0 800 307 555
0 800 307 555

Успіхи першого кварталу: доходи виросли, але що нам це дасть?


Успіхи першого кварталу: доходи виросли, але що нам це дасть?

Казначейство оприлюднило інформацію про виконання державного бюджету за доходами у січні-березні 2011 року.

Так, за даними Казначейства, загальна сума доходів Державного бюджету України за січень-березень 2011 року (з урахуванням власних надходжень бюджетних установ та субвенцій з місцевого бюджету) складає 66380,8 млн. грн. Враховуючи, що за попередніми даними того ж Казначейства за січень-лютий 2011 року було мобілізовано 44663,2 млн. грн., можемо зробити висновок, що за березень надійшло 21717,6 млн. Нагадаємо, що річний показник становить 281464,9 млн. грн., тобто за січень - березень було залучено 23,58% річного обсягу. Як для першого кварталу, який з точки зору виробничої та взагалі підприємницької діяльності відзначається найменшою активністю, це блискучий показник. Що в цілому дає уряду підстави дивитися з оптимізмом на виконання доходної частини державного бюджету.

До загального фонду бюджету в січні-березні надійшло 56670,5 млн. грн., що на 17623,4 млн., або на 45,1% більше за відповідний показник 2010 року. При цьому в січні-лютому 2011-го отримано 39141,9 млн. грн., тобто за березень - 17528,6 млн. Річний показник - 238581,2 млн., це означає, що за січень - березень виконали 23,75% річного плану.

За звітний період до загального фонду держбюджету прийшло 54200,6 млн. грн. податкових надходжень, що становить 101% планових показників за січень-березень 2011 року. В січні-лютому надходження становили 37441 млн. грн., тобто в березні - 16759,6 млн. Річний показник досягає 216965,4 млн., отже, в першому кварталі виконано майже 25% від річного обсягу податків.

Відшкодування ПДВ - таємниця під сімома замками

І хоча дані податкових надходжень в першому кварталі виглядають досить оптимістично, слід звернути увагу на те, що Казначейство оприлюднило інформацію без урахування відшкодування ПДВ. Тобто реальні податкові надходження потрібно зменшити на суму відшкодованого у першому кварталі податку на додану вартість. Але відомості про це уряд чомусь зробив таємницею. В першому кварталі лише двічі оприлюднювалася інформація щодо відшкодування ПДВ. Так, 22 лютого голова Державної податкової служби оголосив, що станом на 18 лютого відшкодовано 3,1 млрд. грн.

Через місяць, 18 березня, прес-служба Держказначейства повідомила, що 24 підприємства отримали автоматичне відшкодування на загальну суму 456,5 млн. грн.

Це все. Скільки ж усього було відшкодовано ПДВ у першому кварталі, залишається загадкою. Ще менше відомо про обсяги відшкодування ПДВ, заявлених підприємствами до повернення з бюджету.

Слід лише нагадати, що бюджетне відшкодування ПДВ за рік має становити 37507 млн. грн.

Насправді ця таємничість дає можливість в непрозорому, ручному режимі, визначати кому і скільки повертати коштів. Зрозуміло, з вигодою для тих, хто може вирішити це питання. До того ж, не повертаючи ПДВ, уряд має можливість і кошти притримати, і ситуацію з показниками виконання бюджету поліпшити.

Неподаткових надходжень до загального фонду держбюджету в січні-березні було 1806,3 млн. грн., що становить 101,4% планових показників за звітний період. У січні-лютому зараховано 1257 млн., отже, у березні - 549,3 млн. Річний показник - 18741 млн. грн., тобто в першому кварталі мобілізовано лише 9,64% від річного показника. Однак такий незначний відсоток не повинен викликати особливої ​​стурбованості. В першому кварталі з об'єктивних причин Нацбанк не здійснював відрахувань до держбюджету з сум перевищення доходів над витратами. В цілому за рік він повинен перерахувати до держскарбниці 9671,9 млн. грн. Хоча як показав минулий рік, у разі необхідності Нацбанк може і перевищити передбачений держбюджетом показник.

До спеціального фонду бюджету за січень-березень надійшло 9710,3 млн. грн. (з урахуванням власних надходжень бюджетних установ та субвенцій з місцевого бюджету). За січень-лютий було 5521,3 млн., отже, в березні - 4189 млн.

Річний план спецфонду досягає 42883, 7 млн. грн., тобто за січень - березень маємо 22,64% від річного показника.

Доходи зростають, але на покриття витрат все мало

Отже, дані Казначейства та інформація Держкомстату свідчать про поліпшення ситуації в економіці. Перш за все це стосується великих експортоорієнтованих підприємств. Зрозуміло, що значною мірою це пов'язано з позитивною зовнішньою кон'юнктурою. Водночас треба визнати, що сприяє цьому й інвестиційна активність уряду, пов'язана з підготовкою до Євро 2012. Частина коштів, які витрачаються на будівельні роботи, закупівлю будматеріалів, у вигляді податків повертаються до державного та місцевих бюджетів.

Але весь цей позитив не може перекрити стратегічні проблеми зі збитковими газовими контрактами 2009 року і нереформованими газовим ринком і вугільною галуззю, комунальним сектором, у якому накопичуються величезні збитки, що підриває можливості для стабілізації фінансової ситуації в паливно-енергетичному комплексі.

Величезною проблемою є ситуація з Пенсійним фондом. За підсумками 2011 року на покриття його дефіциту може піти значно більше ресурсів, ніж це передбачено держбюджетом.

Отже, уряд Азарова, навіть успішно впоравшись з прибутковою частиною, може провалити видаткову частину бюджету. Не буде чим покривати постійне зростання кошторисів об'єктів під Євро-2012, витрати на закупівлю російського газу і дефіцит Пенсійного фонду.

Борис Кушнірук

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua