Янукович попрощався з Росією — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Янукович попрощався з Росією

Казна та Політика
12325
21 травня в Україні відзначали День Європи. Ця дата не є офіційним українським святом. Тим не менш, президент України Віктор Янукович в цей день звернувся до громадян з промовою, в якій заявив про те, що "в найближчому майбутньому Україна і Європа стануть нероздільними". І дійсно, за Януковича Україна наблизилася до ЄС набагато ближче, ніж за Ющенка. Але як буде це сприйнято дійсно стратегічним партнером нашої країни - Росією? Адже керівництво РФ вже давно поставило своїх українських колег перед вибором: або Захід, або Схід.
Як Янукович Ющенка перевершив
Виступ президента в День Європи став для багатьох громадян несподіванкою. Зазвичай Віктор Янукович вітає українців з офіційними святами - такими, як Новий рік, Великдень, День Перемоги чи День Незалежності. Традиція святкування цих дат має досить велику історію. Водночас навряд чи "пересічний українець" назве дату святкування Дня Європи. Та й день цей офіційним святом в Україні не є. Тим дивовижнішим було виступ президента України, який транслювалося весь день, перериваючи фільми і передачі. Зазвичай президент зі своїм зверненням з'являється на телевізійних екранах або з привітаннями з приводу офіційних свят, або тоді, коли трапляється ЧП чи політична криза. Однак Янукович виступив з привітанням з таким вельми незначним для українців "святом", який, взагалі й святом назвати не можна. Більше того, у своєму привітанні Янукович пообіцяв українцям - вже цього року будуть "відкриті двері до Об'єднаної Європи". "Ми все робимо для того, щоб в найближчому майбутньому Україна і Європа були нероздільні", - сказав Янукович. "Впевнений, що Україна - це найважливіша цеглина у фундаменті європейського дому, щоб забезпечити йому надійність і перспективу", - зазначив президент і одразу пообіцяв українцям безвізовий режим з ЄС. "Завершуються переговори щодо угоди про асоціацію. Ми неухильно наближаємося до створення зони вільної торгівлі з ЄС. Виповнюється план дій щодо лібералізації Євросоюзом візового режиму для України. Я впевнений, що в недалекій перспективі ми скасуємо візовий режим для українців", - запевнив Янукович співвітчизників.
Сам факт такого виступу остаточно ставить крапку в суперечці, хто ж більший "євроінтегратор" - колишній президент Віктор Ющенко, або чинний "гарант". За всі роки свого президентства лідер "Помаранчевої революції" не вітав українців з Днем Європи. Більшість його виступів про "роль України в Європі" були адресовані в першу чергу "слухачам" з ЄС. Ось чому проєвропейські промови Ющенка швидше з'являлися в польських газетах, ніж на українському телебаченні. Звичайно, можна списати появу такої промови у чинного глави української держави на те, що гуманітарії в оточенні президента це не тільки одіозний міністр освіти Дмитро Табачник, а й такі львів'яни та євроцентристи, як Ганна Герман і Дарка Чепак. Однак справа не в одних привітаннях - всього лише за один з невеликим рік правління Янукович і "регіонали" зробили для входження України в Євросоюз більше, ніж Ющенко і його соратники, в тому числі і Юлія Тимошенко, за 5 років. Янукович і його політсила практично домоглася договору про асоціацію - за словами секретаря Ради національної безпеки і оборони Раїси Богатирьової, вже в грудні цього року ЄС може погодитися підписати цей документ з нашою країною. "Оскільки Польща у другій половині 2011 року головуватиме в Раді Європейського Союзу, то ми обговорювали сприяння польської держави українським намірам підписання в грудні на саміті ЄС-Україна цих документів, які для нас є покажчиками для нашої мети - це вступ до ЄС", - конкретизувала секретар РНБО. Того ж дня, коли Богатирьова вимовила ці слова - 19 травня-Верховна рада більшістю надала перевагу Зону вільної торгівлі з ЄС Митному союзу. І українські депутати були чудово поінформовані, що така їх дія викличе негативну реакцію у керівництва такого стратегічного партнера нашої країни, як Росія. Адже лише за день до цього голосування президент РФ Дмитро Медведєв поставив Україну перед вибором - або Росія, або Європа. І українське керівництво свій вибір зробило, що для РФ подвійно неприємно. Адже раніше Віктор Янукович вважався "проросійським політиком".
Як Янукович вектор змінював
Президент РФ Дмитро Медведєв 18 травня заявив: Україні час визначитися, з ким вона - з Росією, або Європою. "Мене не бентежить анітрохи європейська інтеграція України. Це, врешті-решт, суверенна країна, і вам вибирати, куди інтегруватися. Хочете - в Євросоюз, якщо вас там чекають, хочете - в інші місця. Ось єдине, що я хочу сказати, абсолютно точно, що якщо Україна, наприклад, обере європейський вектор, то їй, звичайно, буде важче знаходити якісь розв'язки в рамках єдиного економічного простору і Митного союзу, в якому беруть участь Росія, Казахстан і Білорусь. Тому що це інше інтеграційне об'єднання" , - сказав Медведєв. "Не можна бути скрізь. Або там, або там. Не можна сидіти на двох стільцях, потрібно робити якийсь вибір", - жорстко заявив він. Медведєв вважається найбільш "м'яким" політиком з владного тандему. Таким чином, нескладно припустити, що ж думає про ситуацію, що склалася, прем'єр-міністр РФ Володимир Путін. Такі слова кремлівського керівництва остаточно ставлять крапку в дебатах, чи є Янукович проросійським політиком.
Перша реакція з Москви надійшла негайно: вже наступного дня, 19 травня в Мінську було зірване заплановане підписання договору про зону вільної торгівлі в рамках СНД. Підписання цього документа, який вважався безумовно вигідним для України, заблокували представники Узбекистану. Експерти впевнені, що відмова від підписання була пролобійована Росією, яка таким чином відреагувала на рішення Києва про вибір європейського вектора економічної інтеграції.
Незважаючи на всі закони про червоні прапори або мовні потуги деякі "регіоналів" (які, до речі, ніяк не увінчуються успіхом), українське керівництво перестало сприйматися Кремлем як таке, що в сфері впливу. Така метаморфоза Януковича для російських політиків, як, втім, і для проросійськи налаштованих українців, сумна. Ще вчора Янукович доводив, що ніяке СОТ чи ЗВТ не замінить Україні ЄЕП, а вже сьогодні його політсила повністю відкидає проросійський вектор в економіці і готується до найтіснішого співробітництва із Заходом. Ще восени Янукович і Медведєв разом здійснювали автопробіг, а вже навесні серед запрошених в Україну на заходи, присвячені річниці Чорнобильської трагедії європейські чиновники переважали над російськими. Чому ж "регіонали" переглянули свою політику?
Відповідь на це питання можна знайти, вивчивши природу Партії регіонів та й чинної влади в цілому. Вона - олігархічна. В Росії жоден олігарх не дозволить собі у відносинах з президентом того, що дозволяють українські олігархи. У Росії представники великого капіталу мають лавірувати, щоб не потрапити в немилість кому-небудь з владного тандему, в першу чергу - Путіна. В Україні - між групами впливу лавірує президент. А українським олігархам не вигідна проросійська політика, адже, перетворися Україна на сателіта Росії, великий бізнес у нашій країні опиниться під загрозою поглинання з боку більш могутніх російських гравців, яких до того ж підтримає російська влада.
Крім того, нинішнє економічне становище України - вельми плачевне. Ефективність системи управління та організації бізнесу в країні нагадує російську - вона вкрай низька. Україна і Росія лідирують в списку країн з непомірно високими податками і заплутаною податковою системою. Тільки ось в РФ є енергоносії - те, що дозволяє цій країні залишатися серед провідних держав світу. А в України цього немає. У підсумку вибір - змиритися з поглинанням Росією, поступово повністю відмовляючись від незалежної політики, або намагатися удосконалити систему, попутно зайнявши на це грошей у країн Заходу. Це означає, що реформи треба проводити серйозні. Не можна прагнути в ЗВТ, і водночас "буксувати" з "Вільним небом". Не можна проводити реформи тільки "на папері". Своїм виступом на День Європи Янукович засвідчив, що українська влада свій вибір уже зробила. Запізніле підписання закону про червоний прапор можна розглядати лише як незграбний реверанс у бік Росії.
Втім, на Заході вже обережно хвалять Україну. Більш того, лобіювати європейські інтереси нашої країни вирішили США. "Американська сторона висловила рішучу підтримку розвитку відносин між Україною та Європейським Союзом. США заявили про готовність підтримати успішне завершення переговорів про укладення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС", - сказав віце-президент США Джо Байден у телефонній розмові з українським президентом, яка відбувалася, до речі, з ініціативи американців. Не варто думати, що наміри американців безкорисливі - яким би не було "перезавантаження", а США і РФ - давні суперники. Та й для того, щоб угода про асоціацію з ЄС була укладена потрібно, щоб українська влада зважилася на серйозні реформи, а не на їх імітацію. Поки ж Україні слід готуватися до суттєвого ускладнення відносин з Росією, яка з Європою зовсім не в ладах.
Борис Рудь
За матеріалами:
Подробности
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас