Заборону рубають під корінь — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Заборону рубають під корінь

Аграрний ринок
866
Верховна рада готова піти на поступки зернотрейдерам і скасувати заборону на застосування нульової ставки ПДВ при експорті зернових, яка набуває чинності 1 липня. В іншому випадку трейдери будуть позбавлені бюджетного відшкодування податку. Свою пропозицію в профільному комітеті пояснюють введенням експортних мит на зернові, що разом зі скасуванням ПДВ негативно вдарить по виробниках. За оцінками учасників ринку, збереження відшкодування ПДВ дозволить збільшити закупівельні ціни на 10%.
Зернотрейдери збережуть право сплати ПДВ та подання заявок на його бюджетне відшкодування при експорті зернових. Учора голова парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутиннік заявив, що депутати при доопрацюванні змін до Податкового кодексу до другого читання схиляються до того, щоб скасувати норму, яка набуває чинності 1 липня. З цього дня і до 1 січня 2014 року від ПДВ звільняються операції з поставки всіх зернових культур (окрім рису і гречки).
Схема, яка запрацює з 1 липня, передбачає, що відсутність нарахування та сплати ПДВ при купівлі зерна у виробників позбавить трейдерів бюджетного відшкодування податку. Виняток буде зроблено для переробників зерна - вони залишаться платниками ПДВ. Такий механізм повинен виключити фіктивні заявки на повернення ПДВ, оскільки зернотрейдери раніше часто не могли довести факт його сплати. Зараз при експорті застосовується нульова ставка податку, що дозволяє отримати з бюджету всю суму сплаченого 20-відсоткового ПДВ.
Комітет запропонував відмовитися від цієї моделі, відновивши відшкодування ПДВ експортерам зерна. Запропоновану поправку Рада повинна схвалити до канікул, тобто з 5 по 8 липня. "З урахуванням того, що недавно встановлені експортні мита на зерно (з 1 липня вводяться мита в 9-14%), комітет виходить з пропозицією все-таки в частині ПДВ зробити деякі послаблення", - заявив агентству "Інтерфакс-Україна" Віталій Хомутиннік. За його словами, одночасне введення експортних мит і неповернення ПДВ в підсумку ляже на виробників зерна.
Вчора в Державній податковій службі від коментарів відмовилися до отримання офіційної позиції парламентського комітету. Але експерти і частина зернотрейдерів підтримали цю ініціативу. Перший заступник голови Всеукраїнського союзу сільгоспвиробників Василь Ярошовець розповів, що члени його асоціації зверталися з подібним проханням до президента Віктора Януковича, оскільки відсутність можливості отримання трейдерами відшкодування ПДВ призвела б до штучного заниження закупівельних цін на внутрішньому ринку. "Якщо буде інформація про те, що парламент готовий скасувати дію цієї норми, трейдери почекають з експортними відвантаженнями зерна старого врожаю (перехідні залишки становлять 7-8 млн т)", - зазначив Ярошовець. На експорті зерна нового врожаю набуття чинності з 1 липня нового механізму та його оперативне скасування також не повинні позначитися, оскільки відвантаження в портах нових партій починаються в кінці серпня.
Про ризики повернення до вибіркового повернення податку попереджає гендиректор зернотрейдерської компанії "Волари" Юрій Гордейчук. Президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса вважає, що відсутність або наявність ПДВ не настільки важлива для трейдерів, адже експортери з великими труднощами отримували відшкодування ПДВ, але позначиться на вартості зерна. "За скромними підрахунками, ціна на внутрішньому ринку на пшеницю третього класу може становити 1350-1400 грн/т, що набагато нижче, ніж на світовому ринку - 2240 грн/т. Тому зараз йдеться про те, щоб допомогти аграріям продати зерно нового врожаю за вищою ціною", - сказав Ліссітса. На його думку, скасування податкових обмежень дозволить сільгоспвиробникам підняти вартість мінімум на 10%. "При конкурентному ринку ціни зростуть на 17-18%, і тоді заробіток трейдерів складе 1-3% після відшкодування їм ПДВ. А якщо ринок неконкурентний, як зараз, умови за закупівельними цінами диктує монополіст", - впевнений гендиректор "Нібулона" Олексій Вадатурський.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас