Казахстан б'є всі рекорди — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Казахстан б'є всі рекорди

Казна та Політика
1001
Сьогодні будуть оприлюднені попередні підсумки позачергових президентських виборів, які відбулися вчора в Казахстані.На сюрпризи чекати не варто: чинний президент Нурсултан Назарбаєв здобуде чергову нищівну перемогу. Інтрига нинішнього народного волевиявлення полягала лише в рівні активності виборців і в тому, наскільки "лідер нації" перевершить свій результат від 2005 року (тоді він набрав більше 91% голосів).
Співробітникам казахських виборчкомів не позаздриш. Не встигли вони вчора о 7.00 ранку відкрити свої ділянки, як перед ними одразу утворилися черги. Тисячам держслужбовців, пенсіонерів і студентів хотілося виконати свій громадянський обов'язок як можна раніше, подекуди доходило ледь не до бійок. На опозиційних сайтах писали, що трудящих змушують голосувати під загрозою звільнення, студентів лякають відрахуванням, а пенсіонерів заманюють на ділянки безкоштовним чаєм і календариками, проте ці дрібниці не могли зіпсувати настрій політичному раднику Нурсултана Назарбаєва Єрмухамет Ертисбаеву. "Все йде чудово", - заявив він, коли явка перевищила 70%.
Нагадаємо, на президентських виборах 2005 року явка склала 76-78%, і якщо у вчорашньому голосуванні і була хоч якась інтрига, то полягала вона саме в активності виборців.
У результаті станом на 20.00 явка склала близько 90%. "Дуже хороший показник, - радів пан Єртисбаєв.- Ось нещодавно були регіональні вибори у Франції, так там явка в 45% - це стеля. Наші ж виборці проявили свідомість, не зважаючи на те що погода підкачала". Закиди опозиції в тиску на виборців і підкупі політик з легкістю відкидає: "За виборами цього разу стежило рекордна кількість міжнародних спостерігачів - 1059 осіб. Може, вони і зроблять якісь зауваження, ну так і останні вибори в США теж отримали нарікання спостерігачів від ОБСЄ. Певні порушення завжди бувають, але грубих у нас немає".
Серйозних порушень міжнародні спостерігачі вчора дійсно не помітили. При цьому в проміжній доповіді ОБСЄ якась критика все-таки містилася. Зокрема, в ній говорилося, що "передвиборча ситуація характеризується недостатньою участю опозиційних партій, що призводить до утворення неконкурентного середовища, а боротьба за посаду президента розгортається між чинним президентом і трьома іншими учасниками, які, за своїм власним визнанням, бажають перемоги на виборах Нурсултану Назарбаєву". І справді: вчора один із суперників чинного президента - голова екологічного союзу "Табігат" Мелс Елеусізов - заявив, що віддав свій голос за Нурсултана Назарбаєва, а два інші кандидати - лідер Партії патріотів Казахстану Гані Касимов і секретар Комуністичної народної партії Казахстану Жамбил Ахметбеков - напередодні виборів заявили, що борються за друге місце.
"Так звані конкуренти Назарбаєва - насправді просто маріонетки режиму, які дискредитують саму ідею виборів, - обурювався у розмові глава незареєстрованої опозиційної партії "Алга" Володимир Козлов (він, як і лідери інших опозиційних сил, від участі у виборах відмовився і закликав своїх прихильників бойкотувати їх).- Два місяці - надто короткий термін для підготовки до виборів, рівність кандидатів на старті порушується грубим чином. Один чоловік двадцять років працював над своїм іміджем, привласнюючи собі всі заслуги народу в галузі економіки і всього іншого, а інші повинні встрибують в склад, що мчить, на повному ходу. Немислимі умови!"
Дострокові вибори були призначені після того, як Нурсултан Назарбаєв наклав вето на проведення запропонованого ініціативною групою громадян і підтриманого парламентом всенародного референдуму щодо продовження його повноважень до 2020 року. Західні політики всіляко хвалили за це пана Назарбаєва, однак представники казахської опозиції впевнені - він пішов на вибори тільки для того, щоб легітимізувати себе в очах виборців і уникнути долі авторитарних керівників арабських країн, зметених народним гнівом.
"Опозиція не знає менталітету багатонаціонального казахстанського народу, який дуже дорожить стабільністю, передбачуваністю і стійкістю розвитку країни. Люди реально і залізно підтримують чинну владу, тому що переконані: немає більш спокійного і стабільного місця для проживання на земній кулі, ніж Казахстан", - заперечує радник президента Єртисбаєв.
"Опозиція не знає народу? Це навряд чи. Ось що через всесильний апарату держпропаганди народ не знає опозиції, це точно", - заперечує йому опозиціонер Володимир Козлов. Він стверджує, що "напруга в суспільстві росте", проте сам визнає, що на поведінці виборців це відіб'ється "лише в довгостроковій перспективі".
Сьогодні в нищівній перемозі чинного президента ніхто не сумнівається. При цьому радник Назарбаєва говорить, що президенту особисто не настільки важливо, "яким буде результат нинішніх виборів". "80%, 85% або 90%? Яка різниця? Зрозуміло, що абсолютна більшість його підтримує, - заявив він, але потім додав: - Особисто я думаю, що за 90% зашкалить. Рекорд 2005 року буде повторений і, можливо, перевершений". Опоненти пана Назарбаєва виражаються трохи інакше. "Якщо б у нинішніх виборах брав участь сам пророк Мухаммед, то і він не зміг би перемогти", - заявив один з екс-претендентів у кандидати на участь у виборах Амантай-кажи Асилбек. Вже після закриття виборчих ділянок Єрмухамет Єртисбаєв заявив журналістам, що "це були найбільш ідеальні вибори за всю електоральну історію країни". Він висловив надію, що таку ж оцінку виборам дадуть західні спостерігачі. І справді, вони, можливо, висловлять якісь претензії до організації голосування, але на різку критику з їхнього боку не розраховує навіть казахська опозиція.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас