1399
У "Газпрому" з'явився серйозний конкурент зі Сходу
— Енергетика
Іран, Ірак і Сирія націлилися потіснити "Газпром" на європейському ринку. Проте грандіозні плани цим країнам буде здійснити не просто.
Іран, Ірак і Сирія підписали меморандум про будівництво газопроводу через Ліван до Західної Європи. Джерелом сировини має стати іранське родовище Південний Парс, вартість проекту - 10 млрд доларів, протяжність труби - 5000 км.
За словами керівного директора National Iranian Gas Company (NIGC) Джавада Оджи, головна умова успіху східного тандему - ресурсна база (запаси Південного Парса - 16 трлн куб. м).
Він заявив, що розробкою маршруту та фінансуванням займеться міжнародна компанія, яку ще належить вибрати.
Зразкові терміни будівництва - 3-5 років.
Чиновники міністерства нафти Іраку підтвердили WSJ факт підписання угоди.
Іран посідає друге після Росії місце за запасами газу: 29,6 трлн куб. м проти 44,8 трлн, але поточний видобуток країни в 4,2 рази нижчий за російський (дані BP Review).
"Газ Ірану - постійна загроза для російського "Газпрому"", - відзначає аналітик "Трійки діалог" Валерій Нестеров.
З думкою колеги згодний директор Центру вивчення сучасного Ірану Раджаб Сафаров.
"Європа твердо має намір диверсифікувати імпорт газу і позбутися залежності від Росії. В Росії два проекти щодо збільшення поставок газу до Європи - "Північний потік" і "Південний потік". Їх загальна потужність - 173 млрд куб. м, вони повинні бути введені в дію в 2011-2012 рр. і 2015 р. відповідно. Якби Європа була проти іранського проекту, вона могла б вимагати від Іраку відмовитися від участі в ньому", - сказав він.
Представники Єврокомісії і "Газпрому" не стали коментувати іранський проект.
Тим часом канцлер ФРН Ангела Меркель минулого тижня заявила, що Німеччина не потребує третьої нитки "Північного потоку". Можливість її будівництва допускав раніше російський прем'єр Володимир Путін, а менеджери "Газпрому" прогнозували, що відмова Німеччини від АЕС підвищить попит на газ приблизно на 20 млрд куб. м газу.
Труба з Ірану - альтернатива і європейському проекту Nabucco, будівництво цього газопроводу підтримує ЄС. Його слабке місце - відсутність ресурсної бази.
Проте експерти вважають, що Іран не зможе потіснити позицію "Газпрому" в Європі.
"Жоден інвестор не буде вкладати в газопровід з Ірану. Поки позиція США відносно Ірану не зміниться, газові проекти країни безперспективні. Участь Сирії в меморандумі і зовсім виглядає дивною. Там революційна ситуація і масштабні антиурядові виступи", - упевнений директор Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Симонов.
"Обговорювати потенціал газових ресурсів Ірану безглуздо, якщо йдеться про складні проекти, які зачіпають широкий спектр геополітичних інтересів", - згоден директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін - "Якщо ж буде вибір між російським та іранським газом, Європа з політичних причин швидше вибере перший".
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною