Економічний "прогрес" влади - між Казахстаном і Гондурасом — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Економічний "прогрес" влади - між Казахстаном і Гондурасом

Казна та Політика
1541
Незважаючи на всі запевнення влади, що економіка піднімається, зовнішні позики погашаються, зарплати будуть рости, а борги по них скоротяться, соцгарантії забезпечать, рейтинги західних впливових інститутів свідчать про протилежне. Та й сам Президент днями висловив співчуття українцям у зв'язку з втратами, які вони зазнають через проведення реформ.
Причому, за словами Віктора Януковича, ситуація, в якій зараз перебуває країна, ще рік тому була повністю прогнозованою, а все, що відбувалося і відбувається, - скоординовані дії керівництва країни і бажання суспільства змінити ситуацію на краще. Тобто, все, що маємо, власне, справа рук самих українців. "Фундамент розвитку сильної держави, фундамент покращення життя людей ми почали будувати в минулому році", - сказав гарант. На жаль, щастя від вдалого завершення будівництва нам доведеться відчути не скоро, тому що на даний момент світла в кінці тунелю не видно...
А поки ми маємо:
У держбюджеті на ц.р. передбачено рівень інфляції 8,9%. З початку року він склав 5,9%. Але якщо порівняти з торішнім показником - майже 9%. Нацбанк оцінює інфляцію до кінця року в межах 11%. Світовий банк погіршив свій прогноз до 11,4%.
Ще Держстат звітує про зростання ВВП - 5,3%. Але це, на жаль, зумовлено штучним заниженням показника тієї самої інфляції, який не порівнюється з торішнім, натомість паралель проводиться від місяця до місяця. З урахуванням реального підвищення цін, а даний процес в Україні прискорюється, то ВВП більше падає, ніж піднімається вгору. Як, втім, і виробництво. При цьому негативне сальдо зовнішньої торгівлі досягло 4, 6 млрд дол., збільшившись в червні в 2,3 рази.
Номінальна заробітна плата в Україні теж офіційно зростає. На ділі після девальвації гривні з 4,8 до 8 грн./дол. обсяг грошової маси істотно збільшився, а національна валюта знецінилася. Виходить, що номінальна зарплата залишає бажати кращого.
Згідно з офіційними даними, в Україні рівень зареєстрованого безробіття перебуває в межах 2%. А за даними МОП - близько 8%. Український ринок праці далекий від досконалості. З одного боку, частина заробітної плати виплачується в "конвертах", з іншого - немає ефективної системи допомоги безробітним. Мабуть, тому близько 3 млн. співвітчизників працюють за кордоном, причому, як правило, нелегально. "Експорт рук" - один з головних сегментів зовнішньої торгівлі України.
Економічні пориви "в мінусі"
Як результат всього цього - критичні показники в міжнародних рейтингах. Так, Україна посіла четверте місце, пропустивши вперед Мадагаскар, Вірменію і Гвінею, в рейтингу "Forbes" 10 найгірших економік світу. Україну видання називає країною з "перспективним фермерством і значними запасами мінеральних ресурсів" і зазначає, що вона здатна стати провідною європейською економікою. Зате за показниками ВВП на душу населення Україна поступається "навіть таким країнам, як Сербія та Болгарія". Державний департамент США пояснює це складною системою регулювання, слабким керуванням, невиконанням рішень суду і корупцією.
Про незадовільну економічну ситуацію в країні говорять і інші міжнародні організації. Так, за підрахунками ООН, за межею бідності зараз живуть четверо з 5 українців. При цьому за останній рік українці збідніли на 10%. Наша країна посідає 83-є місце в рейтингу розвитку суспільства ООН, втративши 7 позицій всього за рік.
У рейтингу ж економічної свободи, який складає Світовий банк, Україна займає 163-ю позицію - між Казахстаном і Гондурасом. Тим часом, тоді як середня зарплата в Україні становить від 2 до 2,5 тисячі гривень, наші мільярдери все частіше фігурують у світових рейтингах багатіїв.
І ще один показник: Україна посіла передостаннє - 100-е - місце в "Рейтингу прогресу" аудиторсько-консалтингової компанії ФБК.
Він був складений на основі результатів найвідоміших світових рейтингів, присвячених тим чи іншим аспектам розвитку країн. Наш індекс прогресу - "мінус" 123. На останньому місці Болівія - "мінус" 135. Як наголошується в доповіді ФБК, Україна опустилася в усіх рейтингах, крім рейтингу за Індексом конкурентоспроможності. Найбільша втрата для нас спостерігається за Індексом економічної свободи - з 112 на 164 місце, а також за Індексом сприйняття корупції - з 99 на 134 місце. Індекс економічної свободи в Україні - найнижчий у Європі.
Ідемо не туди...
Що ж насправді відбувається - чи "керманичі" відверто брешуть про свої економічні перемоги "над відстійною спадщиною помаранчевої команди"?
Завідувач відділом Академії фінансового управління при Міністерстві фінансів України Сергій Кульпинський вважає, що рейтинги лише підтвердили, що як і в попереднього, так і у нинішнього уряду відсутні будь-які нові ідеї регулювання економіки, стимулювання інвестицій, підвищення продуктивності, а присутнє всього лише сліпе копіювання далеко не завжди вдалого світового досвіду - купівля Національним банком цінних паперів уряду, запозичення грошей на соцвиплати, приватизація, прийняття Податкового кодексу, пенсійна реформа. При нинішній державній політиці Україна і в наступному році залишиться в рейтингу країн з найгіршою економікою.
"Необхідні кардинальні заходи для поліпшення інвестиційного клімату, регулювання банківського сектора, зокрема, сфери кредитування, ізолювання економіки від зовнішніх джерел фінансування, в т.ч. Міжнародного валютного фонду, мобілізації внутрішніх джерел, які більш дешеві і не висувають обтяжливих умов", - зазначив експерт.
Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні, вважає, що з висновками "Рейтингу прогресу" можна не погодитися. По-перше, останнім часом в Україні є політична стабільність. По-друге, фінансова система країни розвивається досить динамічно, що відбивається в стійкій роботі банківського сектора, стабільному курсі гривні, розвитку нових біржових продуктів і так далі. Також останнім часом мають місце перетворення в трудовому законодавстві. Тобто, висновки цих досліджень необ'єктивні і однобокі.
"Тим не менше, потрібно визнати, що більшість рейтингів свідчать, що в Україні слабо йдуть справи з боротьбою з корупцією, а приватна власність не до кінця захищена. На це варто звернути пильну увагу при проведенні політики підвищення рівня інвестиційної привабливості країни", - зазначив експерт.
Що стосується журналу "Forbes", то, як сказав експерт, "він дещо спотворив економічну ситуацію в різних країнах світу. За ВВП на душу населення, згідно з даними за 2010 рік, Україна посідала 40 місце серед 227 країн. За рівнем безробіття - 98 місце серед 200 країн (8,4%). За розміром державного боргу - 78 місце серед 132 країн (38,6% ВВП). Стає незрозумілим, за якими критеріями журнал "Forbes" приймав таке рішення?"
"У країні прийнята пенсійна реформа і закон про ринок землі, що дає можливість відновити співпрацю з МВФ, активізувати бізнес-процеси в сільському господарстві, скоротити в перспективі дефіцит Пенсійного фонду і держбюджету. Можливо," Forbes "виходив із втрачених можливостей української економіки, непростої ситуації з корупцією та інфляцією в країні. Однак, незважаючи на ці фактори, говорити, що Україна посідає четверте місце серед 10 найгірших економік світу, необ'єктивно. Можна навести величезну кількість економік Латинської Америки, Африки, країн Азії, де становище набагато гірше", - підкреслює М.Івченко.
Мар'ян Заблоцький, аналітик АТ "Ерсте Банк", відзначає, що "подібних рейтингів існує досить багато, і фокусуються вони переважно на механізмі ведення бізнесу. Ці рейтинги в основному негативно оцінюють Україну через бюрократичні процедури у цій сфері. Приміром , Світовий банк помістив Україну на 181 місце з 183 країн за механізмом оподаткування, 179 місце - за легкістю отримання дозволів на будівництво".
За словами експерта, "щодо економіки і того, наскільки якісне життя людей, то найкращим індикатором є індекс людського розвитку ООН, згідно з яким Україна займає 71 місце у світі. Якщо брати до уваги лише фінансову частину питання, наприклад, ВВП, то Україна буде приблизно на 100 місці за рівнем доходів населення".
Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, зазначає, що "рейтинги завжди викликають багато суперечок і дискусій. Будь-яка методика їх складання викликає критику. Але в цілому оцінки Forbes і ФБК є об'єктивними, хоча і не враховують всіх деталей нашої економіки".
На думку експерта, головна проблема України - відсутність середнього класу. "До кризи він намагався "стати на ноги". Але з девальвацією і знеціненням вкладів, зростанням безробіття різко знизився реальний добробут населення. А введення Податкового кодексу, що по суті можна назвати посиленням фіскального тиску, призвело до того, що середній клас фактично перетворився на клас бідняків. В результаті, в Україні є невелика група дуже багатих людей, які, відповідно до рейтингу "Forbes", входять до "світового клубу мільярдерів". Більшість країн Латинської Америки, фактично всі країни Африки і окремі держави Азії (до цього списку належать Росія, Білорусь і Казахстан) мають аналогічну модель розвитку. І даний принцип є причиною того, що економіку України вважають неефективною і малопривабливою", - підкреслює О.Охріменко.
До того ж, за його словами, модель "дуже багаті і дуже бідні" створює передумови розвитку тіньової економіки. Її частку оцінюють від 40 до 60% ВВП. У цілому країна розвивається ривками, стрибками. Тому, мають рацію ті рейтинги, які вважають Україну "неблагополучною" в плані інвестування".
Звичайно, хто ж буде вкладати гроші в країну, яка так і не змогла за 20 років визначитися, за яким принципом розвиватися - європейським (згідно з територіальною приналежністю), чи азіатським - з урахуванням "дружніх" відносин. Тим часом, крім оцінок існують і інші показники. Наприклад, опитування. Як з'ясував Центру Разумкова, понад 60% українців вважають, що події в країні розвиваються в неправильному напрямку. А це багато про що говорить...
Нана Чорна
За матеріалами:
Подробности
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас