3062
Білорусія готується до дефолту
— Казна та Політика
Жителі Білорусії цілодобово стоять у чергах за валютою. На міжбанківському ринку курс долара до білоруського рубля на 40% перевищує офіційний. Нацбанк Білорусії припинив продаж золотих і срібних зливків за білоруські рублі. Місцева економіка повернулася в середину 90-х років, констатують експерти.
У день трауру біля станції метро "Жовтнева" в центрі Мінська вишикувалася черга з бажаючих покласти квіти і поставити свічки біля місця теракту. За десять метрів інша чергу - в пункт обміну валюти. Люди тут чергують цілодобово, чекають, поки хто-небудь здасть гроші хоч якої-небудь держави. Тут користуються попитом латвійські лати і українські гривні. З початку березня зникли черги навіть в поліклініках: всі пенсіонерки тепер чергують біля обмінників, сумно жартують мінчани.
Вперше з 90-х років в Мінську з'явилися валютники. Втім, вони намагаються не світитися, та й люди до них не поспішають: занадто висока ймовірність нарватися на співробітника міліції у цивільному. Максимальне карне покарання за спекуляцію валютою в Білорусі складає до п'яти років позбавлення волі.
Біля обмінників народжується певна спільнота: люди вже знають касирів і один одного в обличчя, бо простоюють біля обмінного пункту по кілька днів поспіль. У бажаючих здати валюту намагаються купити її тут же, за підвищеним курсом, в обхід банку. В іноземців, яких у Білорусі зовсім небагато, це викликає подив і розгубленість, особливо коли люди в черзі починають сваритися і навіть битися за право купити долари.
Причиною валютної кризи стали чутки про швидку девальвацію білоруського рубля, що настійно рекомендується білоруській владі Міжнародним валютним фондом. Але зараз валютна криза продовжується через відсутність самої девальвації: підприємствам-експортерам складно конкурувати на світових ринках, неможливо купувати сировину та комплектуючі. Але білоруська влада категорично відмовляються від девальвації і обіцяє виправити ситуацію, отримавши тримільярдний кредит від Росії.
Стабілізувати положення поки не вдалося. У п'ятницю Національний банк Білорусії (НББ) призупинив продаж дорогоцінних металів у мірних злитках (золото, срібло, платина) за білоруські рублі. Відтепер ціна їх продажу встановлена тільки в доларах США. А ось зворотний викуп мірних злитків проводиться виключно в білоруських рублях. В управлінні інформації НББ від коментарів з цього приводу відмовилися. Нічого не відповіли в Нацбанку і на питання "Газети.Ru" про те, чому банк не приймає надруковані ним же білоруські рублі - єдиний законний платіжний засіб у країні.
31 березня правління Національного банку вирішило не застосовувати додаткові обмежувальні заходи у сфері валютного регулювання і валютного контролю приблизно на місяць, поки Росія не видасть обіцяний стабілізаційний кредит, нагадує економічний оглядач Антон Платов.
Офіційний курс білоруського рубля не змінився і становить 3052 рублі за долар, говорить експерт. "Однак на міжбанківському ринку справа йде інакше. Банки сьогодні пропонують юридичним особам долари за курсом, який на 40% перевищує офіційний. Зараз найбільш затребуваний курс на міжбанківському ринку - 4300 рублів за долар", - продовжує Платов. За його словами, білоруська економіка повернулася в середину 90-х, до ситуації множинності обмінних курсів. "Це катастрофа", - резюмує економіст.
Інфляція в Білорусії набирає обертів. Зарплати обчислюються мільйонами рублів, а на купюри номіналом до тисячі білоруських рублів, що лежать на асфальті, перехожі не звертають уваги. За офіційними даними, за підсумками I кварталу інфляція склала 6,1%. Таким чином, за чотири неповні місяці інфляція досягла 7,8% при річному прогнозі 7,5-8,5%.
У п'ятницю президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що бачить зв'язок між валютною кризою, дефіцитом продовольства і терактом у метро. "Ми ще до президентських виборів передбачали, що нас будуть тиснути, цілеспрямовано і методично дестабілізувати обстановку. Так воно і сталося: спочатку на валютному ринку, потім на продовольчому ринку, а потім рвонуло в метро. Цілий ланцюг", - відзначив Лукашенко.
Президент Білорусії пояснює брак валюти в країні зростанням світових цін на сировину та енергоносії. "Нафта за останні кілька місяців подорожчала у два рази, що призвело до подорожчання газу, значно підскочили ціни на метали, іншу сировину і ресурси, яких у Білорусі практично немає", - заявив Олександр Лукашенко.
Зовсім нещодавно Лукашенко звинувачував у валютній кризі самих білорусів, які активно скуповували за кордоном старі іномарки. Дійсно, за перші три місяці 2011 року в країну було завезено стільки ж машин, скільки за весь попередній рік. За словами глави Білорусії, в країну завезли автомобілів більше ніж на 1 млрд доларів. "Це не головний фактор, але і це фактор - один мільярд вилучити з обігу", - сказав Лукашенко.
"Ми ж розуміли, що люди побіжать в банки, щоб купити ці автомобілі", - заявив білоруський президент, додавши, що "і банкіри хороші". "Якщо ви бачите, що така ситуація, навіщо ви видаєте споживчі кредити? А люди брали ці кредити і йшли купувати валюту!" - додав він. Причина "автомобільного" ажіотажу в тому, що ввізні мита на іномарки в Білорусії в 2-10 разів нижчі, ніж у Росії. Різниця буде ліквідована 1 липня цього року, тому білоруси продовжують скупку авто.
Ще одна причина валютної кризи в Білорусії полягає в тому, що місцеві товари через високу собівартість і низьку якість не можуть конкурувати на світовому ринку. При цьому уряд забороняє підприємствам скорочувати обсяги неефективного виробництва. У результаті запаси готової продукції на складах промислових підприємств Білорусі на 1 квітня 2011 року склали $2,2 млрд, збільшившись на 33,9% ($560 млн) з початку року, повідомляє Белстат. Співвідношення запасів готової продукції і середньомісячного обсягу виробництва у березні-квітні склало 53,2%.
Зокрема, складські запаси харчових продуктів склали 1726,4 млрд білоруських рублів, або 68% до середньомісячного виробництва. У виробництві машин і устаткування 1,1782 млрд (89%), у виробництві транспортних засобів та устаткування - 774,2 млрд (97,3%). Але найбільші запаси товарів у Білорусі відзначаються у текстильному і швейному виробництві - 534,4 млрд (147,1%) та у виробництві шкіри, виробів зі шкіри, виробництві взуття - 158,6 млрд білоруських рублів, або 165,7% до середньомісячного виробництва.
Народ, втім, ці мільярди не заспокоюють, і він продовжує тертися в чергах до обмінників і змітати крупу та олію з полиць продовольчих магазинів.
За матеріалами: Газета.Ru
Поділитися новиною