687
Надбавка як крізь землю провалилася
— Казна та Політика
Приватні орендарі держшахт можуть не платити шахтарям 20-відсоткову надбавку до зарплати. Орендар державної шахти "Білозерська" отримав відповідний дозвіл, на підставі якого має намір домогтися відновлення договору про оренду підприємства. Експерти вважають це небезпечним прецедентом - приклад з шахти "Білозерська" можуть взяти й інші приватні добувачі.
ТДВ "Шахта "Білозерська" може не виконувати генеральну галузеву угоду між вугільниками і профспілками. Відповідне рішення 10 листопада ухвалив Петровський районний суд Донецька, вчора воно з'явилося в єдиному держреєстрі судових рішень за N2-6021/2010. Суд ухвалив рішення за позовом помічника начальника підземної дільниці ТДВ (ім'я не розголошується), який вимагав від керівництва виплатити 18 тис. грн надбавки до заробітної плати за 2009-2010 роки.
Відповідно до угоди між Мінвуглепромом, галузевими профспілками і власниками вугільних підприємств від 3 липня 2001 року, орендарі шахт повинні платити 20-відсоткову надбавку до ставки заробітної плати, затвердженої з профспілками.
Однак цієї вимоги керівництво ТДВ не дотрималося і не заперечувало цього в суді. Не бажаючи виплачувати співробітнику надбавку, керівники шахти заявили, що не мають наміру виконувати галузеву угоду, тому що вони її не підписували. Суд став на бік позивача і відмовив у задоволенні позову шахтаря. Рішення поширюється на всіх співробітників підприємства.
Орендарі шахти - компанія "Екойл" - зараз оскаржують розірвання орендного договору. Регіональне відділення Фонду держмайна (ФДМ) домоглося розриву контракту, подавши відповідний позов до Господарського суду Донецької області, який 20 жовтня прийняв рішення на користь ФДМ.
У фонді вважають, що орендар порушував умови договору - несвоєчасно платив орендну плату державі, не виконував заходи протипожежної безпеки, допустив виникнення заборгованості з заробітної плати перед шахтарями в розмірі 10 млн грн, не виконував генугоду з профспілками і вимоги щодо створення безпечних умов праці та охорони навколишнього середовища.
Учасники ринку пов'язують "Екойл" з народним депутатом Віктором Тополовим ("Наша Україна-Народна самооборона"), який у свою чергу стверджує, що не володіє компанією, але добре знайомий з її роботою. "Угоду з орендарем, на мій погляд, не можна було розривати. За інформацією, якою я володію, керівництво 'Екойл' оскаржило його в апеляційній інстанції, доповнивши скаргу рішенням Петровського райсуду Донецька, який підтверджує, що шахта 'Білозерська' не повинна була виконувати генугоду", - розповів Тополов, додавши, що розгляд апеляції заплановано на 6 грудня. В адміністрації шахти "Білозерська" вчора на дзвінки не відповідали.
У прес-службі Мінвуглепрому мають намір оскаржити рішення донецького суду: "Воно суперечить закону "Про підвищення престижності шахтарської праці" та генеральній угоді. Згідно з цими документами, всі вугільні підприємства, які легально працюють в Україні, зобов'язані виконувати умови угоди". Рішення суду також суперечить Цивільному кодексу, вважає партнер юридичної фірми "Ільяшев і партнери" Роман Марченко.
За його словами, згідно з п. 6 ст. 115 Цивільного кодексу передача в оренду майнових прав на шахту не припиняє права власності держави на майно. "Держпідприємство 'Добропіллявугілля', якому воно належить, підписало генеральну угоду, орендарі зобов'язані його виконувати", - повідомив Марченко.
Голова профспілки співробітників вугільної промисловості Віктор Турманов побоюється, що слідом за шахтою "Білозерська" від генеральної угоди можуть відмовитися й інші приватні добувачі: "Якщо це відбудеться, понад 70 тис. шахтарів можуть залишитися без належної 20-відсоткової надбавки". "Мова йде про небезпечний для профспілок прецедент, який може бути використаний і в інших галузях, де підписані схожі генугоди, наприклад, у металургії та енергетиці", - погодився голова комітету з питань соціальної політики та праці Верховної ради Василь Хара.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною