Медведєв просто відпочив — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Медведєв просто відпочив

Енергетика
2471
Зустріч Президента України Віктора Януковича з російським колегою Дмитром Медведєвим у Сочі, на якій мали обговорюватися питання зниження ціни на газ, як і прогнозували експерти, нічого не дала.
Слідом за Януковичем з росіянами зустрівся міністр енергетики України Юрій Бойко, правда, навіщо - досі незрозуміло. Тому аналітики готують обидві сторони до повторення "газової війни". Проте подібного сценарію можна уникнути, але тільки тому, що він невигідний Газпрому, який зазнає в такому випадку мільярдних збитків і знову підмочить свою репутацію "надійного" постачальника газу в Європу.
В уряді України розуміли, що Росія не дасть знижки на газ. Однак Януковичу було необхідно почути це особисто, чого він і домігся під час останньої зустрічі з Медведєвим. Україна, на думку Кабінету міністрів, мала чітко розуміти, що її чекає в майбутньому. В результаті російський президент сам відповів на всі питання уряду України.
Янукович, зокрема, поставив запитання: чи варто Україні домагатися зниження цін на російський газ у судовому порядку, чи можна вирішити інакше? Відповідь Медведєва означала лише одне: якщо хочете - можете звертатися до суду. Російська сторона ясно дала зрозуміти, що подібний подарунок Україна може отримати лише в обмін на продаж 50% української газотранспортної системи з опціоном викупу решти 50% акцій або в результаті злиття Нафтогазу та Газпрому. Оскільки для України подібні варіанти неприйнятні, Кабмін почав шукати інші варіанти вирішення цього питання.
Варто зазначити, що Україна - не єдина країна, яка веде переговори з Росією про зниження ціни на газ. Почали переговори про зниження ціни на газ білоруси, а дві німецькі компанії подали позови до суду, оскаржуючи газові контракти. Білоруси готові в обмін на знижку продати Газпрому залишилися 50% Белтрансгазу, який управляє білоруською ГТС, за 2,5 млрд дол., до речі кажучи, подібний сценарій Росія запропонувала і Україні під час зустрічі Бойка з главою Газпрому Олексієм Міллером і Медведєвим.
Бойко вирушив на зустріч з росіянами відразу ж після рандеву Януковича і Медведєва. З якою метою - не ясно, оскільки Президент отримав всі відповіді на свої питання, зокрема, те, що компромісів з Росією не буде. Чи була це особиста ініціатива міністра енергетики, чи ж установка Кабміну - теж невідомо, оскільки Бойко навіть не прокоментував результати зустрічі.
Як пізніше повідомила російська сторона, Міллер запропонував варіант співпраці за прикладом Білорусі. "Першим показовим моментом чергового етапу газових переговорів є таємність візиту міністра Бойка до Москви. Другий момент - це вже стало традицією подальше мовчання Бойка про підсумки своїх вояжів до Кремля і, навпаки, швидке озвучування результатів переговорів з боку Газпрому", - сказав Мінпрому експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.
Головним результатом візиту голови Міненерго України стали показові слова Міллера: "На думку Газпрому, розвиток співробітництва в газовій сфері міг би будуватися за тією ж моделлю, за якою ми працюємо з нашими білоруськими друзями". Це прозвучало, підкреслює експерт, на тлі завершення переговорів Росії з Білоруссю щодо покупки за 2,5 млрд дол. решти 50% Белтрансгазу. Нагадаємо, що в 2007-2010 роках Газпром уже викупив 50% акцій Білтрансгазу за 2,5 млрд дол. Тепер монополіст буде повністю володіти цією компанією.
Вперше, відзначає експерт, офіційна Росія чітко дала зрозуміти, що саме їй потрібно від України. "Туманні і неконкретні пропозиції об'єднання "Нафтогазу України" і Газпрому, створення спільних підприємств для освоєння Чорноморського шельфу та видобутку шахтного газу - це відійшло на задній план. Побажання Москви - це як мінімум для початку 50% власності ГТС України. А років через п'ять і інші 50%", - говорить Корольчук.
Приклад Білорусі, підкреслює він, показовий. І Белтраснгаз - тільки вершина айсберга. "Слідом за ним Мінськ продає російським СИБУР і Роснафти хімічний завод "Гродноазот", Лукойлу - нафтопереробний комплекс "Нафтан", Роснафті - сучасний Мозирський НПЗ, російському мобільному оператору МТС - 51% держчастки в білоруському МТС, "Русским машинам" і "Ростехнологіям" - автозавод "МАЗ", "Ростехнологіям" - високотехнологічний комплекс "Інтеграл".
Через кілька років, вважає Корольчук, замість білоруських заводів в список "бажань" Росія впише назви останніх великих українських підприємств. "І сьогодні вже зрозуміло, що в цьому буде велика частина заслуги міністра енергетики Бойка та його партнера Дмитра Фірташа. Саме група RosUkrEnergo зараз активно лобіює і переконує Януковича віддати Росії половину ГТС Україні. За це Бойко і Фірташ розраховують заслужити прихильність Газпрому і повернути собі "ліцензію" на поставки газу в Україну. А Януковича спокушають дешевою ціною на газ", - говорить експерт ІЕІ.
Під час зустрічі з російським колегою Президент наполягав на створенні тристороннього консорціуму Україна - Росія - Євросоюз з управління ГТС. Саме з такими пропозиціями поїхав на переговори до Москви Бойко. Але відповідь Росії була як ніколи за останній рік конкретною. "У такій жорсткій відповіді Росії, що має пришпорити Януковича, був зацікавлений Бойко. Адже вже більше року міністр енергетики їздить до Москви як на роботу і за цей час не зміг допомогти своїм давнім російським друзям вирішити "українське питання". Всьому виною - незговірливість Януковича і його спроби проявити краплю патріотизму в газових переговорах", - вважає Корольчук.
Чотири місяці тому Бойко публічно пообіцяв всій Україні, що до кінця літа буде досягнутий компроміс у переговорах з Росією щодо ціни на газ. Однак поки це питання залишається невирішеним. Більше того, між країнами виникли розбіжності у питанні співпраці у форматі Митного союзу. Президент України запропонував співпрацю у форматі "3+1", тобто Україна не входитиме до об'єднання. Але Медведєв заявив, що такий формат неприйнятний.
Слідом за цим експерти очікують, що Росія введе заборону на ввезення в країну низки найменувань товарів, перші на черзі - українські труби. Україна, в свою чергу, незважаючи на те що Янукович висловив зацікавленість вторгувати з Росією на 50 млрд дол., швидше за все, вчинить так само з ввезенням російських товарів. Проте ні за яких умов Україна не має наміру вступати до Митного союзу, бо вільна торгівля з Євросоюзом обіцяє великі бонуси. Експерти відзначають, що вільна торгівля з Євросоюзом дозволить Україні диверсифікувати український експорт і модернізувати економіку. У такому випадку товарооборот між Україною та Росією істотно зменшиться, а з Європою - досягне рекордної позначки.
При цьому Європа не зазіхає на українські активи - основу суверенітету країни. Крім цього, вступити до Митного союзу не дозволять Президенту власники фінансово-промислових груп, чиї інтереси представляє Янукович. Адже росіяни - загроза українському бізнесу. До слова, Україна може покрити підвищення ціни на газ за рахунок збільшення обсягів торгівлі з країнами Європи.
А підвищення ціни на газ, вважають експерти, для України неминуче. Навіть позов до судових інстанцій не змінить рішення росіян. Мета Кремля - потягнути час, а розгляд судового позову може затягтися як мінімум на 2-3 роки. Іншими словами, протягом найближчих трьох років Газпром буде продавати газ Україні за завищеними цінами. Проте судовий позов - можливість змінити умови співпраці з Газпромом в середньостроковій перспективі. Крім цього, розірвання контракту з Газпромом може вплинути на судову справу Юлії Тимошенко, яка підписувала кабальний контракт. Визнання її провини прискорить розгляд позову про розірвання контракту з росіянами в судових інстанціях.
Однак арештом Тимошенко незадоволений Євросоюз, що послужило приводом для охолодження відносин між Україною і Заходом. Експерти відзначають, що Президенту України необхідно зустрітися з представниками ЄС і обговорити дане питання, пояснивши, що причина арешту Тимошенко полягає в економічній вигоді для країни, і її арешт - чи не єдиний спосіб знизити ціну на імпортний газ.
Тому на даному етапі, на думку експертів, завдання Кабінету міністрів повинна полягати не в подальшому переговорному процесі з Росією про зниження ціни на газ, а в пошуках коштів, щоб покрити збільшення ціни на імпортний газ у найближчі 2-3 роки. І ні в якому разі не продавати Росії українські газотранспортні активи, а інтегрувати їх з європейськими. Одночасно треба сконцентруватися на реалізації енергозберігаючих програм, будівництві СПГ-терміналу та інших магістральних проектах.
Також деякі експерти вважають, що покрити різницю від збільшення тарифу на імпортний газ можна за рахунок збільшення ставки транзиту російського газу в Європу. Що, в принципі, Україна днями і зробила. Зокрема, ставка транзиту 1 тис. куб. м газу на 100 км була збільшена з 2,84 дол. до 2,89 дол. Проте аналітики підкреслюють, що ставку транзиту варто привести до європейських стандартів або збільшувати її пропорційно збільшенню ціни на імпортний газ. Іншими словами, грати з Кремлем за його правилами, які вони називають ринковими.
В принципі, Україна взяла хороший урок із зустрічі в Сочі і почала активно шукати вихід з газової колапсу. Так, прем'єр-міністр України Микола Азаров активізував переговори з Туркменістаном про постачання туркменського газу в Україну, в чому раніше був зацікавлений і сам Туркменістан. Азаров підкреслив, що Україна готова поставляти туркменський газ по будь-яких маршрутах, у тому числі фінансово готова і до будівництва Каспійсько-Чорноморської газотранспортної системи, яка повинна піти в обхід Росії. Тому прем'єр доручив Кабінету міністрів активізувати роботу спільної міждержавної українсько-туркменської комісії. Про це він заявив 18 серпня на зустрічі з віце-прем'єром - міністром закордонних справ Туркменістану Рашидом Мередовим. Туркменістан дійсно може бути зацікавлений в даному проекті, якщо Україна і Євросоюз будуть купувати у нього газ на вигідніших умовах, ніж Росія.
Підсумком зустрічі в Сочі, підкреслюють експерти, стало охолодження відносин між Україною і Росією. Але ситуація може різко змінитися у зв'язку з президентськими виборами в Росії, які мають пройти в березні 2012 року. Правда, лише в тому випадку, якщо кандидати - студент-двірник, а саме така посада значиться першою в трудовій книжці Медведєва, і офіцер КДБ - не домовляться між собою мирно, а почнуть запеклу боротьбу.
Тарас Жирош
За матеріалами:
МінПром
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас