Тож зараз найочевиднішим підсумком об'єднання "Сильної України" з Партією регіонів виглядає зовсім не підвищення рейтингу ПР і навіть не посилення впливу Сергія Льовочкіна на партію. "Тігіпко завершив свій черговий проект, обмінявши три мільйони виборців на нову посаду", - заявляє Андрій Пишний. Отже, закінчення самостійної політичної кар'єри самого Тігіпка не за горами.
Послужний список
При будь-якій владі Сергій Тігіпко намагався від неї не віддалятися
1994-1997 рр.
Позаштатний консультант президента Леоніда Кучми з питань грошової політики
Квітень - липень 1997 р.
Віце-прем'єр-міністр з питань економічної реформи в уряді Павла Лазаренка
1997-1999 рр.
Віце-прем'єр з питань економіки в Кабміні Валерія Пустовойтенка
1999-2000 рр.
Міністр економіки в уряді Віктора Ющенка
2004 р.
Довірена особа кандидата в президенти Віктора Януковича, очолює його передвиборчий штаб
2008-2009 рр.
Радник прем'єр-міністра Юлії Тимошенко
11 березня 2010 р.
Віце-прем'єр-міністр з питань економіки в уряді Миколи Азарова
Сергій Висоцький, Володимир Денисенко
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас