1772
У червні чекаємо на різке падіння цін на овочі
— Аграрний ринок
Картопля буде по 8 грн., капуста - 4 грн., а полуниця з 50 грн. опуститься відразу до 15.
За овочі будемо платити менше
Травень виявився, м'яко кажучи, не подарунком для наших з вами гаманців. Якщо в квітні наш продуктовий кошик, ціни в якому ми щотижня відстежуємо в одному і тому ж супермаркеті, подорожчав лише на 22 грн., то в травні - відразу на 96 грн.! У першу чергу тут свою роль зіграли овочі, які катастрофічно подорожчали, чого не спостерігалося багато років. Також свою лепту в загальне подорожчання внесли гречка, остаточно "утверджена" в ціні 18-19 грн./кг, яловичина і курятина, і цукор. Порадували лише яйця, які знизилися в ціні на 1-1,5 грн. на десятку. На жаль, в червні ці ж продукти, крім гречки, продовжать дорожчати. Але зате ми станемо витрачати набагато менше на молоді овочі та полуницю. Вони подешевшають дуже скоро і як мінімум в 2 рази!
Вітаміни: ну дуже дешево
У травні овочевий ринок буквально "трясло": ціни на овочі минулорічного врожаю зростали щодня як на дріжджах. У підсумку середня ціна картоплі зараз 8-10 грн./кг, моркви - 11-12 грн./кг, буряку - 14-15 грн./кг, капусти - 13-15 грн./кг, цибулі - 9 грн./кг. Для порівняння, минулого року стара картопля в травні коштувала 5 грн., морква - 7 грн., буряк - 6 грн., капуста - 7 грн., цибуля - 6 грн. Як бачимо, сьогоднішні ціни в порівнянні з торішніми в деяких випадках вищі, ніж у 2 рази.
Причиною такого становища експерти називали пізню і холодну весну: пізно приспіли овочі нового врожаю. "Але тепер погода надзвичайно гарна для червня, тому на нас чекає різке падіння цін на молоді овочі, причому не тільки на "борщовий набір", але і на огірки, помідори, кабачки, - розповідає Федір Рибалко, представник проекту МФК з розвитку овочівництва в Україні. - До середини червня вони можуть подешевшати мінімум в 2 рази, а то і в 3 рази. Але за умови, що погода буде стояти гарна".
Таким чином молода картопля, яка нині коштує в середньому 16-18 грн./кг (нам вдалося знайти навіть за 14 грн.), подешевшає до 8-9 грн./кг, молода морква - з 30 грн./кг до 15 грн./кг, буряк - з 20 грн./кг до 10 грн./кг, молода капуста - з 8 грн./кг до 4 грн./кг. Огірки знизяться в ціні з 12 грн./кг до 6 грн./кг, помідори - з 15-16 грн./кг до 7-8 грн./кг, кабачки - з 8-13 грн./кг до 4-6 грн./кг. Якщо порівнювати з минулим роком, то ціни будуть все-таки вищими. Так, у червні 2010 року кіло картоплі можна було купити за 4 грн., буряків - за 6 грн., моркви - за 9 грн. Але тут вже роль грають інші чинники, як то подорожчання бензину, електроенергії, газу...
Новинки. "З 20-х чисел червня на прилавках з'явиться "плівковий" український баклажан", який буде продаватися спочатку по 20-25 грн./кг. Масово - тільки в липні", - розповідає експерт. Чого багато буде на прилавках та столах у червні, так це полуниці. Як пояснює Федір Рибалко, цього року ягоди буде більше, ніж минулого через пізню весну: рання полуниця приспіла до того часу, що і середня. Тому наклалися 2 врожаї. Тому поточна середня ціна в 50 грн./кг цілком може скоро опуститися до 15 грн./кг, а то і нижче. Нагадаємо, що минулого року полуниця в середньому продавалася по 15-17 грн./кг.
У червні буде багато і черешні з абрикосами, тільки перша вже днями буде стояти на прилавках, а другі з'являться в другій половині наступного місяця. І на черешню, і на абрикоси ціни будуть стартувати з 40 грн./кг і будуть опускатися до 20 грн./кг.
Молочне: ціни - стабільні
Ціни на молочні продукти, які так хвилювали всіх ще кілька місяців тому, залишалися в квітні стабільними. Стрибок цін в кінці квітня, на Великдень, був недовгим, та й торкнувся тільки ринків - пізніше ціни повернулися на досвятковий рівень. Молоко продається нині по 6-7 грн./л, сир "Російський" - по 58-60 грн./кг, сир - по 30-35 грн./кг. "Навіть незважаючи на збільшення надоїв, ціни на молочну сировину залишаються високими, - розповідає Інна Ільєнко, експерт з молочному ринку Українського клубу аграрного бізнесу. - Вся справа в тому, що попит на нього цього року набагато більший, ніж у минулі роки. Це пов'язано зі зростанням світових цін. А якщо не падають ціни на сировину, то і кінцева продукція не може опуститися в ціні". Експерт прогнозує, що в червні ціни не зрушать з місця.
З прогнозом погоджуються і ринкові торговці, правда, у приватників свій погляд на це питання. "Якщо на початку травня я сир продавала по 35 грн. за кіло, то зараз вже по 30 грн. Корова стала доїтися краще, а люди менше вже беруть молочне. Он скільки овочів пішло. Так що ціни не можна не знижувати. Але нижче вже зменшувати не буду. Бензин все-таки дорогий", - говорить Ольга з ринку "Виноградар".
Хліб: буде без змін
У травні не виправдався прогноз Олександра Васильченка, гендиректора "Укрхлібпрому": хліб не подорожчав. "Український" як і раніше коштує 3,37 грн., батон - 3,2 грн. Експерт припускав, що подорожчання може викликати нестабільна видача борошна Аграрним фондом підприємствам. Поточну ситуацію прокоментував Микола Верницький, директор консалтингової компанії "ПроАгро": "Пшениця перестала рости в ціні, а значить, стабільною залишилася ціна борошна. Тому я не бачу причин, за якими вартість хліба може якось змінитися".
М'ясо: стане дорожчим
Свинина, що подорожчала в кінці квітня, перед Великоднем, з 45-47 до 49-50 грн./кг, в травні подекуди трохи подешевшала. Але в цілому ціна на неї не повернулася на досвятковий рівень. Як пояснила Єлизавета Святківська, експерт з ринків м'яса і м'ясопродуктів Українського клубу аграрного бізнесу, на це вплинув збільшений попит. "Погода нині стоїть гарна, м'ясо беруть добре і багато, на шашлики. Так навіщо я буду знижувати ціни, якщо покупець і так іде?" - відверто каже Олена, яка торгує на Лук'янівському ринку.
У червні, згідно з прогнозом Єлизавети Святківської, ціни, швидше за все, залишаться незмінними: "Вищими вони не стануть, оскільки пропозиції по свинині дуже багато. Але й не опустяться: попит залишиться стабільно високим". Правда, в південних регіонах м'ясо все-таки подорожчає. "Починається сезон відпусток, тому в тих краях попит підросте, а слідом за ним і ціни, але не більше ніж на 5%". Таким чином, якщо в Києві свинина як і раніше буде продаватися по 50 грн./кг, то в Криму та Одесі може бути і по 52-53 грн./кг.
Яловичина. Якщо минулого року в травні кіло яловичини можна було купити за 55 грн., то зараз мінімум за 60 грн. Адже практично щомісяця це м'ясо додає в ціні. Не став винятком і травень: з 60-63 грн./кг ціна виросла до 61-64. "Як і раніше йде вивезення яловичини в Росію, - говорить Єлизавета Святківська. - Тому в червні яловичина може подорожчати ще на 0,7-1 грн.". У цьому випадку вона може коштувати 60,7-64 грн./кг.
Курятина. Як і яловичина, подорожчала, але з іншої причини: як і свинина, курятина стала більш затребуваною з початком сезону пікніків. "У червні вона може подорожчати ще на 2-3%. А все тому, що яловичина дорожчає, а значить, люди будуть більше купувати більш дешеву курятину", - прогнозує Єлизавет Святківська. Якщо прогноз виправдається, то кіло курячої тушки обійдеться в 19,4-20,6 грн.
Гречка: дешевше не буде
Китайська крупа надійшла в магазини і навіть частково вже розпродана. Принаймні, на прес-конференції в Кабміні міністр аграрної політики Микола Присяжнюк повідомив, що з 800 тонн в магазини "пішло" 750 тонн, а 150 з них уже продали. Але оскільки оптова ціна китайської гречки склала 16,06 грн./кг, то і продаватися вона стала не набагато дешевше від української. В середньому йде по 18 грн. (наша - по 19-20 грн.). "Так що гречка made in China для нас не зробила погоди, - каже Микола Верницький. - Просто з'явився трохи більший вибір. Уряд обіцяє, що цього року нашої крупи буде більше, оскільки засіяли великі площі. Однак до врожаю ще треба почекати, він буде лише до кінця літа. Тоді і встане все на місця: якщо врожай виявиться великим, то й ціни знизяться". А поки в червні будемо купувати "золоту" гречку по 18-19 грн./кг.
Борошно: ціни стоять на місці
Не може не радувати той факт, що, всупереч прогнозам, у травні вартість борошна не зросла. А в окремих точках вона навіть трохи знизилася. Середня ціна нині складає все ті ж 6-7 грн./кг, але на вагу можна знайти і по 5 грн./кг. Минулого разу Микола Верницький, директор консалтингової компанії "ПроАгро", припускав, що в травні борошно може подорожчати на 30-50 копійок, оскільки в опті намітилася тенденція до зростання. "Однак пшениця перестала дорожчати, і навіть трохи впала в ціні. Не настільки, звичайно, щоб сильно знизити вартість борошна, але настільки, щоб вона не стала дорожчати. Виробники боялися нового зростання цін на зерно, ось завчасно і збільшували вартість готової продукції . Тепер цього немає". Таким чином, експерт прогнозує стабільну ціну на борошно в червні.
Олія: все по-старому
Стабільні ціни на олію були в травні, і, вочевидь, будуть і в червні. Завдяки меморандуму, який підписали виробники, відпускні ціни на неї залишалися на рівні 8-9 грн./л, а роздрібні - 13-14 в супермаркетах і 15-17 грн./л у невеликих магазинах і на ринках. "Зараз теж немає особливих причин для занепокоєння, - говорить Микола Верницький, директор консалтингової компанії "Проагро". - Залишається прив'язка наших цін до світових, а там зараз все спокійно". Так що в червні можна буде як і раніше купити пляшку олії по 14 грн.
Цукор: його менше - ціни вищі
Як і прогнозував нам Микола Верницький, директор консалтингової компанії "ПроАгро", цукор таки піднявся в травні в ціні. Правда, ціни злетіли не вельми високо: всього на 20-50 коп. І тепер середня ціна солодкого піску складає 10,5-11,5 грн./кг. "Ринок підштовхує ціни на цукор до зростання, тому що його зараз не вистачає. І на меморандум ніхто зараз не подивиться, тим більше що по ньому зафіксовані тільки відпускні ціни (8 тис. грн./т), а не роздрібні. А зараз цукор будуть купувати активніше, оскільки почнуть масово продаватися фрукти і ягоди, і він піде на консервацію". Микола Верницький передбачає у зв'язку з такою ситуацією зростання цін на 10%. Якщо прогноз виправдається, будемо купувати цукор у червні по 11,5-12,65 грн./кг.
Яйця: ціни - стоп!
У травні порадували нас ціни на яйця. У квітні нам прогнозували зниження цін у середньому на 1 грн. на кожному десятку. Так і сталося. Тепер яйця можна купити за 5-6 грн./дес., а в окремих точках і по 4 грн./дес. (правда, це будуть яйця 2-ої категорії). "Почався сезон, коли кури несуться більше, а яєць люди купують менше", - пояснює Олександр Бакуменко, голова Союзу птахівників України. Як показали наші спостереження, у різних виробників ціни змінювалися по-різному, падаючи навіть на 1,5-2 грн. "А що поробиш - конкуренція, - зітхає Ірина, реалізатор з ринку "Виноградар". - От і доводитися ціни знижувати, щоб краще купували". У червні, за прогнозом Олександра Бакуменко, вартість яєць не зміниться: "Роздрібні ціни вже досить низькі. Якщо їх ще знизити, яйця будуть продаватися нижче за собівартість".
Одяг і техніка
Без будь-яких цінових катаклізмів обійшлося в травні на ринку одягу, взуття і побутової техніки. Так нам і прогнозували експерти, пояснюючи, що немає причин для змін: курс долара стабільний. У червні ж ситуація буде наступна. Розширити літній гардероб ближче до кінця місяця можна буде дешевше, але не більше ніж на 30%, тож порівняно з поточними цінами. Такий прогноз дає Марія Колесник, керівник аналітичного відділу консалтингового агентства "ААА". За її словами, розміри знижок будуть залежати від того, наскільки активно будуть йти загальні продажі в кожній окремо взятій торговій точці: якщо попит буде невеликий, то знижки будуть більше, щоб залучити покупців. Так що босоніжки, які нині коштують від 300 до 500 грн., можна буде придбати за 210-350 грн., а літній сарафан - по 175-280 грн. замість 250-400 грн.
Що ж стосується техніки, то тут очевидні сезонні зміни цін на кондиціонери. Про це говорять і експерти, і Юрій Пономаренко, начальник управління комерції компанії "Фокстрот. Техніка для дому". Марія Колесник припускає, що зростання цін буде від 5% до 20%, залежно від моделі. Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, передбачає подорожчання порядку 10%, але додає, що багато буде залежати від того, наскільки жарким виявиться червень. "Спліт-систему", найпопулярнішу категорію кондиціонерів, нині можна купити від 2000 грн. Якщо ж виправдаються прогнози, то така модель подорожчає мінімум до 2100 грн., а то й до 2400 грн. Решта ж техніки, за словами експертів, в ціні не зміниться.
Анастасія Єфименко
За матеріалами: Сьогодні
Поділитися новиною