Недопогоджене — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Недопогоджене

1196
У розпорядженні видання опинився проект меморандуму, який готується до підписання офіційним Києвом і Міжнародним валютним фондом за результатами другого перегляду чинної програми stand by. У ньому погоджені поки не всі пункти.
Опублікований проект Меморандуму про економічну та фінансову політику (МЕФП) є його фінальною версією, погодженою українською владою (на рівні прем'єр-міністра М.Азарова та керівників міністерств і відомств) та місією МВФ під час її роботи в Києві (1-14 лютого ц.р.).
У тексті документа залишилося кілька білих плям, які і вказують на ключові неузгоджені позиції.
Зокрема, одна з головних - останній пункт 6-го параграфа МЕФП. У ньому повинні міститися додаткові заходи, які офіційний Київ зробить "з метою утримання дефіциту сектору загальнодержавного управління в рамках узгоджених цільових показників". Ціна питання - 4 млрд. грн.
Йдеться про обіцянку українського уряду утримувати дефіцит держфінансів (з урахуванням НАК "Нафтогаз України") на рівні не більше 3,5% ВВП, на виконанні якого суворо наполягають іноземні донори. На жаль, минулого року Україна не змогла виконати свої зобов'язання щодо цього. Так званий дефіцит сукупного показника сектора загальнодержавного управління і НАК "Нафтогаз України" на 0,9% перевищив граничний показник (6,5% ВВП).
Втім, ця обставина, як і запізнення з виконанням (або лише часткове виконання) низки інших структурних маяків експерти місії погодилися вибачити нашій владі, рекомендуючи раді директорів МВФ зробити те ж саме.
Також вони погодилися (як вже було оголошено) і на менш різке, ніж передбачалося раніше, підвищення тарифів на газ для населення. Досягнутий компроміс, як свідчить проект меморандуму, передбачає підвищення цін на газ на 20% до 15 квітня і ще на 10% - до кінця червня. Передбачено і дворазове (по 26%) підвищення тарифів на тепло - у квітні і з перших чисел жовтня. При цьому офіційний Київ зобов'язується розширити повноваження "Національного органу регулювання ринку комунальних послуг зі встановлення тарифів на опалення на як мінімум 90% ТЕЦ і підприємств, що виробляють теплову енергію з точки зору кінцевого споживання". А ще - забезпечити "прив'язку встановлюваних тарифів до квадратному метражу квартир/будинків та їх автоматичне коректування в тій же пропорції, що і тарифів для квартир/будинків, обладнаних лічильниками".
4 млрд. грн. - це та сума, в яку, згідно з підрахунками, обійдеться державним фінансам відстрочення з підвищенням тарифів на газ і тепло. Тому, щоб укластися в граничний показник їх дефіциту (3,5% ВВП), наша влада має віднайти відповідні компенсатори.
Для їх формування, згідно з проектом меморандуму, має бути "збільшено дохідну частину бюджету на 2 млрд. грн. шляхом розширення податкової бази", а також ще на 2 млрд. грн. зменшені непріоритетні витрати. При цьому у фонді вимагають від Києва вказати конкретні заходи, яких буде з цією метою вжито. Більше того, ці заходи повинні бути затверджені Верховною Радою. Це - попередня умова, не виконавши яку, немає сенсу розраховувати на наступний транш.
Під час переговорів експерти МВФ пропонували українській стороні пошукати можливості розширення податкової бази (наприклад, за рахунок скорочення податкових пільг з ПДВ для села, друкованої продукції, проектів з енергозбереження і т.п.). А ще - подумати про відстрочку на рік запланованого зниження ставки податку на прибуток.
Кабмін, зі свого боку, сподівається генерувати велику частину необхідних додаткових надходжень (2 млрд. грн.), збільшивши рентні платежі за видобуток корисних копалин. А заощадити - за рахунок скорочення витрат Укравтодору, в результаті чого скоротяться держгарантії.
Окремий пункт в угоді - зусилля, спрямовані на вдосконалення системи адміністрування податків. "У цьому контексті пріоритетним завданням уряду є усунення затримок із виконанням обґрунтованих заявок на відшкодування ПДВ", - говорить це довгоочікуване зобов'язання.
Всю заборгованість з відшкодування ПДВ обіцяно ліквідувати до кінця березня 2011 року (індикативний цільовий показник). Для цього уряд зобов'язується впровадити "автоматичний процес повернення ПДВ платникам з низьким ступенем ризику без здійснення попередніх інспекцій або перевірки заявок на відшкодування ПДВ з метою повернення як мінімум 60% всього обсягу ПДВ до кінця червня 2011 року (структурний маяк) і 70% до кінця грудня 2011 року по цій системі". Для цього найбільші клієнти податківців будуть переведені на обслуговування в інспекції у справах великих платників.
Реалізація пенсійної реформи, само собою, залишається у переліку ключових зобов'язань. Щоб розраховувати на розгляд радою директорів МВФ питання про виділення чергового траншу в середині квітня, Київ до кінця березня має прийняти пенсійний закон, що відповідає принципам, які викладені в торішніх версіях меморандуму (попереднє умова). Оскільки раніше передбачалося ухвалення цього нормативного акту ще до кінця 2010-го, виторгувати нову відстрочку, схоже, не вийде.
Ще одна принципова умова стосується Національного банку. У МВФ домагаються від Києва скасування законодавчої норми, що вимагає від НБУ обов'язкового викупу рекапіталізаційних облігацій за їх номінальною вартістю. Справа в тому, що ця норма, затверджена антикризовим законом у листопаді 2008 року, повинна була припинити свою дію з початку нинішнього року. Однак її дію було відновлено грудневими законодавчими нововведеннями. Оскільки існування цієї норми ставить під сумнів операційну незалежність НБУ, українська влада має скасувати її до моменту виділення наступного траншу.
Нацбанк, зі свого боку, зобов'язується до кінця квітня провести комплексну ревізію наявного обсягу позик рефінансування і знайти "можливі засоби сприяння поверненню цих позик там, де це буде можливо з урахуванням умов ліквідності". Розпливчастість формулювання, погодьтеся, викликає досить змішані почуття...
Потреба банку "Надра" у рекапіталізаційних коштах у проекті меморандуму зафіксована чітко - 8,8 млрд. грн. При цьому 4,4 млрд. грн. з цієї суми будуть надані приватним інвестором (із зобов'язанням надати не менше 80% капіталовкладень цього інвестора у вигляді грошових коштів). Решта - "урядовим рішенням у вигляді субординованого кредиту". "Банк буде мати орієнтований на приватний сектор бізнес-план, і керівництво ним буде здійснюватися приватним власником. Уряд буде контролювати ключові функції аудиту та управління ризиками (цікаво, як? - Ред.), буде представлений в наглядовій раді банку та збереже за собою право першочергового виходу".
Заходи щодо вже рекапіталізованих банків - "Родоводу", Укргазбанку і "Києва" - збігаються з тими, про яких раніше вже повідомлялося.
Нове у переліку вимог МВФ - врегулювання у відповідності до вимог СОТ питання експортних квот на зерно. За відомостями, у фонді пропонують регулювати експорт зерна відповідними митами або хоча б розподіляти експортні квоти за більш прозорою процедурою. Наприклад через аукціони. Також Києву наполегливо рекомендують до кінця лютого вжити заходів для припинення безмитного імпорту нафти і нафтопродуктів.
От коротко - основний перелік вимог МВФ, які є умовою надання наступного півторамільярдного траншу.
Чи виконає їх українська сторона і якою буде остаточна, фінальна версія документа, яку затвердить рада директорів фонду (якщо затвердить), - покаже час.
Юрій Сколотяний
За матеріалами:
Дзеркало Тижня
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас