"Нафтогаз" влаштував подання — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Нафтогаз" влаштував подання

Енергетика
713
Про те, що НАК "Нафтогаз України" готує апеляційне подання до Апеляційного суду Стокгольма в суперечці з італійським газотрейдером Italia Ukraina Gas, стало відомо з повідомлення монополії в п'ятницю на сайті вісника держзакупівель. НАК вибрала для представлення її інтересів адвокатську компанію White&Case, представляла її інтереси в Стокгольмському арбітражі в суперечці з RosUkrEnergo (RUE). Italia Ukraina Gas ще 24 січня 2008 року подав позов до Стокгольмського арбітражного суду з вимогою відшкодувати йому збитки від зриву поставок газу.
Контракт між НАК і газотрейдером передбачає щорічне постачання до Угорщини близько 1,3 млрд кубометрів газу в 2004-2013 роках. "Нафтогаз" з 2008 року не поставила компанії близько 1 млрд кубометрів, і в грудні 2010 року суд постановив відшкодувати їй $200 млн збитків.
У "Нафтогазі" цю інформацію не коментують. Джерело в компанії повідомило, що апеляція буде подана до кінця поточного тижня. Втім, за словами джерела в Міненергетики, враховуючи те, що перший позов було програно, шанси виграти суд невеликі: "Ми подивимося, як ще можна вирішити цю проблему. Можливо, проведемо переговори про те, щоб поставити той обсяг газу, який повинні до 2013 року".
Це не перший випадок, коли "Нафтогаз" програє позов в Арбітражному суді Стокгольма. На початку 2009 року компанія за розпорядженням колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко вилучила з підземних сховищ країни 11 млрд кубометрів газу, які належали RUE (по 50% належать Дмитру Фірташу і "Газпрому"). Підставою для цього стало право вимоги з трейдера боргу в розмірі $1,7 млрд, який "Нафтогазу" переуступив "Газпром". Але відбір газу в рахунок боргу не був оформлений юридично між "Нафтогазом" і RUE. Одночасно "Газпром" припинив продаж палива трейдеру, що унеможливило реалізацію контрактів у Європі. Тим не менш до російської монополії RUE претензій не висувала, зате звернулася до Стокгольмського арбітражу з вимогою стягнути 12,1 млрд кубометрів (з урахуванням пені) з НАК. У червні 2010 року суд підтримав трейдера, а в листопаді Верховний суд України підтвердив це рішення.
Юрист компанії "Ільяшев і партнери" Роман Марченко вважає, що рішення міжнародного суду може створити небезпечний прецедент, та інші компанії, перед якими не виконані умови з постачання газу, також можуть подати позови проти НАК: "Одного разу ухвалене рішення в Стокгольмському арбітражі може впливати на наступні". Член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський зазначає, що потенційно позов проти "Нафтогазу" може подати угорський трейдер Emfesz Дмитра Фірташа. "По суті, 'Нафтогаз' не виконав зобов'язання з постачання газу RUE, а через неї і Emfesz. Якщо схема з Italia Ukraina Gas передбачатиме постачання газу останньої, то наступним кроком можуть бути аналогічні домовленості з Emfesz і повернення її власника Дмитра Фірташа на угорський ринок газу", - говорить Пашинський.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас