Землі склали ціну


Землі склали ціну

Всього один нормативний акт - і українська земля подорожчала в півтора рази. Кабінет міністрів вирішив збільшити нормативно-грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в 1,7 рази - з 1 січня 2012 гектар ріллі, який зараз у середньому коштує 11,8 тис. грн., подорожчає до 20 тис. грн.

Нові розцінки будуть впроваджені по всій території України: з 1 січня всі землі будуть переоцінені згідно з новими тарифами.

Нормативна грошова оцінка землі формує базу, від якої розраховуються орендні платежі, і її підвищення автоматично збільшує витрати сільгоспвиробників, які орендують наділи. "Відповідно вдвічі зросте і орендна плата за використання земельних паїв - в середньому до 700 грн. за гектар", - вказується в повідомленні Державного агентства земельних ресурсів (Держземагентства). Мінімальна ставка оренди в Україні становить 3% від нормативної грошової оцінки землі, проте в окремих випадках орендар (як правило, з числа великих аграрних холдингів) виплачує підвищену ставку, яка може досягати 5%. Однак набагато частіші протилежні випадки, коли власник паю отримує на руки менше належної йому за законом суми. "Адже ніхто, в тому числі місцева влада, не перевіряє ще раз і не розбирається, є там 3% чи ні", - відзначають фермери.

Збільшивши на папері ціну землі, влада переймалася тим, щоб реальна вартість не надто розходилася з фактичним станом і вартістю наділу. Так, усім селянам наказано почати працювати над поліпшенням якості землі. До кінця поточного року фермери, які обробляють понад 100 га ріллі, повинні розробити проекти землеустрою - документ, в якому з урахуванням екологічного стану та якості землі будуть економічно визначені сівозміни та впорядкування ділянки.

"Кожен з голів сільськогосподарських підприємств та фермерів сподівається, що Верховна Рада вкотре відкладе введення штрафних санкцій за невиконання цієї норми закону ще на рік. Цього не буде. Вже підготовлений законопроект "Про державну підтримку збереження та відновлення родючості ґрунтів", яким передбачено економічне стимулювання сільгосптоваровиробників до виконання природоохоронних заходів та забезпечення відновлення і поліпшення стану українських ґрунтів. Також працюватиме виїзна сертифікована лабораторія, яка стежитиме за охороною земель", - попередив заступник голови Держземагентства України Микола Калюжний. На сьогодні більшість аграріїв обходиться без проектів землеустрою (як правило, тому, що витрати на ці роботи повністю лягають на землевласника) - за даними Держземагентства, в окремих регіонах число таких проектів йде на десятки. Враховуючи, що процедура розробки і особливо погоджень проекту землеустрою де-факто розтягнута в часі, фермерам варто не затягувати з проведенням цих робіт. Штрафи за відсутність проекту для фізосіб становлять від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дискусії, скільки ж становить справедлива ціна українського чорнозему, не вщухають останні роки і особливо активізувалися напередодні скасування мораторію на продаж сільгоспземель. Розкид оцінок дуже широкий - ще в минулому році українська земля характеризувалася як найбільш цінний актив держави, здатний збагатити країну на мільярди доларів. Екс-прем'єр Юлія Тимошенко оцінила вартість землі в $400 млрд.

Однак чим ближчий "день X", тим нижчі названі цифри. Зараз все більше учасників ринку та експертів сходяться на думці, що український ринок сільгоспземлі навряд чи стартує з ціни вище ніж $500. Цю оцінку (мінімальну для ціни гектара у Східній Європі) визнали обґрунтованою і в Держкомземі. "Нашими експертами підраховано, що в перший рік після скасування мораторію один га сільгоспугідь буде коштувати від $500 до $800", - заявив глава Державного агентства земельних ресурсів Сергій Тимченко. Однак, за його словами, в країні в наявності всі чинники для подальшого зростання цін, як мінімум до рівня вартості землі в Польщі та Чехії, тобто до EUR1,5-3 тис.

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення в Україні передбачається дозволити з 1 січня 2012 р. Це передбачено законопроектом N9001-1 "Про ринок земель". При цьому вводяться обмеження на купівлю - кількісні (одна людина може зосередити у власності максимум 2-2,2 тис. га), а також обмеження права на купівлю - іноземні громадяни та юрособи виключені з ринку землі.

Марія Бут

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Земельна реформа в Україні
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua