1077
В інтернеті масово пропонують послуги з "відмазки" від армії
— Казна та Політика
Весняний призов в армію в самому розпалі. За повідомленнями з військкоматів, призовна кампанія йде штатно. Однак є тенденція - активізувалися сайти, які допомагають "відкосити" від служби.
Творці одного з них заявляють, що є працівниками військкоматів (колишніми і діючими). "Як закосити", ніхто не знає краще від нас", - пишуть вони, розміщуючи на сайті питання призовників, їхніх батьків та консультуючи їх. Правда, не всі послуги безкоштовні. Так, позачергову, термінову консультацію можна отримати, відправивши SMS на вказаний номер (вартість 25 гривень) або перерахувавши невелику суму на електронний гаманець...
Аналогічні довідки (що таке "білий квиток", чи звільняють від служби хлопців нетрадиційної сексуальної орієнтації та інші тонкощі призову) пропонують і на інших сайтах, заодно просуваючи послуги з відмазки від армії (не безкоштовно, звичайно). У тому числі й досить незвичайним шляхом - "через отримання сану священика в одній не самій перебірливій церкві".
У військових комісаріатах ставлення до подібних ресурсів негативне чи нейтральне. Заступник воєнкома Києва, підполковник Валентин Козуховський, вважає, що для вирішення спірних питань є цілком законний шлях - районні, міські призовні комісії. "Можливо, якісь юристи, адвокати і допомагають ухилитися від служби, користуючись лазівками в законодавстві, але я про такі не чув", - говорить офіцер. Його колега з військкомату Київської області, який не побажав називати себе, висловився категоричніше: "Це безсовісні шахраї, які шукають лохів і розводять їх на бабки, залежно від фінансових можливостей батьків".
Ми подзвонили по одному з контактних телефонів, і на питання, як грамотно і без наслідків відмазати від армії племінника, почули, що треба зустрічатися і окремо обговорювати умови. А на уточнення, з якої суми стартують послуги "ухилення через хворобу", почули відповідь: "Від 500 у.о." Але, мабуть, щось запідозривши, більше на дзвінки не відповідали.
Організатори подібних сайтів займаються протиправною діяльністю, вважає військовий прокурор Центрального регіону Микола Голомша. "Доступ до них ми постараємося закрити, а власників притягнути до відповідальності, - сказав він "Сегодня". - Звернімося до органів СБУ з проханням промоніторити такі сайти, визначитися, з ким вони співпрацюють, з якими посадовими особами пов'язані, ознаки яких злочинів присутні - шахрайство, вимагання хабара, зловживання службовим становищем.
Голомша нагадує, що ухилення від призову (стаття 335 Кримінального кодексу України) тягне до 3 років обмеження свободи. За минулий рік за нею порушили та розслідували 18 кримінальних справ, з яких тільки одну припинили - інші в судах.
Півроку тому Рада посилила штрафи для "ухильників", і ця норма зараз набрала чинності. Максимальний штраф тепер - 119 гривень (раніше - 51), при повторенні спроби "відкосити" протягом року - 255.
За даними військової прокуратури Центрального регіону, за ухилення від служби в 2010-му порушили та розслідували 5 кримінальних справ. Є і дезертири. Так, контрактник реактивного артдивізіону з Сумської області самовільно покинув госпіталь і поїхав до Москви, де перебував півроку! Йому загрожує до 5 років позбавлення волі. Співробітник Полтавського облвійськкомату вимагав 900 гривень за оформлення військового квитка з відміткою про зняття з обліку за станом здоров'я. Член приписної комісії, лікар Чугуївської райлікарні вимагала 400 грн. і $350 за внесення в облікову картку відомостей про непридатність призовника до служби. Начвідділу Шевченківського райвійськкомату Києва погрожував хлопцю в'язницею за ухилення від призову та отримав 10 тис. грн. за звільнення від служби.
Адвокат Ігор Годецький не приховує, що сам часто консультує "ухильників" (вартість послуг - від 100 до 600 євро), і не бачить в цьому криміналу: "Конституційний обов'язок служити в армії - пережиток минулого, яким продовжують дурити народ, - говорить він. - Це раніше в Основному законі було записано, що кожен громадянин зобов'язаний служити. Зараз сказано, що громадянин зобов'язаний захищати Батьківщину, коли на неї нападуть. Але на нашу Батьківщину ніхто нападати не збирається".
Годецький додає, що щорічно призову в армію підлягає близько 350-400 тисяч молодих людей, а реально йде служити трохи більше 50 тис., тобто приблизно кожен 7-8-й: "Навіщо ж доводити справу до абсурду, витрачати величезні гроші на утримання призовних комісій, лікарів, здачу аналізів та інші витрати, якщо весняному й осінньому призовам потрібно всього по 25-26 тис. хлопців? Призовна кампанія - банальна викачка грошей. Хочеш служити - плати за те, що тебе візьмуть, кажуть: "подивіться - скільки охочих йти служити" (і справді, як ми писали, чимало хлопців з бідних сімей хочуть йти в армію - щоб потім піти працювати в міліцію або охорону). Не хочеш - плати за те, що дадуть відстрочку.
Прекрасно знаючи про корупцію у військових комісаріатах, щорічно на хабарах ловлять тільки 7-8 співробітників військкоматів. Це крапля в морі. Але є "план по валу", який не можна ні завищити, ні занизити, інакше потім за це спитають. Тому корупція жила і буде процвітати. Який же вихід? Його знайшли в Грузії: людина легально платить певну суму і може не служити, і в армії служать тільки ті, хто хоче. У нас такий законопроект теж намагалися прийняти, але він не був підтриманий. Значить, хтось дуже зацікавлений у тому, щоб зберегти нинішню ситуацію".
За матеріалами: Сьогодні
Поділитися новиною