393
ПАРЄ: В Україні опозиційних політиків переслідують за політичними мотивами
— Казна та Політика
Затримання в Україні великої кількості українських опозиційних політиків, колишніх членів уряду за звинуваченнями, які є, по-суті, політичними, є неприйнятним. Про це йдеться в заяві 29 членів Парламентської асамблеї Ради Європи, оприлюдненій на сайті ПАРЄ.
"Сьогодні фактично криміналізуються минулі політичні рішення, незалежно від їх якості", - йдеться в заяві ПАРЄ.
Асамблея вважає, що розслідування політичних рішень є винятковою прерогативою парламенту.
Водночас, ПАРЄ вважає за необхідне реформувати СБУ. "Ми вважаємо за необхідне реформування Служби безпеки, зокрема анулювання права СБУ проводити звичайні кримінальні розслідування, про що йдеться у Резолюції Асамблеї 1755 (2010)", - свідчить заява.
У заяві висловлюється глибока стурбованість переслідуванням представників громадянського суспільства і політичних активістів в Україні. "В демократичному суспільстві і влада, і опозиція повинні мати можливість вільно висловлювати свою позицію як на національному, так і міжнародному рівні. Обмеження щодо пересування, введені проти великої кількості провідних діячів опозиції на вельми сумнівних підставах, є неприйнятними для справді демократичного суспільства", - підкреслюють члени ПАРЄ.
Вони відзначають, що поточне головування в Комітеті Міністрів покладає на Україну обов'язок бути прикладом у дотриманні найвищих стандартів. "Якщо це дійсно так, лідери опозиції, на кшталт Юлії Тимошенко, повинні мати можливість вільно відвідувати Страсбург для участі в сесіях Асамблеї", - говориться в документі.
Члени Парламентської асамблеї Ради Європи закликають доповідачів Моніторингового комітету зробити ці питання пріоритетними під час їх наступного візиту і відзвітувати перед Асамблеєю.
Напередодні, Президент України Віктор Янукович виступив на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи і зустрівся з генеральним секретарем Ради Європи Турбйорн Ягландом. Також Президент провів зустріч з з Президентом Парламентської асамблеї Ради Європи Мевлютом Чавушоглу.
Відзначимо, 11 травня в Стамбулі міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко приступив до виконання обов'язків чинного голови Комітету міністрів Ради Європи. Україна прийняла в Туреччині естафету головування до листопада 2011 р., коли її місце посяде Великобританія.
Нагадаємо, 8 червня ц.р. міжнародна правозахисна організація Freedom House представила звіт про стан демократії і прав людини в Україні після першого року правління Президента Віктора Януковича, в якому відзначається зниження рівня демократії та формування в нашій країні "нездорової політичної обстановки". На думку експертів Freedom House, це виражається в "лобіюванні владним угрупованням власних інтересів за відсутності в країні політичної сили, здатної грати роль опозиції".
Стурбованість правозахисників також викликало посилення ролі СБУ.
У звіті Freedom House містяться рекомендації керівництву України припинити переслідування політичних опонентів, зменшити роль СБУ, відмовитися від ініціативи регулювання електронних ЗМІ, забезпечити проведення парламентських виборів 2012 р. відповідно до міжнародних стандартів, а також відправити у відставку міністра освіти Дмитра Табачника як "джерело розбрату в сфері освіти та мовної політики".
Нагадаємо, 28 квітня ц.р. Freedom House в звіті "Захист демократії в Україні" повідомила про порушення демократичних прав і свобод в Україні за останній рік і не виключила можливості встановлення авторитаризму в країні. "За один рік президентства Віктора Януковича Україна пережила тривожне зниження демократичної практики та прав людини, і якщо ці тенденції не зупинити, вона може повернутися до авторитаризму, як у період до помаранчевої революції", - говорилося у звіті Freedom House.
"Україна рухається в неправильному напрямку за чинного уряду, коли йдеться про демократію і права людини. Сучасні тенденції в Україні приведуть до посилення авторитаризму, і це буде величезним кроком назад для України, а також крахом надій на реформи в Євразії в цілому", - заявив Девід Крамер, виконавчий директор Freedom House.
Нагадаємо, на початку 2011 р. Freedom House понизила в рейтингу демократичних свобод України з категорії "вільних" країн до "частково вільних".
Раніше, 10 січня ц.р. комісар Європейського Союзу (ЄС) з розширення Штефан Фюле заявив, що стурбований негативними тенденціями, які свідчать про певне згортання демократії в Україні.
25 листопада 2010 р. Європейський парламент схвалив резолюцію щодо ситуації в Україні.
У резолюції, зокрема, говорилося, що Європейський Парламент:
- відзначає свою стурбованість зростанням кількості свідоцтв і достовірних повідомлень про те, що демократичні права і свободи, такі як свобода зібрань, свобода вираження і свобода засобів масової інформації, протягом останніх місяців перебувають під тиском;
- закликає органи влади повністю розслідувати всі повідомлення про замахи на права і свободи, і засудити виявлене насильство, а також розслідувати роль СБУ з точки зору втручання у виборчий процес...
5 жовтня 2010 р. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) схвалила резолюцію, в якій висловила стурбованість утисками основних демократичних свобод в Україні, на які останнім часом скаржаться політичні сили, неурядові організації та представники українських ЗМІ.
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною