Житловий феодалізм-2 — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Житловий феодалізм-2

Нерухомість
14819
Виселити вас зможуть у разі несплати іпотеки, у разі визнання будинку аварійним і таким, що підлягає знесенню або реконструкції, при несплаті заборгованості та пені, а також у разі "суспільних потреб".
Вас позбавляють вашої власності
Почнемо з іпотеки. Згідно зі статтею 129-ю цього Житлового кодексу при простроченні оплати банку ви зобов'язані покинути квартиру в місячний термін! Суди будуть штампувати такі рішення пачками. Прострочення достатньо одного.
По суті, будь-яку "хрущовку", і не тільки її, яка стоїть на ділянці, яку вподобав забудовник, можна розселити. Для цього потрібно визнати її аварійною, що не так уже й важко у наш час. Навіть якщо вона не аварійна, потрібний чиновник підпише такий документ. Після цього мешканці будинку можуть бути відселені куди завгодно - норма про те, що відселяти можна тільки в межах одного мікрорайону, скасована. Якщо ви не хочете добровільно переїжджати на околицю, вашу квартиру викуплять у вас примусово. Причому механізм визначення ціни в кодексі не прописаний, тому навряд чи ви зможете розраховувати на щось більше балансової вартості.
В статті 36 нового кодексу чорним по білому написано, що квартира, що належить вам на правах приватної власності, віддається державі безоплатно, якщо ця сама держава дає вам в порядку черги нове житло. Повторюємо - у порядку черги! Тобто, ви жили у вашій власній квартирі, а тепер бац! - І ви черговик, який живе вже в маневреному фонді (тобто - бараку) і на загальних підставах чекає, що йому милостиво видадуть квартиру.
А тепер - взагалі кричуще становище, яке порушує всі можливі права людини. У разі переведення вашого будинку в категорію нежитлового фонду, житло на заміну при розселенні надаватися не буде. Це серйозно - вас просто викинуть на вулицю! Пом'якшуючих обставин - наприклад, втрати годувальника - кодексом не передбачено. Його завдання - позбавитися від вас як від людської одиниці, що заважає забудовнику. Так робили з сім'ями ворогів народу, якщо ці сім'ї не відправлялися слідом за ворогом народу. Не подобається аналогія? Але ж так воно і виходить.
Це положення - пряме порушення Конституції, її 47-ї статті, де написано, що ніхто не може бути позбавлений житла інакше як на підставі закону або ж за рішенням суду. Ну, так суди в нас максимально незалежні, чи не так?
Суперечать ці положення ще і статті 41 Конституції, в якій наведено чотири ознаки, за яких можливе примусове відчуження приватної власності - винятковість випадку, відповідність закону, дотримання всіх процедур і повна компенсація. Але масові відселення жителів при реконструкції хрущовок і будь-яких інших будівель у визначення "виняткових" не потрапляють.
У статті 173 нового кодексу, де йдеться про компенсацію збитків, пов'язаних з реконструкцією або капітальним ремонтом багатоквартирного будинку, зазначено, що якщо житло не може бути збережене або його розмір зміниться, то наймачу надається житло в рамках статті 168. Дивимося статтю 168. Виявляється, що в разі реконструкції житлового будинку на час її проведення наймачу або власнику квартири повинні надати квартиру в "маневреному житловому фонді". Ось вони - тимчасові бараки, про які говорилося вище! Все по закону.
Наступна, 169-а стаття також примітна. Відповідно до неї, якщо в результаті реконструкції житлового будинку квартира або її частина, яку займає наймач або власник і члени їх сімей, не може бути збережена, або ж площа її збільшується або зменшується, мешканцям повинні надати інше благоустроєне житло. Але у випадку, якщо нове житло буде більшим від старого, ви повинні будете компенсувати забудовнику "зайву" площу.
Добровільно-примусове ОСББ
Однією з найбільш помітних новацій кодексу є ліквідація ЖЕКів. Замість них передбачено в кожному багатоквартирному будинку створити ОСББ. Вони можуть називатися також житловими кооперативами або товариствами власників житла. Гарне нововведення? Не так все просто. Перш за все, якщо ви не хочете вступати в ОСББ, вас протягом трьох місяців все одно запишуть туди насильно. Тобто, як у колгосп. Знайома практика? Про ваші права громадянина ніхто піклуватися не збирається.
А якщо ви вступили до ОСББ, але вам не подобається керуюча компанія, з якою укладають договір на обслуговування будинку, або ви протягом року її так і не обрали, то і тут у вас немає вибору. Закон говорить, що ви зобов'язані укласти такий договір. Тобто, компанію-монополіста, яка буде розпоряджатися вашими грошима, вам можуть нав'язати. Якою ж буде така керуюча компанія, яка вже дуже скоро почне "доїти", і за якою швидше за все буде стояти черговий монополіст районного, міського чи обласного масштабу? Теоретично це може бути ваш колишній ЖЕК. Але законопроект передбачає до управляючих компаній жорсткі вимоги: вони повинні мати достатню матеріально-технічну базу, власних фахівців, фінансову спроможність і - головне - інвестиційний потенціал. У ЖЕКу такого явно немає.
Нова житлова інспекція стане ще одним контролюючого-караючим органом з максимально широкими повноваженнями. Не вірите? Ось цитати зі статті 174 про права нової інспекції: "інспектори можуть проникати на об'єкти житлового фонду та житлово-комунального господарства безперешкодно незалежно від форми власності об'єкта"! До вас у квартиру в будь-який момент на законних підставах може вломитися житловий наглядач. Це вже якась Північна Корея виходить! Держава бере останній оплот вашого приватного життя - а ви не маєте права не пустити новоявленого контролера.
Але й це ще не все! Немає кінця абсурду: кодекс пропонує включати в члени ОСББ навіть осіб, які не є власниками квартир у конкретному будинку! Ясно - для того, щоб в ОСББ були люди забудовника або власника, які могли б впливати на рішення на його користь. За результатами будь-якого такого зібрання можна оголосити, наприклад, що будинок вже проданий - при тому, що на засіданні ОСББ не були присутні мешканці цього будинку! Можливо, це перебільшення, але воно цілком припустимо, виходячи з цього положення, і навряд чи ним не скористаються. Для того воно й писалося.
Нарешті, створення ОСББ означає, що практиці здачі квартир без податку державі буде покладено край. Всіх численних "нових" киян, харків'ян, одеситів і львів'ян, нарешті, виявлять - і власників їхніх квартир змусять або платити податок (що призведе до збільшення орендної плати), або просто викинуть невдалих орендарів з квартири, а власнику випишуть штраф, після чого "поставлять на лічильник" і "підвісять на гачок". Для тих, у кого житло досі не приватизовано, взагалі настануть тяжкі часи. Цим людям потрібно буде заново укладати договори з власником будинку. Причому договори укладаються не безстроково. Тобто, після закінчення його ви чи ваші спадкоємці цілком можуть бути викинуті з квартири.
Попередні висновки
Житловий кодекс виявляється таким же цинічним, як і Податковий. І тут ми називаємо імена тих, хто написав це законопроект. Від Партії регіонів його писали Володимир Рибак, Ігор Лисов (почесний президент групи компаній "Ліко-Холдинг"), Володимир Яцуба і нинішній голова КМДА Олександр Попов. Кияни, готуйтеся - ваш майбутній мер причетний до цього документа, але ж реконструкції тих же хрущовок починають зі столиці! Але виявляється, причетні до кодексу не тільки "донецькі". Тут і депутат від Народної партії Валерій Баранов та палкі революціонери від БЮТ - Юрій Сербін (директор компанії "Екобуд"), Борис Пудов та Юрій Одарченко, а також депутат від НУНС Зіновій Шкутяк.
Так, і якщо хтось знову подумав про майдани, розслабтеся: ось вже щось, а хата для кожного українця завжди була скраю. На локальному рівні бунтів і невдоволення буде багато, але в масовий протест все це виллється навряд чи саме тому, що власників житла занадто багато. Може, комусь навіть сподобається нова форма організації управління будинком, а когось реформа взагалі не торкнеться. Але кожен ображений цим кодексом приєднається до кожного скривдженого кодексами Пенсійним, Трудовим і Податковим. А відомий носій бороди і безсмертного вчення Карл Маркс писав колись про перехід кількісних змін у якісні.
Павло Сєров
За матеріалами:
Контракти
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас