Жан-Клод Тріше вважає абсурдною ідею виключення Греції з єврозони


Жан-Клод Тріше вважає абсурдною ідею виключення Греції з єврозони

Ряд впливових німецьких економістів висловилися за тимчасове виключення Греції з єврозони. І хоча заяви колишнього головного економіста ЄЦБ Отмара Іссінга та президента Інституту економічних досліджень Ifo Ханс-Вернер Зінна - це ще не заяви Ангели Меркель, експерти одразу охрестили висловлені пропозиції "неофіційною позицією уряду", оскільки обидва економіста мають серйозний вплив на рішення Бундестагу.

Інститут економічних досліджень (DIW) нещодавно підрахував, що порятунок боржників єврозони обійдеться німцям в EUR71 млрд. Тому обурені голоси експертів - лише відлуння наростаючого невдоволення серед німецьких громадян, думку яких уряд вже точно не може ігнорувати.

"Якщо країна не виконує умови, на які погодилася, їй не слід надавати подальшу фінансову допомогу. Країна, якій перестали надавати підтримку, повинна вирішити, що їй робити", - заявив учора Отмар Іссінг, говорячи про дефіцит держбюджету Греції, який, незважаючи на зобов'язання Афін різко зменшити бюджетний дефіцит, виріс до EUR15, 5 млрд. проти EUR12,45 млрд. за аналогічний період 2010 р.

"Якщо країна на час вийде з єврозони, це буде краще для всіх сторін, особливо для Греції", - озвучив втрачають дружелюбність настрої Німеччини Ханс-Вернер Зінн.

Про серйозність цих заяв для майбутнього Греції може побічно свідчити реакція, яка негайно послідувала від глави ЄЦБ Жана-Клода Тріше, який назвав ідею тимчасового виключення Греції з ЄС "абсурдною".

Слідом за главою ЄЦБ на захист Греції одразу виступили і європейські економісти рангом нижче. "Це дуже ризиковано. Це створило б прецедент для того, щоб інші країни залишали регіон євро. А ринки почнуть загравати з ідеєю, що єврозона як єдине ціле втратила сенс", - заявив Сильвіо Перуцці, економіст Royal Bank of Scotland. Чарльз Виплош, професор економіки Женевського університету, більш конкретний у своїх побоюваннях: "Вихід Греції підірвав би євро як такий".

Власне, у заяві Виплоша - основна причина затятого небажання ЄЦБ припинити допомагати Греції, незважаючи на очевидну нездатність країни виконати взяті на себе зобов'язання щодо скорочення держборгу і постійного збільшення потреби в коштах. Нагадаємо, що наприкінці липня на саміті в Брюсселі Європейський союз ухвалив рішення про виділення Греції другого пакету допомоги на загальну суму в EUR109 млрд. додатково до тих EUR110 млрд., рішення про виділення яких було схвалене в травні 2010 р. Причому нові кредити будуть видаватися на особливо пільгових умовах: відсоткова ставка з них встановлена ​​всього лише 3,5% річних.

"Кінець кінцем, євро стабільний настільки, наскільки стабільна його найслабша ланка", - висловився наприкінці саміту на захист схваленого країнами ЄС рішення канцлер Австрії Вернер Файман.

Примітно, що напередодні саміту свій голос на захист Греції подала країна, яка навіть не є членом зони євро, і, здавалося б, ніяк не пов'язана ні з євровалютою, ні з грецькими облігаціями, - Великобританія. Міністр фінансів консервативного кабінету Великобританії Джон Осборн в день саміту зі сторінок Financial Times закликав до ще більшої фінансової інтеграції Єврозони, збереженню євро, координації європейської податкової і бюджетної політики. "Ніхто не пригадає, щоб раніше міністр фінансів цієї країни, та ще й консерватор, говорив щось навіть віддалено схоже", - зазначили після виходу статті європейські експерти.

Але за більш ретельного розгляду відносин Великобританія-ЄС-Греція стає зрозуміло, чому туманний Альбіон раптом так перейнявся долею проблемного члена ЄС. Сам Лондон є далеко не основним держателем грецьких облігацій. Але англійські банки виявилися заручниками ситуації через великий обсяг боргових паперів французьких фінустанов, які вже у свою чергу є одними з найбільших кредиторів Греції. І у випадку дефолту Греції (а відмова ЄС від подальшого фінансування неминуче призведе до нього) - англійською банкам не уникнути проблем.

Втім, не тільки англійським. Експерти відзначають, що якби під загрозою дефолту була одна Греція, можливо, ЄС і погодився б нею пожертвувати. Але у випадку припинення фінансування, або тим більше - виключення Греції із зони євро, слідом в дуже близькій перспективі можуть завалитися економіки Португалії та Ірландії.

Навіть якщо дефолтів в цих країнах не відбудеться, виключення Греції з ЄС стане сигналом, що розроблені Євросоюзом рецепти виведення "слабких" з кризи не працюють, на фінансових ринках виникне паніка, приватні інвестори - власники облігацій Греції не отримають своїх грошей, у результаті чого доведеться покривати хоч і не смертельні для кожного окремого банку, але досить істотні збитки. Які, можливо, змусять євробанкірів переглянути своє ставлення до паперів двох інших країн Єврозони, які поки не внесені до списку проблемних членів ЄС, але про фінансові проблеми яких уже не перший місяць говорять в ЄЦБ - Італії та Іспанії.

Саме побоювання щодо підвищення вартості позикових грошей для цих двох країн (які, за визнанням самого Тріше, "занадто великі, щоб впасти, і занадто великі, щоб їх рятувати"), на думку багатьох експертів, і змушує Європу до останнього боротися за цілісність єврозони і життєздатність всіх, навіть не дуже життєздатних її членів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua