Печиво пішло на експорт — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Печиво пішло на експорт

Аграрний ринок
3151
Ринок кондитерських виробів сьогодні досить розвинений і структурований. Виробники стимулюють зростання споживання якісних і складних у виготовленні кондитерських виробів. У структурі реалізації цієї продукції частка великих торговельних мереж сягає 35-40% у грошовому вираженні.
До кризи кондитерська підгалузь в Україні стабільно зростала. Розвиток ринку став швидко сповільнюватися вже в 2008 р. - характерні для 2003-2005 рр. 40-50% зростання змінилися на 15% -18%. Якщо в 2007 р. виробництво кондитерських виробів зросло на 6,1% (до 253 тис. т), то в 2008 р. воно знизилося на 2% (до 249 тис. т).
Виробництво і виробники
Показники роботи кондитерського ринку говорять про те, що спостерігається невелика позитивна динаміка виробництва. За даними Держкомстату, в 2010 р. в порівнянні з 2009 р. обсяги виробництва основних видів солодощів збільшилися на 2%, до 1017,6 тис. т. При цьому потрібно врахувати, що домогтися навіть цих показників кондитери зуміли не за рахунок зростання внутрішньої реалізації, а за рахунок експорту. Наскільки при цьому зріс прибуток компаній, сказати складно, оскільки сировина також дорожчала. У 2010 р., як ніколи, коливалися ціни на цукор. "За обсягами виробництва борошняні кондитерські вироби минулого року зайняли перше місце в структурі виробництва кондитерських виробів. Випуск цієї продукції склав 418,9 тис. т, що більше показників 2009 р. на 17,4 тис. т - 4,25%", - розповідає Тетяна Ткачук, керівник департаменту аналітики ТОВ "маркетингова компанія "Синергія".
Ринок кондитерських виробів в Україні є висококонцентрованим. Понад 65% ринку поділено між п'ятьма компаніями: "Рошен", "Конті", "АВК", "Бісквіт-шоколад" та "Житомирські ласощі". Дрібні підприємства воліють не конкурувати з великими компаніями і намагаються займати вільні ніші в регіонах. Домінуючі позиції на ринку хлібобулочних кондитерських виробів зайняло ЗАТ "Виробниче об'єднання "Конті". Його частка на ринку склала в минулому році 24,3%.
Імпорт
У 2010 р. проявилася тенденція зростання імпорту кондитерських виробів в Україні. Експерти відзначають, що це пов'язано з подорожчанням кондитерських виробів українського виробництва. Так, в 2010 р. обсяги імпорту хлібобулочних кондитерських виробів зросли більше від інших видів кондитерських виробів - на 33,8% - і склали 19 тис. т проти 14,2 тис. т в аналогічний період 2009 р. У грошовому вираженні імпорт хлібних виробів поступився лише готовій "кондитерці" з вмістом какао. Він склав $54,4 млн., що на 14% більше показника 2009 р. Лідером імпортних поставок стала Росія. У загальній структурі ввезення частка цієї держави склала 45,4%.
Експорт
У 2010 р. українським виробникам кондитерських виробів вдалося наростити обсяги експорту до рівня вище докризового, що вказує на пожвавлення сектора. Так, хлібобулочних кондитерських виробів було експортовано на 15,8% більше, ніж у 2009 р. - 136 тис. т. Основними експортними ринками для українських виробників традиційно є ринки країн СНД. Зокрема, найбільші обсяги поставок припадають на Росію - 34,4%. "Ринок Російської Федерації продовжує залишатися найбільш цікавим і високоліквідним для нас. Доходи на душу населення в Росії ростуть. Це дозволяє збільшувати обсяги ринку кондитерських виробів у натуральному вираженні", - розповідає В'ячеслав Гуляєв, генеральний директор ТОВ "ПКГ "Лісова казка".
Треба відзначити, що саме завдяки нарощенню експорту борошняних кондитерських виробів наші виробники можуть прогнозувати зростання ринку в натуральному і грошовому вираженні й говорити про позитивну динаміку. Наш покупець особливо не радує виробників цієї продукції - його купівельна спроможність знижується, що змушує споживача добре обміркувати витрати, перш ніж зробити покупку. "Минулий рік, на жаль, не приніс збільшення доходів населення України. Ми помітили, що споживач борошняних кондитерських виробів у 2010 р. більш обдумано підходить до вибору продукції, що купується, практично виключаючи спонтанні покупки", - говорить В'ячеслав Гуляєв. Слідуючи цій логіці покупця, на підприємстві не розглядається виробництво продукції в дорогому ціновому сегменті. Замість цього планують розширювати ваговий недорогий сегмент, а також збільшувати частку експорту.
Прогнози
За оцінками експертів, у наступні два-три роки варто очікувати щорічний приріст ринку кондитерських виробів на 3-5% у натуральному вираженні.
Жодна вітчизняна кондитерська компанія не зможе в майбутньому інтенсивно розвиватися, якщо її продукція не буде представлена на зовнішніх ринках, а її акції не будуть котируватися на світових біржах. Правила гри у світі з кожним днем змінюються, і українські компанії повинні розкриватися, ставати більш прозорими і зрозумілими для іноземного бізнесу. Таким чином, у наступні два роки великі гравці будуть активно шукати нові експортні ринки, а також шляхи виходу на світові фондові біржі для залучення додаткового акціонерного капіталу.
Просування продукції
За різними оцінками, витрати на просування "кондитерки" за останні 3-4 роки зросли у компаній-виробників в три рази. Сьогодні річний маркетинговий бюджет невеликої регіональної фабрики перевалює за $1 млн., а у великої компанії досягає $20 млн. Але з насиченням ринку ці цифри будуть тільки зростати. З посиленням конкурентної боротьби виробники змушені будуть активізувати свою маркетингову політику, що неминуче спричинить збільшення маркетингових бюджетів компаній.
Цінова політика
При середній рентабельності виробництва 8% -18% у собівартості кондитерської продукції на сировину припадає в середньому 60-70%. Основні сировинні складові кондитерських виробів - борошно, цукор, кондитерський жир. За 2010 р., за різними оцінками кондитерів, ціни на борошняні кондитерські вироби зросли на 20-25%. "Ситуація із сировиною в 2010 р. загострилася, і поки що немає підстав очікувати покращення ситуації. Спостерігаються перебої в постачаннях, раптові зміни цін і умов постачань, оплати, якості багатьох інгредієнтів: зерна пшениці, пшеничного борошна, вівсяного борошна, цукру, жирів, тобто практично всіх основних сировинних компонентів і навіть деяких пакувальних матеріалів", - розповідає Віктор Горобець, директор з розвитку ГК "Ватутінський хліб" (ТМ "Ватутінській хліб", "Чарівниця").
З літа 2010 р. практично вся сировина, яка закуповується кондитерами на внутрішньому ринку, значно подорожчала. Так, через дефіцит соняшнику ціна на насіння підскочила практично в два рази, а різні види жирів подорожчали на 30-50% і продовжують дорожчати, що не може не позначатися на ціні таких жиромістких виробів, як вафлі, печиво, деякі види цукерок.
Також у 2010 р. не сталося сезонного спаду цін на цукор, який зазвичай пов'язаний з початком цукроваріння. Як правило, ціна на цукор з початком переробки буряків падає на 50%. У 2010 р. вперше за багато років вона не лише не знизилася, але навіть зросла. "У порівнянні з початком сезону цукроваріння, ціна збільшилася приблизно на 10%, а порівняно з 2009 р. - на 170%. На 20-30% зросла ціна на сухе молоко, а патока у зв'язку з неврожаєм кукурудзи подорожчала на 20%. Що стосується борошна, то вона з серпня зросла в ціні на 40-45% через подорожчання зерна нового врожаю", - говорить Тетяна Ткачук.
Але дестабілізує ринок борошняної "кондитерки" не тільки коливання ціни на сировину. "Вітчизняні постачальники посилили умови роботи, а імпортери працюють менш стабільно. Така ситуація негативно позначається на роботі будь-якого виробничого підприємства, в тому числі й нашого. Доводиться формувати великі запаси сировини, відволікати фінансові ресурси в авансові проплати постачальникам, а також регулярно перераховувати собівартість, міняти відпускні ціни, а найбільш проблематичне - змінювати технологічні й виробничі процеси", - скаржиться Віктор Горобець.
Споживання і сезонність
"Найпоширенішою проблемою кондитерського збуту є яскраво виражена сезонність: наприклад, новорічні свята, 8 Березня супроводжуються сплеском продажів. Їх зростання у цей час перевищує продажі "звичайного" дня більш ніж на 50%. У ці періоди зростає навантаження на логістику. Доводиться додатково залучати персонал - як в логістику, так і в збутову команду", - говорить Тетяна Ткачук.
Зазвичай в передноворічний період в країні зростає виробництво і споживання солодощів. У переддень Нового року покупці найбільш схильні до експериментів. У березні-квітні сплеск продажів також яскраво виражений, що пов'язано з традиційними сезонними і релігійними святами. Найбільше сьогодні покупці віддають перевагу напередодні Нового року купувати незвичайні кондитерські набори. Тому більшість святкових наборів компанії крім солодощів містять також м'які іграшки, невеликі рюкзаки, маски, наклейки або ігри.
Варто зазначити, що сезонні коливання попиту на кондитерську продукцію посилюють вплив фактора упаковки товару на обсяги продажів. Існує специфічна група товарів кондитерської промисловості, реалізація якої прямо залежить від упаковки. Це подарункові набори кондитерських виробів до свят (наприклад, новорічні подарунки). Відповідно до думки експертів, продажі такої групи товарів, як кондитерські вироби в упаковці з новорічною символікою, в кінці грудня зростають до 90% від загального обсягу поставок на ринок.
Борошняними кондитерськими виробами прийнято вважати солодке печиво, вафлі, пряники, рулети, кекси та ін. У залежності від сировини і технологічного процесу її переробки борошняні кондитерські вироби поділяються на такі підгрупи: печива, вафлі, сухарі, рулети, кекси, сушка, пряники, а також торти, тістечка і дрібноштучна здоба. У загальній структурі "кондитерки" борошняні вироби займають найбільшу частку ринку - 41%.
Наталія Кабаш
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас