348
Карти нам в руки
— Казна та Політика
За даними Національного банку, у першому кварталі кількість активних платіжних карт (за якими була здійснена хоча б одна операція за 12 місяців) в Україні збільшилася на 1,5%, або на 440,9 тис. штук - до 29,846 млн. Зросла також і загальна кількість платіжних карт - на 3,7%, або на 1,697 млн. штук, до 48,072 млн. штук. Крім того, за даними НБУ, зведений банкоматний парк банківської системи країни в січні-березні розширився на 1%, або на 292 автомата - до 30,455 тис.
Банкіри вважають, що позитивна динаміка ринку банківських карт триватиме протягом всього року. Головним чинником зростання називають загальне післякризове відновлення економіки. При цьому основні надії фінансистів зв'язуються з кредитними картковими продуктами. "Ринок платіжних карт нерозривно пов'язаний з економічною ситуацією в країні. Тому цілком логічно, що з певною стабілізацією економічної ситуації в країні він показує позитивну динаміку", - відзначає Олександр Поддерегін, начальник управління карткових продуктів "Альфа-банку (Україна)". Враховуючи відновлення роздрібного кредитування, додає він, особливої активності банків варто очікувати саме на ринку карткових продуктів, пов'язаних з кредитуванням. Конкуренція в цьому сегменті буде досить висока, незважаючи на те, що підходити до видачі кредиток банки будуть більш виважено. "У 2011 р. багато банків будуть виходити на ринок з активною пропозицією кредитної карти. Саме цей сегмент, на нашу думку, буде розвиватися особливо активно і динамічно", - підтверджує Артем Єфременко, провідний економіст відділу розвитку карткового бізнесу "ОТП Банку". При цьому, пропонуючи клієнтам кредитні картки, банки будуть робити акцент на розрахунки в торгово-сервісних центрах. Як зазначає начальник управління організації та супроводу роздрібного бізнесу Укрексімбанку Вікторія Грецька, з цією метою будуть встановлюватися підвищені комісії за зняття з кредитної лінії готівки через банкоматну мережу.
Розвиватися будуть і інші види карткових продуктів, але не настільки активно. Так, наприклад, у кризу банки для залучення хоча б короткострокових ресурсів активно пропонували клієнтам поточні карткові рахунки з нарахуванням відсотків і можливістю зняття всієї суми наявних коштів. Даний продукт все ще залишається затребуваним, проте вже відійшов на другий план. Як відзначають банкіри, попит на нього став більш помірним, що неабиякою мірою пов'язано із загальною тенденцією зниження відсоткових ставок. Враховуючи, що за поточними рахунками відсотки і так на порядок нижче ставок по депозитах, то в контексті нинішньої ситуації їх прибутковість прагне до нуля. Втім, банкіри стверджують, що інтерес клієнтів до даного продукту не згас. "Відсотки знизилися, але це ефективний платіжний інструмент з режимом заощадження. Такі карти в незмінній частці фіксуються в депозитних портфелях", - говорить директор департаменту роздрібного бізнесу банку "Хрещатик" Марина Нестеровська.
На її думку, проявляти активність будуть банки й у сегменті пенсійних карт. Принаймні, кількість банків, які співпрацюють з Пенсійним фондом, неухильно зростає. У більш віддаленій перспективі банкіри вже "облизуються" на соціальні картки. Нагадаємо, що наприкінці 2010 р. Кабмін вирішив запровадити електронні соціальні картки, призначені для зарахування на них різних видів соціальної допомоги. У 2011 р. планувалося обкатати нововведення на експериментальній основі в декількох областях, однак надалі проект має стати широкомасштабним.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною