0 800 307 555
0 800 307 555

Інвестиції в Україні скорочуються


Інвестиції в Україні скорочуються

Відновлення української економіки в 2010 році не призвело до зростання капітальних інвестицій, які скоротилися на 2%. Ще більшого їх спаду вдалося уникнути завдяки будівництву об'єктів до Євро-2012. Найближчими роками зростуть інвестиції в торгівлю, сільське господарство і промисловість, однак очікуваного експертами 13-відсоткового збільшення капітальних інвестицій буде недостатньо для прискорення темпів зростання ВВП.

Прискорення темпів економічного розвитку України перебуває під загрозою. Незважаючи на 4,2-відсоткове зростання реального ВВП минулого року і поліпшення внутрішньої та зовнішньої кон'юнктури, приватний і державний сектори скоротили інвестиції в розширення виробничих потужностей. Вчора Держстат повідомив про 2-відсоткове зниження капітальних інвестицій у 2010 році - на 3,8 млрд грн, до 189 млрд грн. Серед іншого зменшилися інвестиції в основний капітал - на 0,6%, до 150,6 млрд грн.

Зниження інвестицій виглядає більш істотним на тлі зростання номінального ВВП минулого року на 18,9%. "По суті, особливих вкладень не відбувалося, і великого спаду ми уникли лише тому, що держава була змушена фінансувати об'єкти під Євро-2012", - говорить економіст ІК "Ренесанс Капітал Україна" Анастасія Головач. Найбільший обсяг капітальних інвестицій (272 млрд грн) надійшов в українську економіку в 2008 році, після чого в 2009 році впав на 29%.

Як і раніше, велику частину капітальних інвестицій - 60,8% - склали власні кошти компаній (ця частка скоротилася на 5,3 процентних пункту). Обмежені можливості отримання підприємствами кредитів призвели до зниження частки таких вкладень на 1 п.п. - До 12,3%.

Незначною залишається частка іноземних інвестицій - скоротилася на 1,1 п.п., до 2,1%. Водночас зросла частка інвестицій з державного - 5,8% (+1,5 п.п.) - і місцевих бюджетів - 3,4% (+0,3 п.п.). Це відбилося на зростанні вкладень у сегменті держуправління (+30,2%), охорони здоров'я (+29,2%) і освіти (+12,3%). Серед галузей, в які збільшився приплив коштів, можна відзначити нерухомість (+27,5) і сільське господарство (+16,5%).

Зменшилися вкладення в обробну промисловість (-13,4%), будівництво (-17,8%), фінансовий сектор (-21,3%) і торгівлю (-25,2%). Але капітальні інвестиції в ці галузі можуть відновитися в 2011 році. "Ми спостерігаємо відновлення споживчого попиту. На нього вже відреагували рітейлери, що просувають нові проекти. Крім того, на зростання обсягу вкладень може позитивно вплинути приватизація "Укртелекому" і низки обленерго", - зазначає пані Головач.

"Держава, як і раніше буде ключовим двигуном вкладень, але ми також бачимо позитивну динаміку в гірничо-металургійному та аграрному секторах", - говорить керівник аналітичного департаменту ІГ ТАСК Андрій Шевчишин. Що стосується промисловості, то, за словами пані Головач, на зростання інвестицій можна чекати лише з 2012 року. За прогнозами пана Шевчишина, за умови стабільного зовнішнього попиту на українську продукцію в 2011-2013 роках обсяг капітальних інвестицій буде підвищуватися на 13% в рік. Таким чином, до кінця 2012 року обсяг капітальних інвестицій не збільшиться навіть до 90% докризового рівня.

Низькі обсяги інвестицій у середньостроковій перспективі являють загрозу для подальшого відновлення економіки, оскільки, за відомим правилом, тільки третина інвестицій працює в поточному році, інші дві третини - в наступному. "Процес модернізації української економіки зупинився. А з урахуванням зношеності наших промислових активів ми не зможемо зупинити зростання витрат на виробництво", - говорить директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерій Геєць. Важливість інвестування відзначається і в звіті Standard & Poor`s.

Згідно з висновками агентства, низький рівень зовнішніх інвестицій не дозволить у найближчі три роки домогтися прискорення зростання ВВП України.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua