Ъ: Задушливий газ


Ъ: Задушливий газ

Подорожчання газу для України збільшить дефіцит бюджету НАК "Нафтогаз України" майже на 13 млрд грн. Яким чином його компенсувати, ні в Міненерго, ні в "Нафтогазі" не знають. Компенсувати дефіцит за рахунок випуску держоблігацій зараз проблематично, зазначають експерти. А переговори про зниження ціни російського газу навряд чи дадуть очікуваний результат. У Нацкомісії регулювання електроенергетики заявляють, що виходом могло б стати чергове підвищення комунальних тарифів для населення або угода про зниження цін з "Газпромом" за рахунок створення СП на базі ГТС.

Як повідомили джерела у "Нафтогазі" і Міненерго, підвищення вартості газу в IV кварталі призведе до збільшення дефіциту бюджету НАК на 12,9 млрд грн. У травні в "Нафтогазі" повідомляли, що різниця у тарифах, яку необхідно компенсувати, може досягти 16 млрд грн. При цьому ні в міністерстві, ні в самій компанії не знають, яким чином він компенсуватиметься. "Нас вже попередили, що в держбюджеті додаткових грошей на це відшкодування немає", - заявив співрозмовник у "Нафтогазі".

Такий значний дефіцит коштів став для "Нафтогазу" несподіваним. Бюджет монополії розраховувався виходячи з вартості імпортного газу $269 за тисячу кубометрів. Але зростання світових котирувань на нафту і газойль, які враховуються у формулі ціноутворення на газ для України, призвів до різкого його подорожчання. Сьогодні вартість кубометра російського газу для України складає $350, а в наступному кварталі ціна зросте до $400. При цьому теплокоммунэнерго монополія продає газ по $164 за тисячу кубометрів.

Співрозмовник у Міненерго зазначає, що існують два можливі виходи - досягнення домовленостей із Росією про зниження ціни для України або підвищення комунальних тарифів для населення. "Теоретично уряд може без зусиль випустити ОВГЗ на таку суму - кон'юнктура зараз вельми успішна, проте такий крок призведе до збільшення дефіциту держфінансів, проти чого різко виступає МВФ", - говорить економіст ІГА "Арт-капитал" Олег Іванець.

Наступний раунд переговорів із "Газпромом" про зниження цін на газ відбудеться до кінця цього тижня. "Головне питання, на яке нам не можуть відповісти в Росії, - чому ціна газу для України зараз вища, ніж на спотовому ринку країн Євросоюзу", - говорить заступник начальника департаменту нафтової, газової і нафтопереробної промисловості Міненерго Костянтин Бородін.

Втім, за словами джерела, ознайомленого із перебігом переговорів, розраховувати на те, що ціна буде знижена, украй складно. "У російській монополії заявили, що якби газ у тій самій Польщі коштував дешевше, ніж що імпортується Україною, то це зробило б неможливим експорт українського газу до цієї країни", - сказав співрозмовник.

Нагадаємо, що раніше глава "Нафтогазу" Євгеній Бакулін заявив про намір компанії експортувати до Польщі до 200 млн кубометрів газу. Про те, що "Газпром" не планує змінювати формулу ціни газу для України, раніше неодноразово заявляв голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер.

"Створювати якусь нову формулу для когось або прив'язувати її до якихось інших енергоносіїв ми не будемо. Ми і надалі будуватимемо нашу роботу з Україною виключно на базі ринку", - заявив він наприкінці червня. При цьому Міллер зазначив, що за 6 місяців експорт газу в українському напрямі збільшився на 22%. А в окремі місяці, наприклад в травні, він збільшився порівняно із аналогічним періодом минулого року на 56,1%. "Ситуація з цінами на газ в Європі не сприяє спробі України переглянути газові контракти з РФ, - говорить начальник аналітичного відділу 'Брокеркредітсервіс' Максим Шєїн.- Україна вимагає здешевлення газу на тлі рекордних показників вжитку в країнах ЄС, ринок якого демонструє рекорди і за вартістю палива".

Тим часом у Нацкомісії регулювання електроенергетики вже готуються до підвищення тарифів. У її прес-службі заявили, що із врахуванням дефіциту бюджету "Нафтогазу" необхідно підвищити комунальні тарифи в два з половиною рази. Джерело в комісії розповіло, що всі необхідні для цього документи вже підготовлено, і для їх затвердження необхідна лише політична воля керівництва країни. Тим часом фактично вирішеним є питання про підвищення ціни газу для промисловості, повідомили в прес-службі комісії, - з $400 до $500 за тисячу кубометрів. В першу чергу це позначиться на підприємствах хімічної промисловості, в собівартості продукції яких ціна газу досягає 90%, а також на металургії. І об'єднанні "Металлургпром" вже підрахували, що в разі такого подорожчання доля газу в собівартості металопродукції зросте з нинішніх 6-7% до 12-17%.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua