0 800 307 555
0 800 307 555

Після Великодня ціни приємно злякають


Після Великодня ціни приємно злякають

Останній тиждень перед Великоднем традиційно ознаменувався зростанням цін на багато продуктів харчування. У першу чергу тих, які значаться "в меню" святкового столу звичайного українця - овочі, м'ясо і яйця.

За оцінками експертів, в передвеликодній тиждень найбільше дорожчали овочі. За підрахунками експертів "АПК-інформ: овочі та фрукти", сьогодні українці платять за овочі майже на 40% більше, ніж рік тому. До того ж через погоду не виправдалися надії, що поява на ринку ранніх овочів зможе змінити ціновий тренд.

"Зростання цін на овочеву групу в найближчі два тижні збережеться і складе "середні" 3-5%. Сприяти цьому буде й те, що група "ранніх овочів" через погоду не встигла потрапити на ринок. Але вже до кінця травня, я прогнозую, ціни будуть знижуватися", - розповів "Коментарям" Андрій Ярмак, директор проекту "Агроогляд: овочі та фрукти".

За прогнозами експерта, змінити динаміку "повзучого подорожчання" зможе тільки надходження на ринок продукції нового врожаю. Саме тоді можна буде спрогнозувати - чи значно "прогнуться ціни" і як довго буде тривати цей процес.

"Хочеться вірити, що сьогодні ціни на вітчизняні овочі досягли стелі. Кілограм картоплі по 7 гривень - висока ціна. Тим більше, що якість продукції погіршується, враховуючи що збір продукту був ще минулої осені", - розповів "Коментарям" директор компанії "ПроАгро" Микола Верницький.

У той же час, закінчення релігійного посту буде чинити тиск на вартість м'ясної групи продуктів. У першу чергу - на м'ясо.

"Я думаю, що після Великодня, навіть попри на сезонне збільшення попиту, ціни на ту ж свинину мають трохи знизитися. знизитися, порівняно з подорожчанням в останні дні перед Великоднем. Адже попит на м'ясо перед Великоднем підвищується всього лише на кілька днів. Відповідно, зростають і ціни. Наприклад, кілограм свинячої вирізки подорожчав на цьому тижні на 3-7 гривень, залежно від регіону. Після Великодня ціни трохи знизяться. Але вже не повернуться до попереднього, "пісного" рівня. Сприяти цьому буде і сезонне збільшення попиту. А стримуючим фактором виступає збільшення виробництва свинини в Україні, що тисне на закупівельні ціни. Але на колишній рівень вони вже не вийдуть, а будуть потроху збільшуватися", - говорить Єлизавета Святківська, експерт ринку м'яса та м'ясопродуктів Українського клубу аграрного бізнесу.

У той же час, наявність на ринку дешевої (відносно) сировини поки дозволяє м'ясокомбінатам обіцяти стабільність ціни. Але з невеликим підвищенням на "інфляційну" складову. Таке ж "непомітне" подорожчання поки що обіцяють експерти і крупам.

"Ми прогнозуємо, що ціни на продукти харчування в найближчі тижні не відреагують на свята. Але будуть підвищуватися поступово, непомітно. Можу сказати, що цукор в травні поки не має перспектив для росту. Така ситуація з крупами. Якщо, звичайно, не буде створено якийсь штучний ажіотаж. Хоча його створює сам уряд. Ось Мінагропрод всім розсилає прес-релізи з інформацією про те, як багато гречки посіяли в країні. Але якщо проаналізувати ці дані, то видно, що на посів таких площ в Україні просто не вистачає посадкового матеріалу", - говорить Марія Колесник, керівник аналітичного відділу консалтингової компанії "ААА".

Експерти відзначають, що через держрегулювання молочної групи та хлібо-булочних виробів зростання цін буде перекладене на продукти з високою додатковою вартістю. Наприклад, поки стримуючи ціни на хліб "Український" або батон, пекарі компенсують збитки за рахунок істотного збільшення цін на ті ж торти. Так само чинять і молочники, які "закривають" урядові рекомендації подорожчанням тих же йогуртів та сирків.

"Найближчим часом невелике подорожчання торкнеться всієї групи товарів. Але для різких цінових стрибків поки причин немає. Ми також спостерігаємо, що уряд змінив свою політику щодо цін. Бо раніше, коли починали боротися, наприклад, з подорожчання гречки, то продукція відразу ж пропадала з полиць магазинів, а потім - різко дорожчала. Тепер очевидно, що Кабмін дозволив проводити "повзуче подорожчання", але такими темпами, які не викличуть роздратування у населення. Думаю, цей процес ми будемо ми спостерігати в найближчі тижні" , - вважає Микола Верницький.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua