374
СБ: Стрімке зростання цін на продовольство загрожує новою соціальною нестабільністю в світі
— Казна та Політика
Світові ціни на продовольство залишаються близькими до рекордних показників 2008 року і постійна інфляція в країнах з низьким рівнем доходу загрожує новою соціальною нестабільністю у світі. Про це на відкритті засідання Світового банку 14 квітня повідомив його голова Роберт Зеллік, передає Bloomberg.
За його словами, індекс цін на продукти харчування зріс за рік на 36%. Особливо зростали ціни на кукурудзу, пшеницю і сою, а на рис - залишалися більш стабільними.
"Світ повинен відновити зусилля на постачання продовольства вразливим країнам", - заявив Зеллік.
Він нагадав, що подорожчання їжі сприяло виступам у Північній Африці і на Близькому Сході, які скинули лідерів у Єгипті та Тунісі. Банк оцінює, що 44 млн людей опинилися в злиднях з червня в результаті стрімкого підвищення цін на продовольство.
Банк вважає, що зростання цін на продукти харчування пов'язане з більш високими цінами на нафту. Він оцінює, що 10%-е збільшення цін на сиру нафту пов'язане з 2,7%-вим зростання індексу цін на продукти харчування. Зеллік зазначив, що сира нафта подорожчала на 35% за останні три місяці.
Фактори, що впливають на зростання цін на продовольство, включають також "важкі погодні умови в країнах-експортерах зерна", в тому числі Росії та Австралії. А зростання попиту на продукти харчування випереджає зростання виробництва в останні десятиліття.
Нагадаємо, 8 квітня ціни на нафту відновили максимум за останні 2,5 роки, оскільки побоювання про достатність пропозиції на ринку через війну в Лівії і напруженість на Близькому Сході переважили тривоги з приводу скорочення попиту, викликані землетрусом у Японії.
Американська нафта з поставками в травні 8 квітня коштувала 111,14 дол. за барель. Північноморська суміш Brent подорожчала на 74 цента до 123,41 дол., що є максимальним значенням з серпня 2008 р.
Міжнародний валютний фонд заявив 7 квітня, що світова економіка вступає в період дефіциту нафти, зазначивши що більш серйозні фундаментальні фактори можуть призвести до зростання цін аж до рівня 150 дол. за барель.
Раніше, в кінці березня Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings переглянуло прогноз економічного зростання у світі у бік зниження. Це відображає головним чином зростаючі ціни на нафту в результаті заворушень на Близькому Сході, а також вплив землетрусу в Тохоку і цунамі на економіку Японії. Fitch Ratings також підвищило світові інфляційні очікування, і прогнозує прийняття більш ранніх заходів органами кредитно-грошового регулювання, ніж передбачалося до цього.
У Fitch відзначили: "Підвищення цін на нафту слідом за ескалацією політичної напруженості на Близькому Сході являє собою істотну перешкоду для відновлення світової економіки. У результаті в даний час Fitch очікує більш помірне зростання у світі на рівні 3,2% у 2011 і 2012 р після 3,8% в 2010 р."
Варто зазначити, що березневий випуск "Глобального економічного прогнозу" Fitch включає спеціальний розділ, в якому розглядається потенційний вплив на глобальну економіку у випадку більш екстремальних змін цін на нафту. При гіпотетичному песимістичному сценарії, у разі ціни на нафту в 200 дол. за барель (в порівнянні з базовим сценарієм Fitch в 100 дол. за барель на 2011), вплив на світову економіку буде серйозним. Приватне споживання у світі буде порушено, оскільки на реальних доходах буде позначатися більш висока вартість життя, що потягне багато розвинених економік назад в рецесію. Одночасно буде збільшуватися інфляція, підвищуючи тиск на, і без того розігріті ринки, що розвиваються. У даному розділі також розглядається вплив різкої зміни цін на нафту на державні фінанси і сальдо рахунку поточних операцій для найбільших країн, які рейтингує Fitch.
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною