Ъ: ОПЕК виступила на розігріві


Ъ: ОПЕК виступила на розігріві

Учора вартість північноморської нафти Brent перевищила позначку $120 за барель. Російська Urals відстає ненабагато - її ціна піднялася до $117 за барель. Поки країни ОПЕК не домовляться про збільшення квот на видобуток нафти, її подорожчання ніщо не обмежить, вказують експерти. Вони відзначають, що Україна зараз як ніколи залежить від світових цін на нафту - з початку червня вартість бензину знов почала рости.

З початку тижня ціни на світовому ринку нафти демонструють впевнене зростання. У ході вчорашніх торгів вартість північноморської нафти марки Brent на спот-ринку піднімалася до позначки $120,55 за барель, що на 1% вище від закриття середовища. За чотири дні безперервного зростання ціни на вуглеводневе паливо виросли на 4%, до максимальних позначок за останній місяць. Вартість російської нафти марки Urals досягала $117,5 за барель, що також є максимальним значенням з початку травня.

Черговий виток зростання цін на нафту був спровокований підсумками засідання ОПЕК, що відбулося в середу. За кілька днів до засідання представники країн Перської затоки, зокрема Саудівської Аравії, наполягали на підвищенні квот на видобуток нафти картелем на 11,5 млн барелів на день. Однак проти такого рішення виступили інші члени ОПЕК, зокрема Венесуела та Іран, які розкритикували план колег, вважаючи, що загальний світовий обсяг пропозиції нафти достатній, а поточні ціни - $100-115 за барель - адекватні. В результаті учасники засідання не прийшли до згоди щодо збільшення обсягів виробництва нафти, і квоти збереглися на колишньому рівні.

Як відзначає партнер UFG Wealth Management Оксана Кучурів, рішення ОПЕК означає, що на ринку залишиться менше резервних потужностей, необхідних для компенсації зростаючого попиту і непередбачених перебоїв з поставками. Тим більше що в середу управління енергетичної інформації США (EIA) підвищило прогноз світового споживання нафти в 2011 році. За прогнозами EIA, споживання зросте на 1,7 млн ​​барелів на добу, до 88,43 млн барелів. Це на 300 тис. барелів більше за травневий прогноз. В управлінні підвищення прогнозу пояснили закриттям декількох АЕС в Японії. Крім того, EIA очікує на підвищення попиту в Китаї та на Близькому Сході відповідно на 120 тис. і 110 тис. барелів на добу. При цьому експерти чекають, що видобуток нафти в країнах поза ОПЕК підвищиться цього року всього на 590 тис. барелів на добу.

За таких умов експерти не сумніваються у продовженні росту цін на енергоносії в довгостроковій перспективі. "Через відсутність достатніх потужностей з видобутку нафти надлишок попиту буде компенсуватися за рахунок складських запасів, у міру вичерпання яких ціни на енергоносії будуть неминуче рости", - вважає пані Кучурів. Згідно з прогнозом Morgan Stanley, середня вартість бареля нафти марки Brent в поточному році складе $120 за барель, а в 2012 році - $130 за барель. Це означає, що в найближчій перспективі ціни можуть перевищити рекордні значення цього року, досягнуті в квітні, - $128 за барель.

Перешкодити зростанню цін на нафту могла лише ОПЕК, яка неодноразово декларувала наявність вільних потужностей на 4,5 млн барелів на день. Однак, як підкреслює пані Кучурів, "в реальності швидко ввести в лад можна потужності тільки на 2 млн барелів на день, додаткові ж потужності вимагатимуть значних капітальних вкладень і тимчасових витрат". За словами аналітика "ВТБ Капітал" Андрія Крюченкова, всередині ОПЕК немає консенсусу, і організація не готова діяти спільно, тому збільшення квот найближчим часом не відбудеться.

Україна через залежність від імпорту нафтопродуктів досить жваво реагує на зміни світових цін, зазначає голова правління компанії "Укртатнафта" Павло Овчаренко. Якщо наприкінці травня ціни на бензин на внутрішньому ринку були стабільними, то з початку червня вони знову почали збільшуватися. Аі-76 з 31 травня по 8 червня подорожчав з 9,38 до 9,48 грн/л, Аі-92 - з 9,85 до 9,93 грн/л, Аі-95 - з 10,21 до 10,32 грн/л, а дизпаливо - з 9,6 до 9,76 грн/л, зазначають в консалтинговій компанії UPECO. Домогтися плавного підвищення цін можна, лише завантаживши нафтопереробні заводи сировиною, яке дорожчає не так стрімко, як імпортний бензин, вважає аналітик UPECO Олександр Сіренко. У Міненерго також впевнені, що залежність від імпорту нафтопродуктів "себе дискредитувала". "Ми сподіваємося, що поточна ситуація вплине на схвалення рішень щодо введення мит на імпорт палива", - говорить джерело в міністерстві. Зараз з ініціативи нафтопереробників ведеться розслідування відносно імпорту нафтопродуктів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua