0 800 307 555
0 800 307 555

У Японії тане кредитний рейтинг


У Японії тане кредитний рейтинг

Три місяці тому S&P вже знизило рейтинг Японії з "AAA" до "AA", пояснивши це тим, що в уряду немає чіткого плану боротьби з колосальним державним боргом, що вдвічі перевищує $5-трильйонний ВВП країни.

Вчора рейтинг був підтверджений на рівні "АА-". Це означає, що він буде знижений протягом найближчих двох років, якщо японським чиновникам не вдасться консолідувати бюджет. За прогнозом експертів агентства, землетруси та цунамі, що обрушилися на Японію в березні, а також радіоактивний криза, що виникла в країні через аварію на атомній електростанції "Фукусіма-1", віднімуть у країни величезні кошти, а політики, які сваряться між собою, не зможуть погодити підвищення податків.

За оцінкою аналітиків S&P, витрати японської влади на відновлення інфраструктури можуть досягти 50 трлн. ієн ($613 млрд.) Якщо в державі не будуть впроваджені радикальні фіскальні реформи, дірка в державному бюджеті збільшиться на 2% ВВП у цьому році і на 1% у наступному. Дефіцит буде залишатися вище 8% до 2014 р.

"Оскільки не робиться жодних заходів щодо збільшення доходів, наприклад, підвищення податків, ми очікуємо, що центральній і місцевій владі більшу частину грошей, необхідних для відновлення, доведеться позичити", - робить висновок агентство.

Наймасштабніша криза, що сталася в Японії з часів Другої світової війни, не згуртувала уряд і опозицію, чия більшість у верхній палаті парламенту противиться впровадженню фінансових реформ. До того ж, прем'єр-міністр Наото Кан, який втрачає популярність, за словами експертів, навіть у рамках правлячої Демократичної партії має недостатньо впливу для затягування поясів. Група законодавців днями заявила, що прем'єр не буде підвищувати податки, і закликала центральний банк збільшити скупку державних облігацій.

"Негайно підвищувати податки після макроекономічного потрясіння - неправильний крок. Замість цього ми повинні використовувати механізм державних облігацій. Банк Японії повинен скуповувати цінні папери, щоб забезпечити ринок грошима", - заявив на вчорашній прес-конференції колишній міністр навколишнього середовища і член Демократичної партії Сакіхіто Озава.

Тим часом Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) минулого тижня розкритикувала уряд Наото Кана за нерішучість, порекомендувавши якомога швидше збільшити податок на продаж не менше ніж удвічі - до 10%. Як очікується, вчорашнє пониження прогнозу по кредитному рейтингу Японії посилить тиск на прем'єр-міністра, щоб він провів консолідацію бюджету.

"Японія не вперше потерпає через слабке лідерство, але стихійне лихо виявило цю проблему ще виразніше. Уряду необхідно вирішити, де будуть взяті кошти на реконструкцію", - відзначає економіст інвесткомпанії Daiwa Asset Management Норіакі Матсуока.

Зниження міжнародного кредитного рейтингу для Японії не так небезпечно, як для інших держав, оскільки ця країна залежить від внутрішніх інвесторів, які тримають близько 95% державного боргу. Поки це захищає країну від боргових криз, подібних до тих, що обвалюють фінансові ринки слабких країн єврозони. Однак зобов'язання влади Японії забезпечувати високий рівень добробуту громадян в умовах стрімкого старіння населення ставлять під сумнів їх можливість витримувати борговий тягар в довгостроковій перспективі.

"Попередження S&P ринок сприйняв відносно спокійно. Але одного разу виникне більш серйозна реакція на більш серйозне попередження. Я вважаю, це має неминуче статися після потрійної катастрофи", - вважає валютний стратег сінгапурського відділення банку BNP Paribas Роб Райан.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua