Що чекає на гривню восени — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Що чекає на гривню восени

Валюта
18236
Економісти - про коливання курсу гривні найближчим часом і про те, як непроста економічна ситуація в США відіб'ється на економіці України.
Конгрес США досяг компромісу і проголосував за вирішення боргової проблеми країни. Максимально допустимий рівень державного боргу Сполучених Штатів був підвищений до 14,3 трильйонів доларів. Таким чином, технічного дефолту США, очікуваного після 2 серпня, вдалося уникнути.
І представники уряду, і експерти відзначали велику залежність української економіки від того, що відбувається в США. Так, віце-прем'єр-міністр - міністр соціальної політики Сергій Тігіпко заявляв, що дефолт США негативно вплинув би на Україну. "В нас половина валютних резервів у Національному банку сформована в доларах, половина зовнішньої торгівлі в доларах. Світ настільки глобальний і настільки залежить від економіки США, що якщо не буде схвалене остаточне рішення, то це призведе до девальвації долара, і, безумовно, це вплине на Україну", - зазначив Тігіпко.
Про вплив того, що відбувається в економіці США, на Україну, а також про подальшу долю гривні розповіли експерти.
Віктор Суслов, екс-міністр економіки України, заслужений економіст України:
У США питання державного боргу вирішене - стеля держборгу буде збільшена. Це означає, що емісійний верстат в США буде працювати, відкриваючи можливості для додаткового друкування доларів. В результаті буде продовжуватися поступове знецінення долара, його інфляція. Це призведе до зростання цін у всьому світі і на продовольство, і на сировину, і на готову продукцію. Крім того, далі буде рости вартість золота.
Все це безпосередньо позначається на Україні. Валютна політика Національного банку нехитра і полягає в прив'язці гривні до долара. Відповідно знецінення долара означатиме імпорт інфляції та автоматичне знецінення гривні.
З боку уряду постійно звучать заяви про те, що гривня стабільна. Гривня стабільна по відношенню до долара, але вона не стабільна по відношенню до товарів, тому що ціни на них ростуть. Так, за підсумками першого півріччя індекс оптових цін у промисловості становив близько 20% - це дуже високі темпи інфляції.
Збільшення стелі державного боргу США означає продовження інфляційної політики в Сполучених Штатах, яка автоматично переноситься і на політику Національного банку України.
Що стосується можливої ​​зміни курсу гривні по відношенню до долара. Не можна довго утримувати постійний курс гривні, якщо платіжний баланс країни негативний. Днями були опубліковані дані Національного банку про те, що дефіцитним став і платіжний баланс в цілому. Це означає, що різницю доведеться покрити валютними резервами Нацбанку. Поява і збільшення дефіциту платіжного балансу прогнозувалася, тому що тривалий час у нас залишався негативним баланс товарів і послуг.
У серпні збережеться більш-менш стабільна ситуація. Але восени можна очікувати на девальвацію гривні, якщо зберігатиметься така ж ситуація з валютою. Гривня може впасти швидше за долар, і її курс щодо долара може змінитися.
Девальвація за даного типу економічної політики практично неминуча. Тому що в першу чергу потрібно подбати про вирівнювання сальдо товарів і послуг - потрібно здійснювати заходи зі скорочення імпорту, щодо збільшення експорту і збільшення доходів від надання послуг. Тільки тоді можна буде говорити про стабільний стан гривні.
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства:
Серпень буде спокійним, тому що в Україну приїхало багато туристів, йде збір сільськогосподарської продукції і, таким чином, зберігається певний баланс. Тому в серпні курс гривні буде відносно стабільним.
Але в країні залишаються старі проблеми, які створив великий фінансовий капітал для свого потужного збагачення, а також результати неправильної економічної політики по відношенню до народу. Тому з жовтня ситуація може різко погіршитися. В уряду немає грошей для виконання своїх зобов'язань з витратної частини держбюджету. До того ж у четвертому кварталі він повинен підняти мінімальну заробітну плату бюджетникам, а ці гроші брати ніде. Також зберігається дефіцит торгового балансу, тобто позитивне сальдо з послуг вже не перекриває негативного зовнішньоторговельного сальдо з товарів. Думаю, що за результатами трьох кварталів у нас буде близько 5 мільярдів доларів в мінусі. Крім того, у четвертому кварталі виросте ціна на газ до близько 500 доларів за тисячу кубометрів. Таким чином, жовтень стане ключовою точкою, коли буде вирішуватися подальша доля гривні.
Протягом останніх двох місяців зменшуються золотовалютні запаси, і, на жаль, Національний банк продовжує друкувати гривні. З 1 січня 2010 року і до кінця червня поточного року він збільшив грошову масу на 31%. Саме такі пропорції викликали девальвацію в 2008 році. І дуже схожі пропорції обвалили гривню в кінці 1998-початку 1999 року. Наразі, враховуючи економічну політику, яку здійснює великий фінансовий олігархічний капітал в Україні, всередині країни немає ресурсів для збереження стабільності гривні. Зовнішня ситуація також несприятлива. Греція практично в стані дефолту. Та ж доля в Ірландії, Португалії. Близька до цього Іспанія, восени почнуться великі проблеми у Італії. Тобто Європейський Союз, збільшуючи стабілізаційний фонд на кілька трильйонів євро, нічого не вирішує. Адже євро фактично тримається тільки на Німеччині - Франція вже стала задихатися.
Лівійська війна істотно погіршує ситуацію. В США начебто домовилися, що не буде дефолту. Але це лише тимчасова угода, і ще невідомо, чи буде вона реалізована. Обама вже кілька разів піднімав планку і друкував трильйони доларів, починаючи з кризи 2008 року, але американській економіці це ніяк не допомогло. Не допоможе їм нинішнє друкування долара і нові позики. Також у своєму економічному розвитку почав захлинатися Китай, тому що для нього закриваються ринки. Великі проблеми і дефіцит в економіки є в Росії, а їй ще потрібно тягнути Білорусь. Тому навколо нас досить негативний простір, і розраховувати потрібно тільки на себе. Але, на жаль, нинішня влада не здатна вивести країну з того стану, куди нас завели владні клани.
Олексій Молдован, старший консультант сектора економічної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень:
Жодним чином те, що відбувається в Сполучених Штатах на Україну не вплине. Як і прогнозувалося, американські політичні сили дійшли згоди, тому що вони, на відміну від українських, розуміють, що їм жити в цій країні. Америка й далі буде обслуговувати свої борги, ринки поступово відновлюються, долар зміцнюється. Напевно, це просто був сплеск інформаційної активності, обумовлений інформаційним штилем літнього періоду. Не було інших цікавих новин, крім проблем в США. Останні дні свідчать про те, що події в США не матимуть серйозних наслідків для світової економіки.
Що стосується гривні, то в серпні дещо посилиться тиск на національну валюту. Це буде обумовлено трьома факторами. По-перше, НАК "Нафтогаз" буде збільшувати закупівлі газу для зимового періоду, а відповідно відбудеться значний відтік валюти. По-друге, буде зменшуватися експорт через початок рамадану в арабських країнах - там майже повністю затихла економічна активність. Відповідно зменшаться поставки продукції чорної металургії, яка в українському експорті становить майже 45%, і велика частина йде в арабські країни. Зменшаться обсяги експорту - зменшиться приплив іноземної валюти в Україну. По-третє, відбувається зменшення притоку прямих іноземних інвестицій. У першому кварталі спостерігалася позитивна динаміка припливу валют, у червні вона знизилася. Це пояснюється втратою інтересу інвестора до української економіки.
Таким чином, буде деякий тиск на національну валюту, але відчутних кризових явищ, істотних стрибків бути не повинно.
Щодо девальвації. Це - об'єктивний процес, але зараз уряд штучно намагається стримувати його на позначці 8 гривень за долар. Але за рахунок справді високої інфляції реальний курс гривні постійно зміцнюється. Така політика не може бути вигідною Україні, тому що з таким негативним платіжним балансом нам потрібно якимось чином стимулювати експорт. На даному етапі найкращим механізмом є девальвація національної валюти. Але поки що, керуючись політичними чинниками, уряд відмовляється від подібних кроків.
Девальвація валюти - звичайний процес, який не передбачає проблем, якщо девальвація прогнозована. Думаю, велика помилка утримувати стабільний номінальний курс, привчаючи українців до стабільності гривні по відношенню до американського долара. Стабільність валюти слід вимірювати стабільністю цін.
Надія Майна
За матеріалами:
Главред
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас