"Заспокійливе" для електорату - зарплати і пенсії вимушено підвищать — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Заспокійливе" для електорату - зарплати і пенсії вимушено підвищать

2913
Як свідчить життя, популізм стає твердою основою української демократії і принципом влади. З року в рік, причому не залежно від забарвлення за партійною приналежністю, вона зі шкіри геть лізе, аби сподобається народу, завоювати його довіру і заручиться підтримкою. Але на практиці реальні цілі наших верхів, які маскують під багатообіцяючі ідеї на благо українців, зводяться до примітивних речей - боротьби за владу, збагачення та іншої атрибутики "рульових". Народ звик - політики багато говорять, але при цьому нічого не роблять. А якщо навіть щось і зрушиться з місця, то, як правило, нічим хорошим для середнього українця це не закінчується - в одній кишені прибуде, з іншої - убуде. Такі думки навіяла заяву Президента Віктора Януковича, який вважає, що в другому півріччі потрібно підвищити зарплати і пенсії.
"У нас є, безумовно, велике бажання, щоб на друге півріччя був переглянутий бюджет. Йде перевиконання його доходної частини. Потрібно подивитися, можливо, у другому півріччі ми можемо трошки підвищити заробітні плати, пенсії, подивитися по Пенсійному фонду, що у нас там робиться, які проблеми", - сказав Президент під час зустрічі з прем'єр-міністром Миколою Азаровим.
"Хоча я добре розумію, що у нас фінансова ситуація досить складна у зв'язку з виплатою міжнародних боргів, але давайте подивимося, що нам дала економіка в цьому півріччі і що ми можемо на друге півріччя вже запропонувати", - зазначив Президент.
Але, як свідчать економічні показники (правда, в підрахунках Кабмін і АП найчастіше розходяться), В. Янукович або не зовсім все добре розуміє, або його не чітко інформують, або заяви гаранта чистої води популізм, який цілком зрозумілий з урахуванням майбутніх виборів і поточної ситуації в країні.
Для більшої яскравості демонстрації поінформованості влади про життя українців вдамося до цитат. Так, 4 квітня Президент заявив, що збільшення надходжень до Пенсійного фонду свідчить про поліпшення економічної ситуації в Україні - тільки за квітень ПФ поповнився 11,5 млрд. грн., що на 18% більше за минулорічний показник (за запевненнями прем'єра, доходи ПФ, завдяки введенню Податкового кодексу, ростуть по 1 млрд. грн. в місяць). "А що це означає - це означає, що підвищилася зарплата..., що почала працювати економіка", - вважає Янукович.
"На початку 2010 року ми розуміли, що йдемо на рік з голим задом", - сказав Янукович. А тепер, вочевидь, Президент вважає, що ми його прикрили. Хочеться нагадати його ж слова, що ц.р. доведеться сплатити за зовнішніми боргами 80 млрд. грн. (за бюджету країни 267 млрд. грн.). І ще навести дані ПФ - на 1 травня заборгованість зі сплати єдиного соцвнеску склала 299 млн. грн., вона за квітень виросла на 60 млн. грн. Як запевняє Фонд, винні в усьому невиплати заробітної плати на 45 млн. грн., оплата праці з виручки від реалізації продукції і в натуральній формі - 10 млн. грн., сплати єдиного внеску на неналежні рахунки - 5 млн. грн. А заборгованість зі сплати страхових внесків до бюджету ПФ на сьогодні складає більше 2 млрд. грн.
Щодо зростання надходжень до ПФ голова Національного форуму профспілок України Мирослав Якибчук відзначив, що, "надаючи інформацію Президенту, автори забули уточнити, що раніше кошти з підприємств надходили в чотири фонди. До Пенсійного фонду і до трьох фондів соцстрахування: з тимчасової втрати працездатності, від нещасних випадків на виробництві та на випадок безробіття. Після введення так званого "єдиного соціального податку" гроші надходять спочатку до Пенсійного фонду, а вже потім розподіляються між іншими фондами. Тому чисто математично надходження до ПФ збільшилися, але до зростання економіки це не має жодної причетності".
До речі, як заявив віце-прем'єр-міністр - міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, з початку року кількість платників внесків до Пенсійного фонду та інших соціальних внесків скоротилася на півмільйона осіб - до 13,9 млн., а кількість пенсіонерів залишилася такою ж - 13,8 млн. чоловік.
Про що це говорить, та про те, що економічна ситуація погіршується - тих, хто працюють, стає все менше. А тим, хто втримався на плаву, зарплату чи урізали, чи платять з великими затримками. За даними Держкомстату, заборгованість з виплати заробітної плати в березні склала 1,3 млрд. грн. З початку року вона зросла майже на 9%. Та й дефіцит загального фонду держбюджету за перший квартал склав більше 2 млрд. грн.
До всього сказаного залишається додати невизначеність з виділенням чергового траншу МВФ (як і його умови - підвищення тарифів на енергоносії для населення, пенсійна реформа) і зростання ціни на російський газ (у четвертому кварталі може скласти 400 дол.)
Але є друга сторона медалі ідеї влади. В країні зростає інфляція, і якщо на папері все виглядає цілком терпимо (з початку року - 4,7%, у річному порівнянні 9,4%), то на ділі ціни йдуть вгору нестримно, що власне відчув кожен українець на своєму гаманці. Тому підвищення заробітних плат, а особливо пенсій, виглядає як необхідність, щоб зняти соціальну напругу.
Як зазначає Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, "зростання цін, як правило, прискорюється в кінці року, тому якщо і проводити підвищення заробітних плат і пенсій, то доцільно почати процес не пізніше вересня, щоб не втратити час. Якщо виходити з динаміки цін в Україні, то, швидше за все, потрібно говорити про необхідність зростання заробітних плат і пенсій, як мінімум, на 20%. Це означає, що до кінця 2011 року середня зарплата повинна бути не менше 2800 грн. (або 345 дол ), а середня пенсія - не менше 1320 грн. (або 170 дол)".
За словами експерта, "хоч про це не говорять, але зростання доходної частини і держбюджету, і ПФ багато в чому забезпечила інфляція. Підвищення цін не тільки знижує купівельну спроможність населення, а й збільшує базу оподаткування. Це, перш за все, стосується ПДВ, який безпосередньо впливає на вартість товару. Тому зростання цін і зростання неповернення ПДВ дає можливість без особливих зусиль наповнювати держбюджет.
Швидше за все, коли говорять про підвищення заробітних плат і пенсій, за головне джерело мають на увазі емісію гривні. Тільки в квітні 2011 року грошова база (емісія гривні) збільшилася на 6 млрд. грн. При цьому на 5,6 млрд. грн. зросла кількість готівкових грошей в обігу. Фактично емісія безготівкової гривні плавно трансформувалася в готівку. Провівши емісію гривні на 22-25 млрд. можна було б профінансувати як зростання заробітних плат у бюджетній сфері, так і пенсій. З урахуванням вже існуючої грошової бази, це не така й велика сума - близько 10% зростання".
За словами Охріменко, "і США, і країни Західної Європи виходили з кризи за рахунок емісії своїх валют. Україна в цій ситуації не унікальна країна. Наразі емісія - єдиний вихід".
Вочевидь, владі вдасться підняти рівень нашого "добробуту", досвід на цьому терені у неї багатий. От тільки "опікунських" грошей все одно не вистачить, щоб хоча б заплатити за комуналку. А тому напрошується питання - чому ж утримуються на плаву популістські лідери? Та тому, що альтернативи немає. Але можна не сумніватися, що народ рано чи пізно, але перестане миритися з відвертим обманом...
Нана Чорна
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас