390
Доходи футбольних клубів Європи продовжують зростати
Доходи від футболу, незважаючи на період економічного спаду, продовжують зростати, йдеться в аналітичному звіті УЄФА за 2010 рік.
Так, в 2009 році загальний дохід всіх клубів вищих дивізіонів Європи збільшився на 4,8% і досяг рекордної позначки в 11,7 млрд євро.
Однак у доповіді також зазначається, що збільшення доходів супроводжувалося зростанням статті витрат на 9,3%. Це, у свою чергу, істотно позначилося на рентабельності клубів, в результаті чого сукупні збитки склали 1,779 морд євро.
У порівнянні з 2008 роком, ця цифра зросла майже вдвічі.
Як сказано у звіті УЄФА, який узагальнює результати фінансової діяльності понад 650 клубів вищих дивізіонів всіх 53 національних асоціацій, більше половини європейських клубів вищих дивізіонів зазнали збитків.
Так, 28% клубів повідомили про істотні втрати - на кожні 10 мільйонів доходу припадало 12 мільйонів збитків.
"За підсумками фінансової перевірки у низці команд аудитори висловили побоювання з приводу того, чи зможуть клуби в майбутньому продовжувати свою діяльність. У цілому, такі невтішні прогнози виносилися приблизно в кожному восьмому випадку. Нестійке становище клубів, як правило, зумовлене серйозними фінансовими втратами або ж залежністю від єдиного власника", - відзначається у звіті.
Зарплати гравців становлять більшу частину витрат футбольних клубів. За минулий період ця стаття витрат зросла з 61 до 64% від усіх витрат.
У зв'язку з нестачею ліквідних коштів зменшилася і трансферна активність. Клуби, які робили ставку на трансфери з метою поправити свій бюджет, стали відчувати серйозні фінансові проблеми. Борги за трансфери, які будуть погашені більше, ніж через рік, становлять вже 800 млн євро.
Згідно зі звітом, інвестиції в юнацький футбол залишаються скромними - провідні клуби воліють довіряти місце у складі досвідченим футболістам, які можуть похвалитися високою зарплатою, а також купують гравців, які були виховані в інших командах.
Крім того, в більшості провідних чемпіонатів відвідуваність матчів залишилася такою ж або навіть зменшилася. Тут вся справа у тяжкій економічній ситуації і браку інвестицій в інфраструктуру, адже лише 19% клубів належить власний стадіон. Подібна ситуація має прямий ефект на доходи будь-якого футбольного клубу.
"Стадіон - мабуть, головне майно клубу, але багато клубів не можуть ніяк використовувати його, окрім як в ігрові дні", - сказано у звіті.
Згідно зі звітом, фінансові проблеми, описані вище, знайомі представникам вищих дивізіонів всіх 53 країн, що входять до складу УЄФА.
Більше того, у нижчих лігах ситуація ще гірша. Команди, які грають у нижчих дивізіонах, перебувають під ще більшою загрозою банкрутства.
У висновку звіту йдеться, що багатьом клубам доведеться багато попрацювати, щоб привести в порядок фінансову ситуацію.
Проте УЄФА вірить, що систематична робота з усунення нинішніх проблем - єдиний спосіб гарантувати чесну боротьбу в різних турнірах, а також запорука фінансової дисципліни і стабільності в майбутньому.
Звіт включає в себе фінансові дані 664 клубів, що становить 90% від загального числа європейських команд вищих дивізіонів. Велику частину інформації отримано безпосередньо від самих клубів, які надали фінансові дані своїм національним асоціаціям відповідно до вимог, встановлених системою ліцензування клубів.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною