0 800 307 555
0 800 307 555

Запровадження індикативних зарплат спровокує в Україні "безробітні бунти"?


Запровадження індикативних зарплат спровокує в Україні "безробітні бунти"?

У чому проблема?

Проблема "тіньової заробітної плати" дуже болюча для України. В умовах, коли більше половини ВВП виробляється в "тіні", виплата заробітної плати "в конвертах" вже стала усталеною традицією. При цьому будь-які гасла і заклики змінити цю порочну практику не приносять бажаних результатів. Хоча, справедливості заради, варто відзначити, що до кризи частка "тіньової заробітної плати" була істотно нижчою, ніж зараз. Криза змусила багато бізнес-структур заради виживання відмовитися від "білої" заробітної плати або як мінімум скоротити її частку на користь "тіньовий".

Цього тижня віце-прем'єр Сергій Тігіпко презентував пакет законопроектів, які, за задумом уряду, мають вивести на "світло" доходи українців. Пропоновані методи "відбілювання" досить неоднозначні та викликали активну дискусію серед експертів, депутатів, роботодавців.

Постараємося більш детально проаналізувати одну з пропозицій в боротьбі з "тіньовою" заробітною платою - введення індикативних зарплат. Уряд пропонує ввести шкалу мінімальних заробітних плат з 8 категорій. На думку ініціаторів, це змусить бізнес-структури "відбілити" заробітні плати, тому що у разі виплати зарплати нижче за встановлений рівень, Державна податкова служба України буде мати право додатково перевірити це підприємство і накласти штраф і на керівництво, і на саме підприємство. Метод може виявитися досить ефективним, тому що, швидше за все, для підприємства буде досить накладно не дотримуватися вимог щодо рівня мінімальної заробітної плати.

Скільки може отримати держбюджет за рахунок "відбілювання" заробітної плати

За підсумками 2010 року загальна сума нарахованої заробітної плати склала майже 460 млрд. грн. Якщо припустити, що в "тіні" перебуває близько 40% зарплати, то можна очікувати, що загальна сума заробітної плати за підсумками 2011 року складе близько 600 млрд. грн. Це збільшить надходження до держбюджету прибуткового податку на суму 21 млрд. грн. Крім того, Пенсійний фонд може отримати додатково близько 45 млрд. грн, які допоможуть вирішити проблему дефіциту цього фонду.

На перший погляд, це здається дуже простим і правильним. Збільшення розміру "білої заробітної плати" дозволить суттєво збільшити надходження доходів до держбюджету і ПФ, і тим самим вирішить проблеми з поточним дефіцитом. Але це все - теоретичні розрахунки, і потрібно враховувати, що практика і економіка України вносить свої корективи, і простим математичним поділом і складанням вирішити проблеми з "тіньовою" заробітною платою не вийде.

Що реально може відбутися, якщо примусово "відбілити" заробітну плату

Всі розрахунки, пов'язані з "відбілюванням" заробітної плати базуються на помилковій думці, що в бізнесу є гроші, які він може безболісно направити на збільшення платежів до держбюджету. Насправді цих грошей немає і не може бути. Бізнес може собі дозволити платити більш високу "білу" зарплату тільки за рахунок підвищення цін на свої товари і послуги. На сьогодні зростання цін, що спостерігається в Україні з початку року, багато в чому викликане набуттям чинності Податкового кодексу. Навіть за офіційною статистикою інфляція з початку року склала 3,3%. При цьому ми пам'ятаємо думки експертів про те, що офіціоз, м'яко кажучи, реальне зростання цін не відображає. А якщо ще додатково збільшити податкове навантаження на бізнес, то темпи інфляції прискоряться ще більше. Офіційна інфляція буде на рівні 12-13%, а неофіційна більше 20%.

Чинна система оподаткування вимагає від роботодавця на 1 гривню "білої заробітної плати" сплачувати 60 копійок податків. Це дуже високе податкове навантаження, і частина бізнесу просто не зможе її нести. Як результат, це призведе до зростання безробіття...

Тоді, коли країни Європи в 2009-2010 роках потрясали бунти безробітних, Україна обходилася без цих катаклізмів. Не секрет, що багато в чому Україна змогла уникнути "безробітних бунтів" завдяки єдиноподатниками та "тіньовій заробітній платі". Мало, хто звернув увагу, що протягом усього 2010 року офіційне безробіття в Україні знижувалася з місяця в місяць, а в лютому 2011 року зросло. Це теж багато в чому пов'язане з набуттям чинності Податкового кодексу. При всьому умінні не можна підвищувати ціни на свою продукцію нескінченно, тому при зростанні податкового навантаження простіше закрити бізнес і звільнити робітників, ніж нести суцільні збитки. Тепер же кількість безробітних реально зросте, адже більша частина малого і середнього бізнесу розориться, не маючи можливості спочатку платити величезні податки на прибуток, а тепер ще й додаткові податки і на заробітну плату. І проблема безробітних в Україні стане великою і гострою соціальною проблемою, яку доведеться вирішувати тому ж уряду. За даними МОП, рівень інфляції в Україні за підсумками 2010 року склав 8,8%. За нової "білої" заробітної плати безробіття за методикою МОП буде не нижчим за 16%.

До речі, країна вже має достатній досвід нейтралізації урядових зусиль як зі скорочення "тіні", так і щодо збільшення податкового навантаження. З 2009 року, коли в країні почали прискореними темпами підвищувати мінімальну заробітну плату, роботодавці стали активно використовувати метод "робота неповний робочий день". Все просто: працівники підприємства "добровільно-примусово" пишуть заяву про те, що вони працюють неповний робочий день і отримують заробітну плату, як за неповний робочий день, а в реальності працівник працює повний день. Таким чином роботодавці економили на заробітній платі. В умовах масового примусового "відбілювання" заробітної плати, ці методи "економії" можуть стати ще більш масовими. В підсумку, "тіньова" заробітна плата просто видозміниться, але навряд чи зникне.

З маніакальною безнадією бізнес намагається донести до влади думку про те, що неможливо вирішити проблему "тіньової заробітної плати" тільки за рахунок батога, не забезпечивши нормальних умов для нормального розвитку бізнесу в країні. У будь-якому випадку, спроби влади репресивними методами "дотиснути" бізнес будуть мати найсумніші наслідки для економіки України в цілому. Не варто спокушатися, що масове руйнування дрібного бізнесу можна буде компенсувати зростанням великого. Для його розвитку потрібні багатомільярдні інвестиції, на які цього року ніхто і не чекає. Крім того, великий бізнес ще більш вразливий до збільшення розміру "білої" заробітної плати, ніж дрібний. Мабуть, кампанією з примусового "відбілювання" (а не заохочення до роботи на "світлу") влада сама провокує об'єднану протидію як малого, так і великого бізнесу. Причому за співчутливої ​​підтримки всіх інших соціальних груп населення.

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua