506
Промисловість не заробила десятку
— Казна та Політика
У I кварталі українська промисловість збільшила обсяг виробництва на 9,7%, повідомили в п'ятницю в Держстаті. Домогтися більшого показника не дозволило скорочення місячних темпів зростання промислового виробництва до 8% у березні (до березня 2010 року), що нижче показника лютого (+11,5%). Сповільнення в промисловості пов'язане з гірничо-металургійним комплексом.
Якщо за підсумками березня високими залишилися темпи зростання в машинобудуванні (+22,8%), то в металургії вони знизилися до 5,7%. Для порівняння, в лютому галузь демонструвала зростання в 17,4%, а в березні 2010 року - 18,5%. Експерти відзначають, що металургія вже вийшла на піковий рівень, і в найближчі місяці не очікується прискорення темпів її зростання.
"За останні місяці запас сталі на чорноморських складах зріс на 50%, оскільки темпи продажів металу відстають від темпів виробництва", - відзначає аналітик групи компаній "Інвестиційний Капітал Україна" Олександр Мартиненко. За його словами, металурги розраховують на швидке поліпшення попиту і не мають наміру знижувати обсяги виробництва металу - найближчим часом вони залишаться на рівні березня.
Загальмувався також розвиток хімічної промисловості. Якщо темпи в березні склали 12,2%, то роком раніше - 30,9%.
Спад за підсумками минулого місяця зафіксовано в харчовій галузі (-2,8%), у виробництві коксу і нафтопереробці (-12,4%). Падіння в цих галузях за 3 місяці склало 2,2% і 6,7% відповідно. "Відновленню харчової промисловості перешкоджає повільне зростання доходів українських громадян.
Є й важливий чинник зовнішнього попиту, що не дозволяє розраховувати на швидке зростання", - відзначає генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа. Проблеми нафтопереробки пояснюються простоєм Одеського НПЗ. "Раніше його запуск планувався до 1 квітня, але тепер перенесено на невизначений термін", - відзначає заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев. Президент ЛУКОЙЛу Вагіт Алекперов в березні назвав малоймовірним запуск Одеського НПЗ при збереженні існуючої схеми постачань сировини в Україні.
Позитивна динаміка в промисловості була підтримана іншими галузями. Зростання сільського господарства у березні прискорилося з 5% до 5,3%, а роздрібний товарооборот - з 11,9% до 12,3%. Винятком стали транспортні перевезення - темпи зростання впали з 14,7% до 12,5%. Ці позитивні тенденції дозволили прем'єр-міністру Миколі Азарову оцінити зростання ВВП за I квартал у 5% - аналогічний результат очікується за підсумками року. Щоправда, за словами прем'єра, таке збільшення ВВП в I кварталі було можливо при 10-відсоткових темпах зростання промисловості, але цей показник виявився на 0,3 в.п. менше. "Ми бачимо, що зростання роздрібного товарообороту виявилося дуже високими, а значить, внутрішній ринок відновлюється швидше очікувань, і можна розраховувати на високий зростання в сфері послуг", - відзначає економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан. За її словами, квартальне зростання ВВП може скласти 5,5%.
Основні ризики вірогідні в II півріччі. "Ми очікуємо стабільний розвиток промисловості, а основні ризики для економіки пов'язані з розвитком сільського господарства. Поки що важко судити, як заміна квотування експорту зернових на мита позначиться на економіці", - говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. "За підсумками року можливе зростання ВВП на рівні 4,5%", - зазначає Бєлан.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною