Платіжні картки: Не потрап на пластиковий гачок — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Платіжні картки: Не потрап на пластиковий гачок

Фінтех і Картки
5370
Українські магазини і кафе зобов'язали приймати платіжні карти. Вибираємо найкращий для вас пластик.
Крок в сторону цивілізації
Потихеньку Україна рухається в бік цивілізованого світу. Нещодавно уряд вніс зміни в порядок ведення торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення. Найголовнішим нововведенням цього документа стало те, що всі магазини повинні забезпечити можливість використання в них платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (надані послуги) платіжними картками та іншими спеціальними платіжними засобами.
Масовий перехід установ сфери роздрібної торгівлі та громадського харчування на прийом платіжних карт закріплений постановою Кабміну. У містах з населенням понад 100 тисяч осіб підприємства зобов'язані були встановити POS-термінали до 1 липня, а у малого бізнесу для цього є час до 31 грудня. До цієї ж дати повинна завершитися терміналізація населених пунктів, в яких проживають від 25 тисяч до 100 тисяч чоловік. Таким чином, нове правило не торкнеться сіл і селищ міського типу. Наявність термінала є обов'язковою при використанні в магазині касового апарату - близько кожної другій касі.
Виходить, що у всіх українських містах скоро можна буде розрахуватися карткою. А у нас як і раніше переважна більшість громадян використовують пластик тільки для того, щоб зняти готівку з банкомату. І це не дивно, адже можливості зарплатного пластика обмежені. Якщо ви дозріли випробувати всі переваги безготівкових розрахунків, то повинні вибрати найкращу саме для вас карту і не потрапити в пастку банків, які не завжди чесно попереджають про всі тарифи.
Кредитка - максимальна сума зростає
Отже, якщо ви плануєте за допомогою пластику брати у банку в борг, то у нас для вас відразу кілька хороших новин. По-перше, в Україні вже можна оформити кредитку з максимальною сумою до 100 тисяч грн. Така пропозиція поки є всього у одного банку, але процес, як кажуть, пішов. Ще чотири банки пропонують заможним клієнтам можливість йти в мінуса на суми 50-75 тисяч гривень.
Другою гарною новиною є те, що банки почали збільшувати терміни пільгового кредитування. До недавнього часу лише один банк готовий був надати грейс-період на 55 днів. Зараз ми нарахували вже п'ять фінустанов, які збільшили термін кредитування саме до 55 днів, а один банк пропонує не платити по кредиту до 57 днів. Правда, ставки за такими кредитами залишаються як і раніше високими - в середньому від 45 до 60% річних.
При оформленні такої карти експерти радять уточнити, чи на всі способи використання картки поширюється пільга. Справа в тому, що в деяких банках пільговий період погашення встановлюється тільки для безготівкових покупок, а при знятті готівки цей механізм не застосовується.
Ще однією пасткою для довірливого користувача може стати комісія за обслуговування картки. Найважливішим моментом тут є той факт, що вона може загнати вас в мінуса без вашого відома. Тобто ви оформили карту, але поклали її в гаманець на крайній випадок, вирішивши скористатися тільки у разі настання фінансових неприємностей. І тут через якийсь час ви дізнаєтеся, що банк списав з вашого рахунку певну суму за обслуговування. Добре, якщо ви помітите це відразу, а не тоді, коли у вас накапає велика сума.
Що потрібно знати мандрівникам
При виборі картки для того, щоб розплачуватися за кордоном, експерти радять вибирати мультивалютну картку, до якої прив'язано кілька рахунків у різних валютах або один рахунок, на який можна зараховувати гроші в різних валютах. Таким чином, на одній і тій же картці можуть лежати і гривні, і долари, і євро. А знімається з рахунку та валюта, яка потрібна в даний момент. Тобто при розрахунку в київському супермаркеті з рахунку спишуться гривні. А якщо, приміром, розплачуватися карткою за обід в європейській країні, то знімуть євро. Правда, це відбудеться тільки в тому випадку, якщо на рахунку достатньо тієї валюти, в якій відбувається розрахунок.
Якщо, наприклад, у вас не вистачає євро для оплати, то з рахунку буде списуватися будь-яка інша валюта і конвертуватися в потрібну за банківським курсом. Тому, відправляючись за кордон, варто подбати про те, щоб максимальна сума грошей лежала в тій валюті, яка ходить в країні перебування.
Крім того, для мандрівників значно важливішими, ніж дешева карта, можуть виявитися інші можливості банку, такі як цілодобова служба підтримки, онлайн-банкінг та можливість поповнювати рахунок з України. Інакше ви ризикуєте залишитися з марним шматком пластика за кордоном наодинці зі своїми фінансовими проблемами.
Особливості інтернет-шопінгу
Якщо ви плануєте робити покупки у Всесвітній мережі, то вам знадобиться так звана віртуальна карта, яка зовні може відрізнятися від звичайного пластику. На ній найчастіше відсутня магнітна смужка, а її розміри можуть бути істотно меншими, ніж у стандартної платіжної карти. Цією карткою можна розплачуватися в магазинах, їх не приймають банкомати, зате для оплати товарів і послуг в Інтернеті вони підходять найкраще. Зараз їх видають багато банків. При виборі такого пластика експерти радять звертати увагу на такі особливості.
По-перше, дізнайтеся, скільки буде коштувати саме відкриття такої карти. Багато фінустанов готові видавати їх навіть безкоштовно. Другим важливим моментом є вартість обслуговування - найчастіше вона становить близько 40 гривень на рік. Але це не найбільші можливі витрати.
Експерти радять дізнатися, скільки буде коштувати поповнити карту - готівкою через касу, через кеш-ін-банкомат і з використанням інтернет-банкінгу. Вартість зарахування грошей на рахунок може бути як безкоштовним, так і складати 0,5-1% суми. Окремо можуть тарифікуватися операції списання грошей з рахунку (від 0 до 3 грн.) та конвертація коштів у потрібну валюту (від 0 до 2%). Крім того, при використанні віртуальних карток доцільно підключати SMS-банкінг, щоб відстежувати списання грошей. Ця послуга коштує від 5 до 36 грн. на рік залежно від тарифів банку. При активному використанні карти це може вилитися в десятки, а то й сотні гривень додаткових платежів.
Вартість обслуговування знизиться
Останнім часом тарифи за безготівковими операціями не те що не знижувалися, а навіть зростали. За даними компанії "Простобанк Консалтинг", перші чотири місяці вартість обслуговування пластикових карт постійно збільшувалася. І тільки в травні-червні середньоринкові витрати з більшості видів пластикових карт вперше з початку 2011 року зупинили зростання. Правда, поки що найбільш помітно дешевшають престижні карти Gold. При цьому найдешевші карти, якими користуються прості громадяни, або залишаються на колишньому рівні, або навіть трохи дорожчають.
Найбільше держателям карток доводиться платити за їх обслуговування, а також як плату за зняття готівки як у своїх, так і в чужих банкоматах. Адже в більшості банків "отримання готівки" не тарифікується тільки у зарплатних проектах.
Найближчим часом вартість обслуговування платіжних карт повинна ще більше знизитися. Минулого тижня Антимонопольний комітет України повідомив, що після його рекомендацій американська компанія MasterCard Incorporated взяла на себе зобов'язання знизити вартість окремих послуг власної платіжної системи.
Там пообіцяли до початку 2012 року вдвічі знизити вартість ліцензій і плату за карту Maestro, що дозволить зменшити вартість послуг для споживачів.
Як відзначають в АМКУ, зниження компанією MasterCard плат за ліцензії буде стимулювати приєднання українських банків до програми міжнародних платежів MasterCard, має призвести до збільшення кількості гравців на ринку і посилення конкуренції між ними. Другий найбільший гравець, компанія Visa, знизила плату за обслуговування карток на початку року.
Банки-лідери за кількістю виданих карт, млн штук
1. ПриватБанк 14,652
2. Райффайзен Банк Аваль 2,581
3. Ощадбанк 1,85
4. Промінвестбанк 1,04
5. УкрСиббанк 0,952
6. Укрсоцбанк 0,818
7. Брокбізнесбанк 0,676
8. Укрексімбанк 0,657
9. Укргазбанк 0,583
10. Експрес-Банк 0,483
* За даними НБУ на 1.04.2011.
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас