Поставляти ядерне паливо в Україну буде не тільки російський ТВЕЛ, а й американська Westinghouse


Поставляти ядерне паливо в Україну буде не тільки російський ТВЕЛ, а й американська Westinghouse

Вже на початку наступного року НАЕК "Енергоатом" почне постачання палива Westinghouse на Запорізьку АЕС, заявила представник американської компанії в Україні Світлана Меркулова. Джерело в "Енергоатомі" повідомило, що постачання можуть початися вже з кінця цього року - на п'ятий енергоблок Запорізької АЕС і на другий блок Южно-Української АЕС надійде по 42 касети Westinghouse. На третьому енергоблоці Южно-Української АЕС зараз експлуатується 84 касети Westinghouse.

Розширити дослідну експлуатацію паливних зборок ТВЗ-W на Запорізькій АЕС представники держпідприємства і компанії Westinghouse домовилися на зустрічі минулого четверга, розповіли в прес-службі "Енергоатому". Westinghouse все ще не має ліцензій на промислову експлуатацію свого палива в Україні. Але фахівці Запорізької АЕС зараз проводять роботу з отримання обґрунтувань та дозволів на використання палива ТВС-W, кажуть у прес-службі НАЕК. Буде також проведена адаптація станційного обладнання до прийому та поводження з паливом компанії Westinghouse.

За рахунок поставок американського палива Україна розраховує створити конкурентне середовище на своєму ринку, пояснює джерело в "Енергоатомі". До цього часу основним постачальником палива для українських АЕС був російський ТВЕЛ. "Компанії будуть прагнути розширювати свою частку на ринку, у тому числі за рахунок комерційних переваг, - пояснив співрозмовник. - ТВЕЛ ми підстьобнули до вдосконалення палива, підвищення його технічних характеристик і споживчих властивостей". За оцінками Міністерства енергетики та вугільної промисловості, на рік Україна закуповує ядерного палива на загальну суму близько $300 млн.

У ТВЕЛі заявляють, що завжди займалися питаннями якості та вже запропонували "Енергоатому" модифіковане паливо, яке показало хороші результати при випробуваннях на російських станціях. "Виробництво ТВЗ для реакторів ВВЕР - це традиційний для нас продукт, в який ми постійно інвестуємо і активно розвиваємо. Тому викликає сумнів, що за показниками якості або економіки інші збірки можуть перевершувати наші", - заявили в прес-службі компанії.

У Міненерго підтверджують, що ТВЕЛ давно запропонував новий вид палива, при експлуатації якого реактор працює довше, виробляє більше енергії та дозволяє більш точно і плавно регулювати режими роботи. Гендиректор дослідного центру "Укратомбудконсалтинг" Володимир Казашин зазначає, що, наприклад, з 36 касет нового палива ТВЕЛу можна потенційно отримати стільки ж енергії, скільки раніше з 45. При цьому російське паливо надає менше навантаження на корпус реактора, що актуально для України, де частина енергоблоків уже переступила 20-річний рубіж експлуатації. "Але "Енергоатом" вже рік зволікає з рішенням про його покупку під різними приводами", - говорить джерело в міністерстві.

На думку співрозмовника, це пов'язано з несумісністю палива двох постачальників: касети Westinghouse не зможуть витримати підвищених навантажень при роботі з паливом ТВЕЛу. У прес-службі "Енергоатому" ці заяви коментувати відмовилися.

Україні варто було б визначитися з тим, хто поставляє їй ядерне паливо, каже член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. "Якби з'явилася визначеність з постачальником, українські енергоблоки давно були б переведені на новий тип палива, що давало б додатковий економічний ефект", - вважає пан Гудима. Член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський нагадує, що раніше аналогічний вибір була змушена зробити Чехія. "Там відмовилися від палива Westinghouse після інциденту з ним на АЕС Temelin. Тоді збірки цієї компанії були вивантажені, і Чехія перейшла на купівлю в ТВЕЛу", - відзначає Пашинський.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua