1522
ЄС вчинив з Україною не по-сусідськи
— Казна та Політика
25 травня Єврокомісія оприлюднила нову стратегію Європейської політики сусідства. Країни-сусіди ЄС зможуть отримати 7 мільярдів євро, проте Україні це не загрожує. Як не загрожує і перспектива членства в Євросоюзі: хоча в опублікованому документі згадується стаття Договору про ЄС, згідно з якою східні сусіди союзу можуть подати заявку на членство в цій організації, в комісії відзначають - дане положення не означає перспективу членства в ЄС.
А Європа - проти
Одним з істотних положень нової стратегії Європейської політики сусідства (ЄПС) є можливість учасникам Східного партнерства - країнам-сусідам ЄС подати заявку на членство в цьому союзі. Україна є однією з перших країн, з якими ЄС розробив План дій "Сусідство", - в 2004 році про це говорили в Представництві Європейської Комісії в Україні, Молдові і Білорусі. Тоді ще і експерти, і політики обурювалися: мовляв, такий "невиразний" статус "сусіда" навряд чи щось означає. Більше того, такий статус "принижує" Україну.
Так, екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк в 2010 році в коментарі "Німецькій хвилі" заявив: "Євросоюз запропонував нам концептуально неправильну політику "сусідства". Як можна стосовно України, яка є європейською країною, пропонувати сусідство? Неначе ми - сусіди Європи. Ми ж знаходимося в її центрі". Проте з часом виявилось, що такий статус - це своєрідна "золота акція", адже нова стратегія Європейської політики сусідства передбачає можливість перетворення з країни-сусіда ЄС на його повноправного члена. Така можливість була передбачена для тих держав, які є членами Східного партнерства з союзом.
До них належать: Україна, Молдова і Білорусь. Втім, за даними "Коммерсантъ-Украина", вірогідність такого перетворення дуже мала. І причиною тому - політика країн Старої Європи. "Спочатку в Єврокомісії планували більш амбітне формулювання, що стосується європейської перспективи країн ВП", - повідомило виданню джерело в комісії. Але пізніше під тиском країн-членів ЄС від такого формулювання відмовилися.
В результаті, виступаючи перед журналістами єврокомісар з питань розширення, а також з політики сусідства Штефан Фюле заявив: "Ви запитаєте, чи означає це перспективу членства? Ні, не означає". Таким чином, в новій стратегії Європейської політики сусідства відбулися загальними фразами про "цінності". "Цінності, на яких заснований ЄС, знаходяться в центрі політичної асоціації і економічної інтеграції, які пропонуються в рамках Східного партнерства. Це ті ж цінності, які відповідно до статті 49 Договорів про Євросоюз має поважати будь-яка держава, що претендує на членство в ЄС", - йдеться в документі.
Зрозуміти країни Європи можна - саме младоєвропейці зараз є причиною кризи в єврозоні. Країни, які були прийняті в ЄС порівняно недавно, демонструють досить погані економічні показники. Лише Польща в цьому сенсі приємно дивує. І піддавати єврозону більшому ризику сенсу немає. Крім того, варто зазначити, що Європейська політика сусідства не передбачає виключно Східне партнерство. У сфері Європейської політики сусідства існують домовленості з такими країнами, як Вірменія, Азербайджан, Грузія, Туреччина, Ізраїль і, що особливо треба підкреслити Алжир, Єгипет, Йорданія, Ліван, Лівія, Марокко, Сирія, Туніс. У останніх країнах зараз досить нестабільне становище. З Лівії і Тунісу біженці масово прямують до Європи. Через це між Італією і країнами ЄС знову виникла деяка подібність "кордонів", де "повертають" біженців, які прямують до Франції або в інші країни. Прийми Єврокомісія рішення про те, що учасники Східного партнерства мають перспективу членства, це б викликало справедливе обурення країн Північної Африки. Адже тоді б в наявності були подвійні стандарти: адже для того, щоб стати членом ЄС потрібно, окрім всього іншого, мати відповідний рівень розвитку демократії в країні. І тут Туніс, наприклад, може "перевершити" Україну. Та і рівень економічного розвитку України не дозволяє навіть намагатися увійти до ЄС. З іншими країнами Східного партнерства ситуація схожа. Більше того, з Білоруссю - ще гірше. Керівництво цієї держави знаходиться з країнами ЄС в затяжному конфлікті через події на президентських виборах. В України залишалася одна "втіха" - можливість отримати фінансову допомогу від Єврокомісії. Але і тут нашу країну переслідувала невдача.
"Незадовільно" від ЄС
Нова стратегія Єврокомісії щодо політики сусідства передбачала отримання країнами-сусідами допомоги від ЄС. Якщо раніше бюджет союзу передбачав допомогу цим державам у розмірі 5,7 мільярдів євро до 2013 року, то тепер її збільшили майже до 7 мільярдів. Проте рано радіти - Україні, швидше за все, цих грошей не дадуть. "Основні транші виділятимуться тим країнам, які краще від інших показали себе в попередній період", - заявив Фюле. А в успіх українських реформ, незважаючи на всі запевнення влади, європейці не вірять. Так, в Єврокомісії визнали - Україна не досягла видимих результатів в питанні боротьби з корупцією, проте робить позитивні кроки в реформуванні системи державного управління. Про це йдеться в щорічному звіті Європейської Комісії про перебіг реалізації європейської політики сусідства в Україні. "Що стосується боротьби з корупцією, позитивних зрушень в цьому питанні в 2010 році не спостерігалося", - сказано в звіті. Та і в інших сферах наша країна теж плентається позаду. Так, отримання фінансових траншів від ЄС передбачено, в першу чергу, за успіхи в розвитку демократії в країні. І в той же час в Україні відбуваються зміцнення вертикалі влади і суди над опозиціонерами, ситуація з правами людини - плачевна. "ЄС висловлює стурбованість з приводу зниження рівня поваги до основних свобод і демократичних принципів в Україні", - йдеться в звіті про перебіг реалізації європейської політики сусідства в 2010 році в Україні. Окрім цього, в документі висловлюються побоювання з приводу переслідування журналістів. "У Києві і регіонах все частіше проводяться перевірки приміщень ЗМІ. Не було завершено розслідування з приводу зникнення в серпні харківського журналіста Василя Климентьєва", - сказано в звіті.
Та і справу екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко теж не забули. "ЄС уважно спостерігає за останніми подіями у справі Юлії Тимошенко і інших членів колишнього уряду України. На прохання Верховного представника голова делегації ЄС в Києві підтримує контакт з українською владою щодо останнього рішення суду від 23 травня про арешт Тимошенко. Ми також висловлюємо нашу стурбованість припущеннями про політичну мотивацію цих справ", - заявила Верховний представник Євросоюзу з зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон. "Ми звертаємо увагу на небезпеку провокації відчуття того, що судові заходи застосовуються вибірково, тому ми відзначаємо важливість гарантування максимальної прозорості розслідувань, судового переслідування і судових процесів. Ми вважаємо ці принципи особливо значимими для країни, з якою ми маємо намір вступити у глибші договірні відносини, побудовані на політичній асоціації", - відзначила Ештон.
На тлі таких заяв, говорити про якісь фінансові транші з боку ЄС Україні не доводиться. Адже вони надаються тим країнам, хто досяг найбільших успіхів в демократизації і поліпшенні свого економічного стану. Великим претендентом на ці гроші є така країна-сусід Європи, як Грузія. Тим більше, ЄС цілком підтримує нинішнє керівництво цієї країни. Так, в минулих безпорядках в Грузії Євросоюз узяв сторону президента країни Михаїла Саакашвілі.
Таким чином, українській владі не варто сподіватися ні на фінансову допомогу, ні тим більше на членство в ЄС. Та й чи захочуть європейці надавати членство тій країні, яка втратила представника в Європейському банку реконструкції і розвитку по своїй розхлябаності. "Україна раз на два роки призначала представника в Раду директорів ЄБРР як акціонер і другий після РФ одержувач кредитів банку. Цей директор в Лондоні лобіює наші інтереси. Це не виборна посада - людину призначає уряд. Днями відбулася епохальна подія: Київ нікого не призначив", - повідомило "Економічній правді" джерело в Кабміні. Тепер Україну представляє чиновник з Швейцарії. В умовах такої уваги до європейських проблем говорити про те, що Україна зможе взяти для себе з нового плану ЄПС, не доводиться.
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною