12212
Що таке фінансова залежність
Фінансова залежність руйнує самооцінку
Немає нічого поганого в тому, що дружина знаходиться на забезпеченні чоловіка, сидячи вдома з дітьми, або в тому, що молоді люди проживають з батьками після закінчення коледжу, поки не накопичать на власне житло. Тим не менше таке явище, як надмірна фінансова залежність, цілком реально, і це може стати серйозною фінансово-економічною проблемою.
Ця недуга може вражати різних людей - від дітей багатих батьків до мам-домогосподарок, від одержувачів допомоги по безробіттю до дорослих дітей, що живуть зі своїми батьками.
"Це можуть бути різні особистості з різним рівнем доходів, але об'єднує їх одне: все, що у них є, їм дає хтось інший, і хтось інший керує грошима, і тому у фінансово залежних людей часто страждає самооцінка і виникає відчуття власної нікчемності. Часто у таких людей бувають неприємності через алкоголь чи наркотики або вони вступають в руйнівні, повні насильства стосунки", - розповідає письменник і психотерапевт Івонн Кайе.
Ознаки фінансової залежності
Ось кілька симптомів того, що у вас сформувалася фінансова залежність:
- ви відчуваєте обурення чи гнів через те, що отримання грошей передбачає зобов'язання, але ви занадто боїтеся висловлювати свої почуття, оскільки побоюєтеся втратити кошти для існування;
- ви ніколи не забезпечували себе самостійно;
- вам незнайомі навіть базові навички в поводженні з фінансами, наприклад, розшифровки виписки з вашого банківського рахунку;
- ви перебуваєте у стосунках, де піддаєтеся фізичному або словесному насильству, або просто нещасливі через життєву ситуацію, що у вас склалась, але при цьому боїтеся, що не зможете забезпечувати себе, якщо припините ці стосунки;
- ви не впевнені в собі, у вас немає амбіцій і мети в житті;
- ви поняття не маєте, який рівень доходу вашої сім'ї, розмір сімейного капіталу і скільки становлять витрати.
Якщо доросла дитина фінансово залежить від своїх батьків, то ця залежність може підірвати в неї креативність, мотивацію і волю до успіху, попереджає фінансовий психолог Кетлін Гарні. "Такі діти не вміють подбати про себе, вони відчувають себе безпорадними, а це часто призводить до помірно-депресивних станів", - пояснює експерт.
Застарілі гендерні ролі ведуть до залежності
Втім, більшість фінансово залежних людей становлять жінки, чиї чоловіки самі забезпечують сім'ю і керують сімейним бюджетом, стверджують експерти. Багатьох жінок виховували в тому ключі, що гроші - це чоловіча територія, що гроші рівнозначні любові і що хто-небудь завжди подбає про них у фінансовому плані. Навіть працюючі жінки можуть бути фінансово залежними, якщо вони не в курсі, де зберігаються гроші і як вони витрачаються.
Подібна залежність підриває самооцінку жінки і може бути руйнівною для стосунків, в яких вона складається. "Після деякого часу той, хто забезпечує сім'ю, приміряє на себе роль батька, а залежний партнер, навпаки, відчуває і поводиться як дитина. Гроші в нашому світі - базова цінність, і якщо ви їх не заробляєте або не керуєте ними, то ви відчуєте власну неадекватність і відсутність контролю над своїм власним життям", - роз'яснює психолог з фінансових питань Мері Грішем.
Фінансово залежні жінки часто не можуть розірвати руйнівні для них стосунки, оскільки не уявляють собі життя поза цими стосунками. Одне з досліджень показало, що 46% жертв домашнього насильства в США поверталися до своїх кривдників саме через брак грошей.
Залежність веде до кризи
Навіть якщо у стосунках немає насильства, то все одно більшість залежних жінок в якийсь момент залишаються одні, нагадує фінансовий психолог і письменник Бред Клонц. Близько половини всіх шлюбів у США закінчуються розлученням, і навіть якщо шлюб виявився міцним, то в більшості випадків жінки переживають своїх чоловіків у середньому на 5 років.
У жительки штату Вісконсін Емі Шампо не було ні освіти, отриманої в коледжі, ні будь-яких трудових навичок, коли 23 роки тому вона розлучилася зі своїм чоловіком. Після розлучення вона залишилася без даху над головою і жила у своєму автомобілі. "Я залежала від нього цілком і повністю. У мене навіть не було грошей на хорошого адвоката для шлюборозлучного процесу. Через це я втратила все. І тривалий час я була самотня і всіма покинута", - згадує жінка.
За словами Шампо, їй треба було 17 років на те, щоб відновити своє життя. Вона здобула освіту і стала фінансовим психотерапевтом. І сьогодні вона ділиться з іншими жінками порадою, якої їй свого часу не вистачило: "Визначитися з сумою, яка була б вам необхідна, якби вам довелося забезпечувати себе самостійно - аж до орендної плати за квартиру. Коли жінки завершують ці підрахунки, вони розуміють, що їм необхідно знайти роботу на випадок непередбачених обставин".
Розробіть план дій
Психотерапевти, що спеціалізуються, як і Шампо, на фінансовій тематиці, рекомендують такий план дій для фінансово залежних:
1. Якщо ви не заробляєте грошей, то хоча б розпоряджайтеся ними. Як стверджують психологи, способів фінансового управління в сім'ї два: заробляння і розподіл. "Не заробляєте - ставайте фінансовим керуючим, і тоді стосунки будуть збалансованими. Ви повинні бути першою людиною, яка побачить чек на зарплату і вирішить, як розподілити гроші", - підказує Грішем.
2. Відкрийте рахунок на своє ім'я. На випадок непередбачених витрат вам необхідний персональний банківський рахунок. Таким чином, вам не доведеться просити грошей кожного разу.
3. Займайтеся фінансовою самоосвітою. Виділіть з сімейного бюджету гроші на курси з управління особистими фінансами, порадьтеся з фінансовим консультантом, уважно читайте виписки по банківських рахунках і ставте більше запитань.
4. Знайдіть роботу або станьте волонтером. Якщо ви зайняті домом і дітьми, то постарайтеся знайти підробіток хоча б на декілька годин на тиждень - навіть якщо вам не потрібні гроші. "Багато дітей багатих батьків не хочуть шукати роботу, мотивуючи це тим, що нібито не хочуть відбирати у когось робоче місце. Я їм кажу на це, що вони можуть пожертвувати непотрібні гроші на добродійність або влаштуватися на роботу волонтерами. Мета роботи - у тому, щоб підвищити вашу самооцінку і додати в життя сенсу", - радить Кайе.
Наталія Черкашина
За матеріалами: Банки.ру
Поділитися новиною