0 800 307 555
0 800 307 555

Ъ: В Україні перестали виробляти первинний алюміній


Ъ: В Україні перестали виробляти первинний алюміній

В Україні більше не буде вироблятися первинний алюміній. Російський "Русал" зупинив останню з чотирьох серій електролізного виробництва на приналежному компанії Запорізькому алюмінієвому комбінаті (ЗАлК). Підприємство продовжить випуск прокату, але вже з російської сировини, собівартість якої значно нижча в порівнянні з українською. Зупинка спричинить за собою звільнення половини співробітників ЗАлКу, а відновлення виробництва стане можливим лише у разі надання підприємству пільгових тарифів на електроенергію або зростання світових котирувань алюмінію не менш ніж на чверть.

Вчора в прес-службі Запорізького алюмінієвого комбінату повідомили, що 26 квітня на підприємстві була зупинена остання з чотирьох серій електролізного виробництва. У прес-службі "Русала" пояснили, що головна причина припинення виробництва первинного алюмінію - відсутність диференційованих тарифів на електроенергію, витрати на яку становлять 45,5% собівартості продукції. За даними компанії, збитки комбінату за період з 2008 по 2010 рік досягли $140 млн.

Повністю зупиняти ЗАлК "Русал" не мають наміру. "На поточному тижні з волгоградського заводу "Русала" надійшла перша партія алюмінієвих чушок для виготовлення прокату на потужностях ЗАлКу", - розповіли в прес-службі комбінату. Таким чином, на ЗАлКу розраховують випускати 15-20 тис. т прокату на рік. Виробничі потужності комбінату складають 100 тис. т первинного алюмінію на рік.

Виготовлення прокату на ЗАлКу з алюмінієвих чушок набагато менш енергозатратне, ніж виробництво первинного алюмінію, говорить аналітик ІК "Брокеркредитсервіс" Олег Петропавлівський. "В I півріччі 2010 року собівартість виробництва алюмінію "Русала" не перевищувала $1,7 тис./т. Цього року вона навряд чи дуже змінилася. А транспортування алюмінієвих чушок з російських заводів "Русала" обійдеться компанії в $20-25/т за сьогоднішньої ціни на алюміній на біржі LME $2,6 тис./т, що робить проект вигідним", - відзначає він.

Припинення електролізного виробництва спричинить за собою масові звільнення, заявили в профспілковому комітеті ЗАлКу. За даними підприємства, в 2007 році середньооблікова чисельність його співробітників становила близько 5 тис. чоловік. Минулого ж року на ЗАлКу працювало всього 990 чоловік. "До кінця року штат може скоротитися вдвічі", - говорять в профкомі.

У майбутньому робота електролізних потужностей може бути відновлена, заявляють у прес-службі комбінату. Але розконсервація електролізного виробництва може зайняти кілька місяців і зажадає значних капітальних вкладень, говорить віце-президент Української асоціації підприємств чорної металургії Сергій Грищенко. В "Русалі" заявляють, що відновлення виробництва буде можливим лише в разі введення диференційованих тарифів на електроенергію. "Вартість електроенергії для промислових споживачів II класу напруги, до яких належить і ЗАлК, зараз становить 79,27 коп. за кВт•год (близько 10 центів., - ред.), що є своєрідним світовим рекордом. Для порівняння: тариф на електроенергію для виробників алюмінію в інших країнах світу, як правило, не перевищує 4 центів ", - відзначають в "Русалі".

ЗАлК безуспішно домагається від уряду введення диференційованих тарифів з 2006 року. Але проти цього виступають Міненерго та Мінфін. У Міненерго відзначають, що встановлення для ЗАлКу запропонованого підприємством тарифу - 4,3 цента за кВт•год - означає дотування комбінату на суму близько 1 млрд грн на рік за рахунок інших споживачів.

На думку начальника аналітичного департаменту UFC Capital Володимира Ланди, за збереження чинних тарифів на електроенергію "Русал" може розглянути можливість відновлення виробництва первинного алюмінію на ЗАлКу у разі зростання цін на нього до $3,5 тис./т. "Це точка беззбитковості виробництва алюмінію на ЗАлКу", - говорить він. Втім, за оцінками Олександра Пухаева з VTB Capital, в 2011 році середня ціна алюмінію складе $2,5 тис./т проти $2,17 тис./т у 2010 році. "Світова економіка поступово відновлюється, і не виключено, що в 2012 році ціни на алюміній продовжать зростати і через рік-максимум три вийдуть на докризовий рівень - близько $3,3 тис. за тонну", - вважає експерт.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua