0 800 307 555
0 800 307 555

Нова газова війна з Росією: чотири сценарії


Нова газова війна з Росією: чотири сценарії

Через рік після приходу до влади Віктора Януковича та укладення харківського пакту Москва знову показала Києву: не важливо, хто при владі в Україні, йде вона в НАТО і чи носить Бандера звання Героя. Ціна газу буде не ринковою, а політичною.

Через рік після укладення харківського пакту команда Януковича виявила, що газ для багатьох покупців Газпрому подешевшав просто так, без здачі власної території для баз Чорноморського флоту. У першому кварталі для України газ коштував 264 долари, у другому ціна піднялася до 275, а за прогнозами Міненерго, до кінця року може досягти 347 доларів. Для порівняння: Білорусь отримує газ по 244,7 долара за тисячу кубометрів, Польща імпортує 2/3 необхідного їй блакитного палива і платить за нього 320 доларів, Німеччині газ дістається по 330 дол. Прем'єр Азаров провів нескладні обчислення, відняв від європейської ціни транспортні витрати і зрозумів, що справедлива ціна на газ для України - це близько 200 доларів за тисячу кубометрів.

Тепер залишилося переконати Росію в достовірності такої математики. Москва вустами Путіна вже дала зрозуміти, що так просто півтори сотні доларів на кожній тисячі кубів не віддасть. Російський економіст, заступник генерального секретаря ЄврАзЕС Сергій Глазьєв прямо і без дипломатії назвав політичну націнку на дешевий газ: ціна на газ для України не буде ні такою ж, як усередині Росії, ні кращою, ніж в інших суб'єктів Митного союзу. А щоб претендувати на дешевий газ, Україні доведеться піти на інтеграцію, причому не просто в Митний союз, а в Єдиний економічний простір.

І тут у офіційного Києва, схоже, спрацював інстинкт самозбереження. Можливо на Банковій почули попереджень експертів: в ЄЕП і ТЗ посаду українського президента може виявитися непотрібною - російського лідера цілком достатньо на дві країни. Тепер команда Януковича обережно намагається прив'язати харківський пакт до газового контракту Путіна - Тимошенко в 2009 році. Мовляв, не ринкова ціна газу для України була зашита саме в той документ, а в Харкові просто діватися було нікуди.

Підійти до угоди Тимошенко - Путіна в Києві вирішили зі звичного боку - через Генеральну прокуратуру. Перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін не виключив, що російсько-українські газові контракти-2009 можуть бути скасовані у судах, у тому числі й міжнародних. Як стверджується, Юлія Тимошенко поїхала на газові переговори з Путіним, не маючи на те директив, затверджених колегіально урядом, а отже, підпис Тимошенко можна визнати недійсним. Нова справа проти Тимошенко порушено, екс-глава Нафтогазу Олег Дубина, якщо вірити ГПУ, свідчення дає, доказова база буде...

У Росії судовий варіант допускають, але в своїй перемозі не сумніваються. "На жаль, в українській владі ще сильні залишки "помаранчевої" ідеології, які можуть призвести до того, що Україна подасть до суду на Росію, - заявив близький до путінського оточення депутат Держдуми Сергій Марков. - Ми будемо розцінювати це як недружню акцію. Не думаю, що на цьому шляху українців чекатиме успіх".

Якщо українська влада критикує газовий договір 2009 року, то опозиція, у свою чергу, намагається поговорити про російський флот в Севастополі. У БЮТ вважають, що потрібно денонсувати харківські газово-флотські угоди, оскільки Україна бездоганно виконувала свою половину зобов'язань, але обіцяної газової знижки по суті не отримала. "Ми не бачимо здешевлення газу на 100 доларів у порівнянні з європейською ціною, ми не бачимо стабілізованих тарифів, ми не бачимо 41 млрд. інвестицій, які повинні бути, ми не бачимо поліпшення відносин з Російською Федерацією", - зазначив бютівець Іван Кириленко.

Якщо денонсація газового договору через суд виглядає малоймовірною, то спроби опозиції - взагалі утопічно. Їх не підтримують навіть в українському парламенті. "Якщо ми ліквідуємо цю угоду, значить, ціна газу в нас відразу зросте на 100 доларів", - побоюється представник парламентської більшості, регіонал Олександр Єфремов.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин бачить третій шлях: нова газова угода між Україною і Російською Федерацією, і тоді нині діюча газова угода автоматично втратить чинність. "На сьогоднішній день без нових переговорів, без доброї волі денонсація харківських угод - нереальна", - переконаний керівник парламенту.

Враховуючи, що в України, крім баз ЧФ у Криму, ще є об'єкти, що становлять інтерес для Росії, можливий і четвертий варіант. Нафтогаз і Газпром можуть, нарешті, домовитися і створити СП, передавши йому управління українською газотранспортною системою. Можна створити ядерне або авіаційне СП з Росією, віддавши уранові родовища або інтелектуальний потенціал і технології КБ Антонова, вступити в ЄЕП або МС. Натомість Дмитро Анатолійович і Володимир Володимирович можуть скинути сотню-другу на тисячі кубів газу... Правда, потім, через рік може знову виявитися, що дешевий газ дався дорогою ціною.

Завтра стане зрозуміло, як далеко уряд Януковича-Азарова зможе зайти в захисті національних інтересів. 19 квітня в Київ приїжджає російський віце-прем'єр Ігор Сєчін, один з найближчих соратників Володимира Путіна. Предмет переговорів - формула ціни на газ для України.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua