Standard & Poor's завдало першого удару по рейтингах США — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Standard & Poor's завдало першого удару по рейтингах США

1545
Рейтингове агентство Standard & Poor's (S&P) після закриття американських ринку 5 серпня оголосив про безпрецедентне рішення - довгострокові кредитні рейтинги США знижені на один ступінь, з максимального рівня "ААА" до "АА+".
На цьому ж рівні стоять рейтинги Іспанії, Китаю та Японії. Рейтинги США не знижувалися з моменту їх присвоєння у 1917 році.
Агентство зберегло "негативний" прогноз із рейтингів через відсутність впевненості, що Конгрес покладе кінець податковим пільгам, які процвітали при президенті Джорджі Буші.
Суверенний рейтинг США може бути знижений до "АА" протягом двох років, якщо скорочення держвидатків виявляться меншим, ніж очікується, відсоткові ставки виростуть, або виникнуть нові обставини, які збільшать загальний обсяг американського держборгу, говориться в прес-релізі SP.
"Зниження відображає нашу думку, що план бюджетної консолідації, нещодавно погоджений Конгресом та адміністрацією США, є недостатнім у порівнянні з тим, що, за нашими оцінками, необхідно для стабілізації динаміки держборгу в середньостроковій перспективі", - відзначають аналітики агентства.
Moody's Investors Service і Fitch Ratings підтвердили кредитні рейтинги США на максимально можливому рівні 2 серпня, коли президент Барак Обама підписав закон про підвищення ліміту держборгу і скорочення держвидатків, що дозволив уникнути технічного дефолту. Тим не менше, і Moody's, Fitch і попередили про можливість зниження рейтингу, якщо обіцяні конгресменами заходи бюджетної консолідації не будуть реалізовані, а економічна ситуація погіршиться.
Підтвердження короткострокового рейтингу - тимчасовий перепочинок?
Короткостроковий кредитний рейтинг США був підтверджений S&P з верхньої планки - "А-1+", що аналітики й економісти розглядають як шанс на стабілізацію фінансових ринків, незважаючи на погіршення довгострокових оцінок.
Таке рішення S&P означає, що фонди грошового ринку зможуть не продавати US Treasuries, заявив головний валютний аналітик UBS в Сінгапурі Мансур Мохі-уддін в інтерв'ю агентству Bloomberg.
Наслідки для фондів грошового ринку, схоже, будуть обмеженими, зазначив старший аналітик Rabobank по США Філіп Мері.
S&P попереджало про можливе зниження рейтингів США з середини липня, однак індикатори волатильності ринку короткострокових боргових зобов'язань показують, що трейдери не очікують на істотне погіршення ситуації на ринку.
"Зниження довгострокового рейтингу показує, що це швидше символічний крок, попередження, яке необхідно США, щоб привести справи в порядок, проте короткостроковий рейтинг був залишений без змін, і це важливий сигнал через наслідки для кредитно-грошового ринку", - вважає керівник одного з аналітичних відділів Nomura Holdings Джордж Гонкальвес.
Чи готові ринки?
За оцінками S&P, відсоткові ставки за короткостроковими борговими зобов'язаннями в США піднімуться як мінімум на 50 базисних пунктів (б.п.), а за довгостроковими підвищення буде вдвічі більшим. Наслідки для ринків можуть бути непередбачуваними.
Уолл-стріт підготувалася до можливого зниження рейтингів США за тижні до описуваних подій - найбільші інвестбанки, фонди, трейдери урізали позиції з US Treasuries, стверджує Бред Хинтце з Sanford C. Bernstein Co.
Однак якщо погіршення оцінок боргових зобов'язань США вплине на відсоткові ставки, посилиться волатильність ринків, збільшаться спреди прибутковості, то постраждають доходи таких фінансових гігантів, як Goldman Sachs і Morgan Stanley, вважає аналітик.
Керівництво Goldman Sachs вважає, що наслідки зниження рейтингів США цілком піддаються контролю, у всякому разі таку думку зафіксували аналітики Citi після опитування топ-менеджерів Goldman.
Нова ера для ринків - у світі, де у США вже немає максимально високого кредитного рейтингу, - передбачувано почалася в понеділок з торжества "ведмедів".
Фондові індекси Азії різко знижуються: зведений індекс регіону MSCI Asia Pacific втратив 1,5%, японський Nikkei 225 - 1,4%.
Долар подешевшав до історичного мінімуму в парі зі швейцарським франком, його курс до євро та ієни також падає. Ціна золота злетіла до рекордних $1698,10 за трійську унцію.
ЄЦБ пообіцяв підтримати ринки викупом облігацій
На вихідних керівники багатьох країн і фінансові регулятори обговорювали можливі наслідки зниження рейтингів США як на внутрішньому, так і на міжнародному рівні.
Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон і президент Франції Ніколя Саркозі провели телефонні переговори пізно ввечері в суботу.
Європейський центральний банк (ЄЦБ) скликав екстрену нараду в неділю ввечері.
У ніч на понеділок ЄЦБ оголосив, що буде активно реалізувати програму викупу облігацій, відому як Securities Markets Program.
"Ця програма була створена, щоб допомогти відновити і поліпшити реалізацію наших рішень у сфері грошово-кредитної політики з урахуванням нефункціонуючих сегментів ринку і, таким чином, забезпечити цінову стабільність в єврозоні", - говориться в заяві ЦБ.
Ця заява є сигналом того, що ЄЦБ, швидше за все, буде проводити покупки іспанських та італійських боргових паперів, щоб підтримати ці країни на тлі практично неминучого збільшення волатильності після втрати США максимального кредитного рейтингу.
Крім того, ЄЦБ закликав Іспанію та Італію якомога швидше реалізувати нові заходи бюджетної консолідації та реформи у податково-бюджетній і структурній сфері з тим, щоб "суттєво підвищити конкурентоспроможність і гнучкість їх економік" і швидко скоротити бюджетні дефіцити.
Бразилія, Японія, Корея підтвердили довіру до UST
Фактично боргові зобов'язання з рейтингами "АА+" також характеризуються високою ймовірністю виплати відсотків і повернення вкладу і лише трохи відрізняються від найвищого розряду, але йдеться про рейтинги США, які раніше ніколи не знижувалися, що поряд з іншими факторами забезпечувало популярність US Treasuries.
Японія і Південна Корея підтвердили, що все ще впевнені в американських держоблігаціях, незважаючи на зниження ступеня їх надійності, повідомляє Market Watch.
Бразилія заявила, що у неї немає планів продавати US Treasuries або переводити валютні резерви з доларів США в іншу валюту.
Китай, проте, скористався наданою можливістю, щоб вкотре висловити побоювання щодо зростання держборгу США і статусу долара як світової валюти.
На черзі Франція
За оцінками аналітиків, наступною з країн, які можуть втратити рейтинги максимальному ступені надійності, швидше за все, буде Франція. Як одне з обґрунтувань експерти наводять вартість страхування боргових зобов'язань Франції від дефолту, яка вища, ніж у таких суверенних емітентів, як Малайзія, Таїланд, Японія, Мексика, а тепер і США.
"На мій погляд, Франція не є країною рівня "ААА". Франція не може друкувати власну валюту, що є найважливішим відмінністю від США. Ринки не вважають її країною з рейтингом "ААА", - стверджує заступник керівник відділу міжнародної економіки UBS в Лондоні Пол Донован.
Кредитні дефолтні свопи (CDS) за французькими паперів торгувалися в п'ятницю на рівні 143,8 б.п. - майже втричі вище, ніж у США. CDS найбезпечнішої країни світу - Швейцарії - становлять усього 35,3 б.п. При цьому прибутковість 10-річних держпаперів Франції на початку серпня впала до 3,14% з 3,48% на початку червня.
Останніми місяцями і S&P, Moody's і, і Fitch підтвердили рейтинги Франції, проте інвестори як і раніше побоюються, що країна надмірно вразлива перед наслідками боргової кризи периферійних країн єврозони.
Держборг Франції на 31 грудня 2010 року становив 1,59 трлн євро, або 84,7% ВВП, що менше, ніж у Італії чи Іспанії. Проте його відношення до обсягу економіки підскочило удвічі з 2007 року, що ринки розглядають як украй несприятливий сигнал. Бюджетний дефіцит Франції перевищує аналогічний показник для Італії з 2006 року.
При цьому S&P рейтингує Італію на рівні "А+" - на чотири щаблі нижче, ніж Францію.
Крім Франції, максимальні кредитні рейтинги в єврозоні також мають ФРН, Австрія, Фінляндія, Нідерланди та Люксембург. Проте їх рейтингові перспективи оцінюються експертами дещо позитивніше, хоча можливість зниження рейтингів цих країн і Великобританії, ступінь надійності паперів якої також поки вважається найвищою, не можна виключити.
Тріше: Олігополії рейтингових агентств потрібно покласти край
Законодавці США, європейські лідери і регулятори по всьому світу висловили обурення діями S&P, деякі з них стверджували, що агентство припустилося помилок при розрахунках, пише MarketWatch.
Раніше діяльність рейтингових агентств критикувалась через недостатньо жорсткий підхід до надання високих рейтингів іпотечних облігаціях низької якості, що стало однією з причин кризи.
"Цікаво, що S&P проявляє таку пильність зараз, знижуючи кредитний рейтинг США. Де вони були чотири роки тому, коли вони й інші кредитні агентства допомогли спровокувати цю жахливу рецесію, надаючи рейтинги "ААА" низькоякісним іпотечним цінним паперам, які не мають жодної цінності?", - заявив сенатор Берні Сандерс.
Глава ЄЦБ Жан-Клод Тріше закликав покласти край світовій олігополії трьох основних рейтингових агентств, пише WSJ. За словами Ж.-К.Тріше, дії цих агентств лише підсилюють волатильність ринків.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас