"Ъ": Сектор без газу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Сектор без газу

Енергетика
622
Через тиждень після візиту глави Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу до країн Закавказзя та Середньої Азії, в ході якого він підписав декларацію про постачання азербайджанського газу до підтримуваного Єврокомісією проекту "Південного коридору", Росія перехопила ініціативу в Європи.
У п'ятницю в Санкт-Петербурзі голова правління "Газпрому" Олексій Міллер та президент Державної нафтової компанії Азербайджанської Республіки (ДНКАР) Ровнаг Абдуллаєв підтвердили, що в 2011 році РФ купить 2 млрд кубометрів азербайджанського газу проти 800 млн у 2010 році. Більше того, сторони домовилися збільшити постачання у 2012 році "понад узгоджених раніше обсягів".
Протягом багатьох років Баку вибудовував політику рівновіддаленості у взаєминах з Москвою, Вашингтоном і Брюсселем. Це дозволяли наявні у Азербайджану розвідані запаси природного газу в обсязі 1,5 трлн кубометрів, включно з родовищем Шах-Деніз в Каспійському морі (1,2 трлн). Однак зрозумівши, що самостійно вийти на газові ринки Європи не виходить, Азербайджан почав продавати газ на своїх кордонах тим, хто більше заплатить.
Перший газ з Азербайджану до Росії почав надходити за контрактом між "Газпромом" і ДНКАР від 14 жовтня 2009 року в 2010 році.
Євросоюз намагався перехопити ініціативу і взяти під контроль експорт азербайджанського газу. У ході численних конференцій та робочих зустрічей єврочиновники обіцяли купувати азербайджанський газ для Nabucco, але комерційних переговорів не проводили. Як розповіло джерело, близьке до ДНКАР, Жозе Мануел Баррозу приїжджав до Баку з наміром підписати декларацію про постачання газу в Nabucco, а підписав - про поставки з "Південного коридору". Цей проект включає в себе, крім Nabucco, трубопроводи ITGI (Interconnect-Turkey, Greece, Italy) і Transadriatic Pipeline і передбачає диверсифікацію джерел постачань.
Росія, зрозумівши, що Брюссель загрожує її енергополітичному патронажу в Закавказзі, зробила хід конем і запропонувала Баку максимально високу ціну. "Закупівля газу буде здійснюватися на основі формули ціни, прив'язаної до нафтового кошика, і за відсутності обмежень за обсягами закупівлі в довгостроковій перспективі", - повідомив "Газпром". При цьому сценарні умови довгострокового балансу газу РФ на 2030 рік враховують 16 млрд кубометрів азербайджанського газу.
Максим Шеїн з "Брокеркредитсервісу" відзначає, що в умовах максимально вигідної ціни з боку Росії іншим покупцям буде складно демпінгувати в цьому регіоні. "За такої масштабної домовленості з Москвою, коли можна продати будь-який обсяг за високими цінами, Баку не стане реалізовувати свій газ за спотовими контрактами або зі знижкою. Це означає, що учасникам проекту Nabucco буде складно заповнити трубу азербайджанським газом", - вважає експерт.
Україні контракт "Газпрому" з Азербайджаном принесе додаткові труднощі, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. "Наш термінал з перевалки ЗПГ майже повністю будується під азербайджанський газ. Якщо Росія в повному обсязі його законтрактує, в нас можуть виникнути проблеми із завантаженням терміналу", - говорить він. Україна планувала в січні-березні провести тендер на розробку ТЕО реалізації інвестиційного проекту з постачання до України зрідженого природного газу і будівництва ЗПГ-терміналу. Наразі розглядається три можливих майданчика для розміщення терміналу: в Одеській області, в Очакові (Миколаївська область) і в Феодосії (Крим).
Теоретично термінал може бути завантажений газом країн Перської затоки, говорить Шеїн. Але його доставка буде ускладнена необхідністю проходити Босфор, і таке паливо буде коштувати на 20-25% дорожче від азербайджанського. "Україні доведеться знову домовлятися з Росією, реальної диверсифікації постачання газу в країну швидше за все вже не буде", - вважає експерт.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас