Покараний автор мільярдної афери


Покараний автор мільярдної афери

У США був засуджений 38-річний брокер Юліан Цолов, який працював у швейцарському банку Credit Suisse, створили власну шахрайську схему в 2004 р. Вони обманювали інституціональних клієнтів банку, включаючи найбільшого в Європі виробника мікросхем STMicroelectronics, що шукали способи інвестувати надлишок готівки в безпечні короткострокові інструменти.

Брокери вводили інвесторів в оману, заявляючи, що пропонують цінні папери, забезпечені студентськими позиками, що мали гарантії уряду. Насправді вони таємно вкладали кошти у високоризикові іпотечні облігації з аукціонною ставкою.

Поки іпотечне кредитування в США активно розвивалося, подібна діяльність дозволяла брокерам отримувати підвищені винагороди. Однак у лютому 2007 р. цей ринок різко обрушився і втратив свою ліквідність. У результаті на руках у інвесторів опинилися папери на суму близько $1 млрд., які вони фактично не збиралися купувати у брокерів і від яких тепер не могли позбутися через кризу.

Шахрайство виявилося під час внутрішньої перевірки Credit Suisse. Юліан Цолов і Ерік Батлер звільнилися з банку у вересні 2007 р. Про інцидент було повідомлено регуляторам, і в цій справі розслідування почали прокуратура і Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC).

Юліан Цолов був арештований і випущений під заставу розміром $3 млн., однак він відрізав встановлений на ньому поліцією електронний пристрій стеження і втік від слідчих до Іспанії, де переховувався три місяці, але був затриманий місцевою поліцією і в липні 2009 р. виданий Штатам. Після цього колишній брокер, якого звинувачували у злочинній змові, махінаціях з цінними паперами, підробці візи і втечі від правосуддя, визнав свою провину і почав активно співпрацювати зі слідством.

"Цолов детально, прямо і чесно розповів про нюанси складного ринку іпотечних облігацій з аукціонною ставкою, про те, як він і Батлер маніпулювали грошима своїх клієнтів на цьому ринку, використовуючи багаторазову брехню - персонально, по телефону та електронною поштою - і як вони обманно отримували прибуток від цієї схеми", - йдеться в обвинувальному висновку.

Юліан Цолов виступив свідком звинувачення проти свого партнера Еріка Батлера, засудженого в січні 2010 р. до п'яти років тюремного ув'язнення і штрафу в розмірі $5 млн. Наразі він звільнений на поруки, поки розглядається його апеляція.

Справа Еріка Батлера вважалося самим складним економічним злочином з початку фінансової кризи через величезний масштаб шахрайства та заплутаність ринку.

"Співпраця Цолов зі слідством, яка полягала головним чином в його показаннях, було зразковим. Він не приховував правди або своєї жадібності. Він навіть розповів слідчим про $60 тис., які він вкрав з рахунку клієнта для особистого використання, коли працював у банку Lehman Brothers. До цього ніхто не підозрював про цю крадіжку", - говориться в матеріалах суду.

За "істотну допомогу" суд закрив очі на втечу від слідчих Юліана Цолов і виявив до нього поблажливість, засудивши лише до чотирьох років в'язниці, виплати $1,11 млн. постраждалим від його афери і $250 тис. компенсації уряду, а також до депортації до Болгарії після відсидки.

"Лягаючи в ліжко вночі і прокидаючись щоранку, я не в змозі був пробачити себе. Як я міг дозволити страху затуманити мій розум і підвести людей, які довіряли мені, як чесній людині і професіонала. Я зробив колосальну помилку в своєму життя", - виголосив в суді перед винесенням вироку Юліан Цолов і залився сльозами, розповідаючи про своє важкохворому 89-річному батькові.

Самобичування шахрая справило враження на суддів. Юліану Цолов і Еріку Батлеру навіть дозволили отримати $4,45 млн. бонусів, виписаних їм нью-йоркським банком Morgan Stanley, куди обидва брокера влаштувалися працювати після звільнення з Credit Suisse.

Коли брокери попалися на мільярдному шахрайстві, за підрахунками експертів, їм світило по 45 років в'язниці. Зараз подібні підрахунки не проводять, оскільки злочинцям загрожує довічне ув'язнення, якщо сума афери перевищує $400 млн.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Кримінал
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua