Дорога пенсійна реформа — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Дорога пенсійна реформа

Казна та Політика
5222
За словами віце-прем'єра та міністра соціальної політики Сергія Тігіпка , другий рівень пенсійної системи може бути запроваджений вже з початку 2012 р. Відзначимо, на сьогоднішній день діє однорівнева солідарна пенсійна система, принцип якої - "всі, хто працюють, утримують всіх пенсіонерів". Так роботодавець сплачує до ПФ 33% свого доходу, працівник - 2%.
"Другий рівень передбачає введення для тих, хто працюють, обов'язкових відрахувань на спецрахунки, які вони зможуть використовувати після виходу на пенсію. Такі рахунки можна буде передавати у спадок", - пояснив Тігіпко. Запровадження другого рівня пенсійної реформи покликане зменшити коефіцієнт заміщення пенсією зарплати.
Зараз, за словами міністра, при виході на пенсію українець у середньому отримує 48% від своєї зарплати. Запровадження другого рівня передбачає відрахування працівниками на спеціальні рахунки 2% фонду зарплати і поступове його збільшення до 7%. За підрахунками Кабміну, це призведе до відтоку з фонду заробітної плати в перший рік нововведення близько 3 млрд. грн., у другий - 5,6 млрд. грн., в третій - 9 млрд. грн. Як уряд планує компенсувати ці втрати, віце-прем'єр не пояснив. При цьому визнав, що підвищувати обсяг соціальних відрахувань не можна. "На сьогодні їх відсоток в Україні є одним з найвищих у світі та становить в середньому 41,2%", - заявив він.
За даними Сергія Тігіпка, дефіцит ПФ минулого рокуі склав 26,6 млрд. грн., цього року його обсяги передбачаються на рівні 20 млрд. грн. Минулого року пенсійні витрати склали 18% ВВП, цього року вони заплановані на рівні 16,3% ВВП. За підсумками минулого року Пенсійний фонд виконав план власних надходжень на 95,6%, що склало 119,3 млрд. грн.
Якщо заходи з мінімізації дефіциту ПФ будуть успішними, уряд зможе заощадити цього року ще 3 млрд. грн. Кабмін планує через десять років отримати додатково на потреби Пенсійного фонду до 1,8% ВВП.
Необхідність якнайшвидшого проведення реформи в уряді пояснюють зниженням кількості населення, що працює: з 15,800 млн. в 2006 р. до 14,4 в 2010 р. При цьому кількість пенсіонерів залишається незмінним на рівні 13,7 млн. чоловік, 64% з яких - жінки.
Втім, на думку економістів, уряду доведеться зіткнутися з низкою проблем під час проведення пенсійної реформи.
"Введення пенсійної системи двох рівнів передбачає збільшення навантаження на фонд заробітної плати", - зазначив у коментарі експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Варіантом вирішення проблеми може стати зменшення суми загальних соцвнесків. Поки не зрозуміло, куди пенсійні фонди зможуть вкладати гроші. "Формально вони повинні працювати на фондовому ринку з прибутковістю, яка покриває рівень інфляції", - сказав Жолудь.
Проте, в експерта є сумніви: чи зможуть фонди ефективно та самостійно управляти отриманими коштами в рамках чинного законодавства. Він не виключає махінацій під час визначення компаній з управління активами, які отримають право управляти коштами майбутніх пенсіонерів. Якщо не вдаватися до збільшення обсягів соцвідрахувань, найбільш коректним з можливих компенсаторів, на думку Жолудя, буде пряме дотування кошторису ПФ з держбюджету за рахунок скорочення інших статей витрат. "Якщо держава зважилася на проведення такої реформи, вона повинна покривати її витрати", - резюмував експерт.
Уряд заявив про намір вислухати громадськість щодо майбутньої пенсійної реформи. Цього тижня стартувало її публічне обговорення в регіонах. Українців будуть знайомити з положеннями законопроекту. Аналогічний шлях зовсім недавно пройшла ще одна урядова ініціатива - проект Податкового кодексу. Незважаючи на організовані обговорення, ухвала кодексу в парламенті спровокувала масові акції протесту.
За проведення пенсійної реформи протестів буде менше, прогнозують експерти. "КПУ та СПУ навряд чи зважаться відстоювати інтереси пенсіонерів і виступити ініціаторами протестів. Скоріше варто очікувати на індивідуальні прояви протестних акцій - голодувань, погроз підірвати держбудівлі тощо", - прогнозує в коментарі Віктор Небоженко, президент соціологічної служби "Український барометр". Опозиція, за його словами, спробує підтримати будь-які акції протесту, щоб привернути до себе увагу, проте навряд чи зможе організувати масовий рух.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас