Формула стає аксіомою


Формула стає аксіомою

У "Газпромі" не мають наміру змінювати формулу ціни газу для України, заявив учора голова правління російської монополії Олексій Міллер на прес-конференції в Сочі. "Винаходити нову формулу або прив'язувати ціну до інших енергоносіїв ми не будемо. Закладена в контракті з Україною формула ціни є абсолютно ринковою", - сказав Міллер. Він підкреслив, що в IV кварталі газ подорожчає для всіх європейських країн. "Зростання цін на газ викликає занепокоєння з боку наших споживачів в Україні", - сказав пан Міллер. За словами високопоставленого джерела в українському Міненерго, "Газпром" попередив Київ про підвищення ціни в IV кварталі до $390-420 за тисячу кубометрів (зараз близько $350).

Можливість перегляду формули ціни газу Україна і Росія обговорюють кілька місяців. Але досі заяви Москви були набагато стриманішими. Чергові переговори повинні пройти сьогодні. "Напередодні переговорів 'Газпром' повідомив нам, що перегляд формули можливий тільки за умови вступу України до Митного союзу або створення СП між "Газпромом" і "Нафтогазом'", - говорить джерело в Міненерго. У "Газпромі" вчора від коментарів відмовилися.

Українська сторона наполягає на перегляді формули ціни російського газу, оскільки закладена в ній базова ставка вища від європейської. При цьому чинна угода не передбачає сезонної знижки на газ (влітку - на 20-25% дешевше) та знижки на обсяг, які містяться в інших європейських контрактах "Газпрому", а як основа для розрахунку ціни закладений газойль, хоча альтернативою газу в Україні є вугілля. В результаті, на думку української сторони, вартість газу повинна знизитися до $240 за тисячу кубометрів.

Київ вчора зробив у відповідь заяву - якщо РФ не перегляне формулу ціни, для неї виросте вартість транзиту газу по українській території. "Україна зазнає збитків, не отримуючи компенсації. Раз у нас зросла ціна газу, компенсуйте нам ставки транзиту", - заявив прем'єр-міністр Микола Азаров. За його словами, він має намір обговорити це питання з главою уряду Росії Володимиром Путіним на засіданні російсько-української комісії з економічного співробітництва в Москві, яке відбудеться сьогодні.

Обмін погрозами між Україною і Росією говорить про перехід переговорів в більш інтенсивний режим, упевнений аналітик ІК "Трійка Діалог" Валерій Нестеров. "Для "Газпрому" нормально робити жорсткі заяви напередодні вирішального етапу переговорів. Це не означає, що Україні не вдасться домовитися. Але, очевидно, їй доведеться піти на якісь поступки", - відзначає експерт. На думку начальника аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максима Шеїна, домогтися підвищення вартості транзиту газу буде настільки ж складно, як і перегляду формули ціни газу, оскільки договори між "Газпромом" і "Нафтогазом" були підписані одним пакетом.

Але Україна перебуває в більш вразливому положенні, ніж Росія. Зростання цін на газ неминуче вдарить по найбільших його споживачах - металургійним і хімічним підприємствам, як це було за минулого підвищення цін, говорить джерело в Міненерго. "Попереднього разу через зростання цін на газ власники українських хімічних підприємств були змушені продати їх підприємцю Дмитру Фірташу", - нагадує Максим Шеїн. Зараз пан Фірташ постачає на свої підприємства і на Одеський припортовий завод середньоазійський газ, куплений RosUkrEnergo, але до IV кварталу він може закінчитися, і заводи опиняться в складній ситуації, говорить експерт.

Багато що також залежить від того, чи виділить Міжнародний валютний фонд Україні кредит у $5 млрд, вважає Анастасія Головач з ІК "Ренесанс Капітал Україна". "Якщо кредит ми не отримаємо, таке зростання цін на газ призведе до дефіциту поточного рахунку платіжного балансу і до посилення інфляції, що негативно вплине на макроекономічну ситуацію в країні", - зазначає Головач.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua