Настало вето


Настало вето

Вчора президент Віктор Янукович прийняв рішення накласти вето на прийнятий парламентом 18 листопада Податковий кодекс. Він доручив уряду спільно із представниками бізнесу до 2 грудня доопрацювати спірні розділи документа.

Підприємці, які вимагали ветувати кодекс, у відповідь заявили, що поки не будуть згортати табір на майдані Незалежності - чекатимуть поправок і їх розгляду у Верховній Раді. Саме страх масових акцій протесту, зразка Помаранчевої революції 2004 року, змусила Віктора Януковича відмовитися від підписання кодексу, впевнені експерти.

Про те, що президент застосує право вето до Податкового кодексу, в парламенті знали ще вранці. На початку засідання голова Верховної Ради Володимир Литвин сказав, що на минулому пленарному тижні депутати розглянули мало законопроектів через те, що більшу частину часу приділили прийняття кодексу. "Думаю, що до нього (Податкового кодексу) ми ще повернемося", - як би між іншим зазначив спікер.

Віктор Янукович оголосив про рішення ветувати Податковий кодекс в аеропорту "Бориспіль" перед вильотом до Казахстану. Але, перш ніж оприлюднювати свою позицію, він провів 20-хвилинну нараду із прем'єр-міністром Миколою Азаровим, економічним блоком уряду і керівництвом адміністрації президента. "Ми повинні прийняти рішення доопрацювати кодекс з деяких розділів. Все, що стосується захисту прав товаровиробників, бізнесу, там, де вони порушені, потрібно змінити", - заявив глава держави, звертаючись до прем'єра.

За словами заступника глави адміністрації президента Олени Лукаш, яка аналізувала кодекс на відповідність конституційним нормам, з нього, зокрема, необхідно виключити норму презумпції винуватості платника перед податковими органами та передбачити можливість індивідуальної відповідальності бізнесу за вчинення правопорушення. Після цієї заяви нарада перейшла у закритий режим.

Пізніше, виступаючи перед журналістами, Віктор Янукович визнав, що Податковий кодекс у своєму нинішньому вигляді має суттєві недоліки, тому він дав робочій групі при Кабінеті міністрів час до четверга, щоб "напрацювати зміни". "Я розгляну їх у четвер, і якщо вони будуть відповідати вимогам, які стоять перед кодексом, я їх підпишу і подам до Верховної ради. Я їду до Астани і вірю, що через два дні люди, які несуть відповідальність за цей документ, свою справу виконають ", - резюмував президент.

Напередодні міністр фінансів Федір Ярошенко заявив, що найбільша кількість претензій представники бізнесу пред'явили до II категорії і ХIV розділу кодексу: адміністрування податків і спецрежими оподаткування в частині спрощеної системи. Учора в прес-службі Мінфіну не змогли уточнити можливі поправки до кодексу. Віце-прем'єр Борис Колесников, який був присутній на нараді у президента в аеропорту "Бориспіль", також відмовився відповісти на питання: "Я не буду коментувати, поки все не закінчиться. А закінчиться в четвер, близько другої-третьої години".

У той же час, як повідомив член робочої групи, президент Спілки податкових консультантів Леонід Рубаненко, підприємці наполягають на зменшенні повноважень Державної податкової адміністрації, вимагаючи скоротити перелік видів перевірок, зокрема вилучивши з нього фактичний аудит, а також виключити право податківців перевіряти дотримання трудового законодавства. "Спочатку це були і вимоги президента, але Мінфін вперто наполягав на таких нормах", - додав Рубаненко. "Такі питання мають місце, - підтвердив глава парламентського комітету з питань податкової та митної політики Віталій Хомутинник (Партія регіонів) .- Усі напрацювання, які ми обговорили в комітеті минулого тижня, були передані до адміністрації президента, але що в підсумку буде прийнято, вирішить президент ".

Хомутинник розповів, що комітет подав свої зауваження до 12 пунктів кодексу і, зокрема, запропонував максимально виключити можливість зловживання повноваженнями з боку податкових органів, наприклад при нарахуванні фінансових санкцій або адміністративного арешту майна. Крім того, в розділі про спрощену систему оподаткування комітет запропонував збільшити поріг річного доходу до 800 тис. грн і кількість найманих працівників до шести осіб (у нинішньому варіанті - 600 тис. грн і чотири особи), а також поріг застосування права амністії залишків товару. "Тобто підприємці запропонували легалізувати всі залишки, оскільки до моменту набуття чинності кодексу вони можуть не збігатися із річним обсягом обігу", - пояснив Хомутинник.

У той час коли стало відомо про рішення Віктора Януковича ветувати Податковий кодекс, на майдані Незалежності ніщо не віщувало закінчення акцій протесту. Близько 13.00 до наметового містечка з боку вулиці Інститутської у супроводі автомобілів ДАІ під'їхала вантажівка, з якої нечисленні мешканці містечка почали витягувати дерев'яні піддони і відносити їх до наметів - табір розширювався.

Як відомо, підприємці почали виступати проти прийняття Податкового кодексу ще 16 листопада. Спочатку вони пікетували Верховну Раду, а 22 листопада на майдані Незалежності з'явилося наметове містечко. Вимоги протестувальників постійно змінювалися. Вони не тільки наполягали на ветуванні кодексу президентом, а й закликали главу держави відправити у відставку авторів документа - прем'єр-міністра Миколи Азарова і віце-прем'єра Сергія Тігіпка. Пізніше підприємці стали вимагати перевиборів Верховної ради і президента. У підсумку серед протестуючих стався розкол, і зараз в акції проти Податкового кодексу оголошено перерву - до четверга.

За словами одного з організаторів акції Володимира Дороша, про те, що кодекс вирішено ветувати, вони дізналися на зустрічі Національної координаційної ради підприємців з представниками Кабміну. "Нас проінформували, що був зроблений перший крок, - заявив він журналістам .- Ми визнали його позитивним, але дуже побоюємося, як би депутати не подолали вето ... В ідеалі ми хочемо, щоб кодекс приймався в наступному році, а набув чинності в 2012-у, це буде правильно і мудро ". Він також підкреслив, що "в будь-якому випадку наметове містечко на Майдані Незалежності поки залишиться".

Аналогічну точку зору висловив і комендант наметового містечка Сергій Мельниченко. "Як діяти далі, стане зрозуміло після того, як ми дізнаємося - кодекс відмінено повністю або ж до нього внесені якісь косметичні правки, але в будь-якому випадку наметове містечко на Майдані залишається", - заявив він. У свою чергу прес-секретар Центрального штабу порятунку українського підприємництва Святослав Швецов сказав, що, незважаючи на ветування кодексу, підприємці будуть продовжувати вимагати "відставки Кабміну або його частини (відповідальної за складання документа)".

Політичні експерти сходяться на думці, що Віктор Янукович застосував право вето до Податкового кодексу через острах ескалації конфлікту в суспільстві. "Я думаю, що владою були реально оцінені загрози подальших акцій протесту, їхній масштаб і характер, і саме це, на мою думку, стимулювало рішення президента, - заявив директор політико-правових програм Центру ім. Разумкова Юрій Якименко .- Допустити розвиток цих громадських процесів далі означало б непередбачувані наслідки для влади ".

З ним згоден директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна Володимир Фесенко. За його словами, ветування Віктором Януковичем документа - наслідок "комплексу Майдану у нинішньої влади". "Хоча нинішні акції не є прямою загрозою для влади, їх масштаби, гострота і сам факт цього конфлікту все-таки турбують президента, який не забув Майдан 2004 року, - підкреслив він .- Тому кращий спосіб розрядити ситуацію, зняти соціально-політичну напруженість - через процедуру застосування права вето внести до кодексу поправки ".

Наталя Непряхіна, Валерій Кучерук

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua