Райзер: СБ стурбований різницею в цінах на газ для населення і промисловості в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Райзер: СБ стурбований різницею в цінах на газ для населення і промисловості в Україні

Енергетика
1330
Різниця в цінах газу для побутових споживачів і для промисловості в Україні викликає тривогу з точки зору прозорості. Про це в інтерв'ю заявив директор Світового банку (СБ) по Україні, Білорусії, Молдові Мартін Райзер, пише "Дзеркало тижня. Україна".
"Образно кажучи, на молекулі газу в газопроводі не написано, якому саме споживачу, з яким доходом вона продається. Але для різних категорій газоспоживачів існують різні тарифи. Іншими словами, якщо я можу продати молекулу газу, яка була задекларована як призначена для домашнього господарства, промисловому споживачу, то матиму величезний прибуток тільки на різниці в тарифі. Хоча ми не знаємо цього напевно, бо наша система моніторингу не настільки всеосяжна і досконала, але саме існування такої можливості дозволяє припустити, що такі транзакції, спрямовані на отримання доходів, можливі. І саме це викликає тривогу з точки зору прозорості", - зазначив представник Світового банку.
Він також підкреслив необхідність реформування тарифної політики в Україні та приведення цін і тарифів до економічно обґрунтованої вартості. "І це означає збільшення тарифів. Але в процесі їх обґрунтованого підвищення необхідно поліпшити управління і прозорість безпосередньо енергетичних компаній. Бо якщо цього не зробити, якщо тарифи непрозорі, то споживачі платять гроші "в чорний ящик". Зрозуміло, що вони не хочуть цього робити", - сказав Райзер.
За його словами, роль національного регулятора - Національної комісії регулювання електроенергетики - полягає не лише в тому, щоб порахувати, скільки енергоносіїв Україна видобуває з власних надр або імпортує з Росії. "Необхідно також враховувати вартість інвестицій, необхідних для того, щоб енергоінфраструктура функціонувала не тільки сьогодні, але і в майбутньому. І якщо всі ці аспекти врахувати, то вийде, що реальна вартість енергії (електроенергії, газу і т.п.) в Україні вища, ніж зараз за неї платять споживачі. Це і називається економічно обґрунтованим рівнем", - зазначив директор Світового банку по Україні, Білорусії, Молдові.
Також, за словами Райзера, Світовий банк підтверджує свої зобов'язання в участі в модернізації української ГТС.
Нагадаємо, 30 березня ц.р. Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) підвищила на квітень граничні ціни на газ для промислових підприємств і бюджетних організацій на 271 грн - до 2553 грн / тис. куб. м. Відзначимо, в березні 2011 р. граничні ціни на природний газ для промпідприємств і бюджетних організацій становили 2282 грн / тис. куб. м.
Раніше, 24 березня на відкритому засіданні НКРЕ прийняла нові рівні тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, які набирають чинності з 1 квітня 2011 р.
Згідно з висновком НКРЕ, необхідність перегляду тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу полягає в наступному.
Підвищення цін виробників ресурсів і послуг (прогнозний індекс цін виробників промислової продукції на 2011 р. становить 111,3%) призводить до зростання витрат газотранспортних і газорозподільних підприємств на технічне обслуговування та ремонт основних засобів, а також вимагає проведення індексації витрат на матеріали, паливо, електроенергію та інші послуги, пов'язані з транспортуванням, розподілом і постачанням природного газу. А це безпосередньо впливає на дотримання необхідного рівня безпеки газопостачання.
Крім того, очікувані зміни вартості імпортованого природного газу зумовлюють зростання витрат на закупівлю природного газу, що використовується газотранспортними та газорозподільними підприємствами на власні потреби та виробничо-технологічні витрати, а також на нормовані втрати.
Раніше, 14 березня голова правління НАК "Нафтогаз України" Є.Бакулін повідомив, що НКРЕ планує підвищити тарифи на природний газ для підприємств теплокомуненерго на 26% в кінці опалювального сезону 2010-2011 рр.
Зазначимо, згідно з прогнозом в макроекономічному огляді Національного банку України, ціна на імпортований газ в IV кв. 2011 зросте до 333 дол. за 1 тис. куб. м у порівнянні з 256,7 дол. на кінець 2010 р. Зокрема, в I кв. 2011 р. ціна становить 263,1 дол. за тис. куб. м, в II кв. НБУ прогнозує ціну на рівні 284 дол. за тис. куб. м, в III кв. - 314 дол. за тис. куб. м.
У середньому за 2011 р. ціна на газ, за прогнозами регулятора, складе 285,5 дол. за тис. куб. м. Також, за прогнозами НБУ, середня ціна на газ в 2012 р. складе 327,1 дол. за 1 тис. куб. м.
У проекті меморандуму про економічну і фінансову політику, погодженого з місією Міжнародного валютного фонду (МВФ) за результатами її роботи в Києві з 1 по 14 лютого 2011 р., йшлося, що підвищення цін на газ для населення в 2011 році складе 30 %, замість 50%, як планувалося раніше. Саме підвищення буде проходити в два етапи: на 20% до 15 квітня, і ще на 10% з 1 липня 2011 р.
Відзначимо, 15 лютого ц.р. глава місії МВФ в Україну Танос Арванітіс заявив, що МВФ і Кабмін погодили графік більш поступового підвищення тарифів на газ.
Нагадаємо також, що НКРЕ 14 липня 2010 р.затвердила нові роздрібні ціни на природний газ для населення, які набрали чинності з 1-го серпня 2010 р. Так, роздрібні ціни на природний газ, який використовується для потреб населення, Міжнародного дитячого центру "Артек" і Українського дитячого центру "Молода гвардія" встановлюються на рівні: за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 2500 куб. м на рік: за наявності лічильників - 72,54 коп. за 1 куб. м; (було 48,36 коп. за 1 куб.м, згідно з постановою НКРЕ від 19 березня 2009 р. № 315); за відсутності лічильників - 79,80 коп. за 1 куб.м (було 53,16).
За умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 куб. м на рік: за наявності лічильників - 109,80 коп. за 1 куб.м (73,20), за відсутності лічильників - 120,78 коп. за 1 куб.м (80,52).
За умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 12000 куб. м на рік: за наявності лічильників - 224,82 коп. за 1 куб.м (149,88), за відсутності лічильників - 247,32 коп. за 1 куб.м (164,82).
За умови, що обсяг споживання природного газу перевищує 12000 куб. м на рік: за наявності лічильників - 268,56 коп. за 1 куб.м (179,04), за відсутності лічильників - 295,41 коп. за 1 куб.м (196,86). Для потреб населення смт. Солотвино Закарпатської обл., яке споживає природний газ безпосередньо із Солотвинського родовища, роздрібні ціни на природний газ застосовуються з урахуванням коефіцієнта 0,8.
За матеріалами:
Дзеркало Тижня
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас