Янукович пішов у "Горки"


Янукович пішов у "Горки"

26 листопада президент України Віктор Янукович відвідав з офіційним візитом Москву, де зустрівся зі своїм російським колегою в його резиденції "Горки". Під час візиту між РФ і України було обговорено низку можливих кроків Києва назустріч РФ з принципових у відносинах двох країн питань. Не досягнувши відчутного успіху в Брюсселі, Янукович взяв реванш у Москві. І сталося це в тому числі завдяки схожості української та російської влади.

Замість Європейського Союзу - Митний?

Український президент відвідав Росію вже десятий раз за рік. Така взаємна любов Києва і Москви невипадкова - за роки президентства Віктора Ющенка у наших країн накопичилося багато протиріч, вирішувати які й взялася нова влада. Свого часу український і російський президенти заявили про "перезавантаження" україно-російських відносин. Але з відновленням активного співробітництва між РФ і Україною перед нашими країнами постала й низка невирішених питань. Обидві держави керуються у зовнішній політиці економічною доцільністю, що призводить до серйозних суперечностей між Україною і Росією. З одного боку, Україна вустами її керівництва заявляє про початок тісного співробітництва з Росією, з іншого - всіляко відмовляється брати участь у таких торговельно-економічних об'єднаннях з Росією, як Митний союз.

Ось і на п'ятничній зустрічі з російським президентом Дмитром Медвєдєвим український глава держави спочатку намагався "відхреститися" від Митного союзу. "Мені ставлять запитання, чи може Україна вступити до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану?.. Це можливо, але у нас є процедури, які ми повинні пройти в Україні. Наприклад, зміни Конституції, які можливі і їх можна вирішити як в парламенті, так і на всеукраїнському референдумі", - зауважив Янукович. У той же час, російський президент був би радий участі України в Митному союзі. "Це питання, які необхідно вирішувати виходячи з двох моментів: економічної доцільності та юридичної обґрунтованості. Ми, зі свого боку, звичайно, хотіли б бачити Україну у складі митного союзу і в складі Єдиного економічного простору", - говорив Медведєв під час зустрічі.

Натомість можливого збитку інтересів України внаслідок вступу до Митного союзу Росія обіцяє переглянути ціну на газ. Такий крок навряд чи можна назвати несподіваним: блакитне паливо давно і міцно зайняло нішу основного зовнішньополітичного інструменту Російської Федерації. Відносини Кремля і Банкової в цій сфері продовжують залишатися проблемними. Днями стало відомо, що ціна газу для України в наступному році в середньому складе 269 доларів за 1 тисячу кубометрів. Уряд України вважає цю ціну завищеною. Особливо у зв'язку з програшем НАК "Нафтогаз" компанії RosUkrEnergo в Стокгольмському арбітражі. Зараз над українською урядовою компанією нависла небезпека банкрутства. Збільшення ціни на газ з нинішній 252 доларів за тисячу кубометрів позначиться на жалюгідному стані "Нафтогазу". Російська сторона, втім, дала зрозуміти: борги "Нафтогазу" "Газпром" може і викупити. Та й ціну на газ росіяни вирішили все-таки обговорити з українцями. Не виключено, що завдяки такій російській позиції Янукович цього разу заговорив не про неможливість, а навпаки, про ймовірність приєднання України до Митного союзу. В обмін на такий союз, по суті невигідний України, наша країна отримає необхідні для української економіки послаблення. На тлі протестних настроїв українського суспільства через прийняття Податкового кодексу та відстрочення Угоди про асоціацію c ЄС Януковичу була необхідна хоч якась перемога в галузі економіки. І він її отримав. Якщо Європа дала Україні дуже нечіткі обіцянки з приводу безвізового режиму, який невідомо коли і настане, то Росія висунула цілком конкретні пропозиції, прийняття зможе вирішити низку українських проблем. Тільки заплатити за таке рішення доведеться зовсім не дешево.

Газ і ще раз газ

Ще до приїзду українського президента до Москви очікувалося, що однією з основних тем переговорів між Росією і Україною буде ціна на газ для нашої країни. "Ми очікуємо, що Віктор Федорович (Янукович) порушить питання щодо співпраці в газовій сфері. Зацікавленість українських колег нам зрозуміла з урахуванням частки газу в їх споживанні - і в промисловості, і для населення", - заявив журналістам напередодні візиту глави української держави помічник президента Російської Федерації Сергій Приходько. "Великий обсяг співпраці в газовій сфері, її перспективи роблять необхідною постійну звірку годинників щодо тих процесів (пов'язаних з поставками газу), які відбуваються і в Росії, і в Україні, і на світовому ринку", - пояснював свій прогноз щодо тематики україно-російських переговорів Приходько. І його слова справдилися. Газова тема, як і раніше, була домінуючою на переговорах Януковича і Медвєдєва. І судячи зі слів українського президента, під час двосторонніх переговорів України і Росії вдалося досягти компромісу з низки питань, пов'язаних з газом.

Ще до початку переговорів сторони демонстрували свою рішучість знайти рішення проблеми, яке б задовольняло всіх. "Ми зобов'язані знайти рішення цієї проблеми, незважаючи на те, що з правової точки зору у нас є база для цього співробітництва, незважаючи на те, що ця база створювалася, може, в не найсприятливіший період розвитку російсько-українських відносин", - сказав Медвєдєв 26 листопада. "Головне, щоб ми послідовно вирішували це питання в інтересах України і Росії... Ми бачимо перспективу і до кінця цього року ми повинні пошукати відповіді на це питання, і думаю, що знайдемо", - погодився з ним Янукович. У результаті, перспектива об'єднання "Газпрому" і "Нафтогазу", що вважалася раніше примарною, стала більш реальною. 26 листопада голова правління "Газпрому" Олексій Міллер і міністр з питань палива та енергетики України Юрій Бойко обговорили ресурсну базу, передану російською компанією в спільне підприємство з НАК "Нафтогаз Україна". Як повідомили в "Газпромі", "сторони розглянули конкретні родовища, в тому числі в Астраханській області". Очевидно, за низьку ціну на газ, а також порятунок "Нафтогазу" від банкрутства Росія зажадала "зовсім небагато" - "Нафтогаз". Адже, незважаючи на всі заяви українського уряду, об'єднання на паритетних засадах "Газпрому" - компанії, річний дохід якої перевищує дохід такої всесвітньої корпорації, як "Майкрософт" - і "Нафтогазу", що стоїть за крок від банкрутства, неможливий. Поки ж Україна обіцяє виконувати всі взяті на себе зобов'язання. "У нинішніх умовах, звичайно, ми продовжуємо і наші газові переговори. І впевнені в тому, що Росія, будучи надійним постачальником газу не лише для України, а й для Європи, в особі України має надійного партнера, який не буде створювати проблеми … для наших партнерів у Європі", - сказав Янукович.

Українським олігархам-"металургам" і "хімікам" час перейматися своїм майбутнім - навряд чи спільна російсько-українська енергетична компанія буде враховувати інтереси українських, а не російських акул бізнесу. З іншого боку, Росії час задуматися про щирість обіцянок українського президента з приводу Митного союзу. Україна є членом Світової організації торгівлі. У разі вступу до Митного союзу Україна повинна буде гармонізувати своє законодавство, яке було раніше приведено у відповідність до вимог СОТ. У результаті нашій країні доведеться або виходити з СОТ, або не входити в МС. І навряд чи членству СОТ Україна віддасть перевагу членству в організації регіональній. З іншого боку - від жодної країни світу Україна не залежить так сильно, як від Росії.

Як би там не було, в енергетичній сфері україно-російських відносин ще рано говорити про повну визначеність. Візит Януковича до Москви був черговою плановою зустріччю. Цього року український президент встигне зустрітися зі своїм російським колегою ще два рази. І не виключено, що кожен новий візит Януковича до Москви принесе нові домовленості в газовій сфері. Однак на тлі невщухаючих пристрастей стосовно Податкового кодексу, байдужості Євросоюзу і нестабільної економічної ситуації українська влада, яка досі захищала інтереси представників вітчизняного великого капіталу, почала здавати. І тому цей візит українського президента в Росію можна назвати знаковим.

Борис Рудь

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua