0 800 307 555
0 800 307 555

Сушко: "Український" план дій щодо безвізового режиму з ЄС помітно гірший, ніж "балканський"


Сушко: "Український" план дій щодо безвізового режиму з ЄС помітно гірший, ніж "балканський"

План дій щодо введення безвізового режиму для короткострокових поїздок громадян України до країн ЄС (ПД) передбачає менш вигідні умови, аніж були запропоновані раніше балканським країнам, заявив провідний експерт громадської ініціативи "Європа без бар'єрів" Олександр Сушко.

Головних відмінностей від балканських документів, на думку експерта, дві.

По-перше, це двоетапність українського ПД. Згідно з документом, під час першого етапу Україна готує і приймає необхідне законодавство і відповідні держпрограми з усіх чотирьох блоків питань, позначених у ПД, на другому - здійснює необхідні заходи, а Єврокомісія, залучаючи фахівців з країн ЄС, оцінює якість і ефективність цієї роботи. Перша доповідь для Європарламенту і Ради ЄС про виконання Україною ПД має бути зроблена Єврокомісією в середині 2011 року.

Рішення про перехід до другого етапу буде прийматися Радою ЄС на підставі підготовленого ЄК звіту про виконання українською стороною заходів, передбачених першим етапом ПД. У разі ж Балкан ніякої етапності не було, ЄК готувала один звіт про виконання дорожньої карти, відповідно, і Рада ЄС приймала рішення один раз. Двоетапність українського документа значно подовжує процес його виконання.

Друга відмінність від балканських дорожніх карт - обов'язковий моніторинг з боку Єврокомісії не тільки виконання власне ПД, але також і міграційної ситуації в Україні в цілому - кількості відмов у виданні віз українським громадянам, відмов у в'їзді на кордоні ЄС, затриманих українських нелегалів у Європі, а також висланих з неї тощо.

Більше того, перед прийняттям рішення про перехід до оцінки виконання другого етапу ПД ЄК має підготувати ще один документ - розгорнуту оцінку можливих наслідків у сферах міграції та безпеки для країн ЄС майбутнього рішення про скасування віз для громадян України. Ця умова особливо турбує українську сторону, оскільки рішення будь-якої європейської країни щодо можливих ризиків безвізового режиму для України може значно сповільнити реалізацію ПД.

При цьому О.Сушко вважає, що ймовірність негативної оцінки з цього питання з боку ЄК дуже низька, оскільки Україна демонструє позитивну динаміку. До речі, навіть у самому ПД сказано, що останні два роки число відмов у видачі віз і відмов на кордоні з ЄС українським громадянам становить менше 5%. Більше того, кількість українців, затриманих на території ЄС за нелегальне перебування, в останні роки неухильно скорочується (приблизно з 22 тисяч осіб у 2006 році до 12 тисяч 250 осіб у 2009).

Щоправда, не виключає експерт, існує теоретична небезпека, що посольства деяких країн ЄС, які не горять бажанням скасовувати візи для українців, будуть штучно завищувати відсоток відмов у видачі дозволів на в'їзд.

При цьому Сушко підкреслює, що відсутність конкретних термінів виконання ПД, так само як і відсутність автоматичної його реалізації, є нормальною практикою для подібних документів - балканським країнам було запропоновано аналогічні умови.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua